Vincent Van Gogh, Theo’ya Mektuplar: Sonunda her şey iyiye dönecektir…

206

İlk Yıllar

Lahey, 28 Ocak 1873

Sevgili Theo, Mektubuma bu kadar çabuk karşılık yazdığına, Brüksel’i beğendiğine ve de iyi bir pansiyon bulduğuna sevindim. Çok büyük zorluklarla karşılaşsan da karamsarlığa kapılma, sonunda her şey iyiye dönecektir. Ayrıca işin başında hiç kimse tam istediğini yapamaz.

Hein amcaya o kadar acıyorum ki. İyileşmesini tüm kalbimle diliyorum ama, Theo, korkarım iyileşemeyecek. Daha geçen yaz hevesle doluydu, bir sürü tasarısı vardı, işlerinin de hep iyiye doğru gittiğini söylemişti bana. Çok acıklı bir durum. Geçen Pazar Cor amcalara gittim. Tahmin edebileceğin gibi çok hoş bir gün geçirdim, birçok güzel şey gördüm. Biliyorsun kendisi Paris’ten yeni döndü, öyle güzel tablolar ve desenler getirmiş ki… Pazartesi sabahına dek Amsterdam’da kaldım, müzeleri bir kez daha gezdim.

Amsterdam’da Trippenhuis’in yerine yepyeni, büyük bir müze kurulacağını biliyor muydun? Bence çok yerinde bir şey, Trippenhuis küçük, sonra o kadar çok resim var ki yan yana yan yana asılmış, hiçbirini doğru dürüst görmek mümkün değil.

Cluysenear’ın o resmini görmeyi ne kadar isterdim. Yaptığı resimlerin pek azını gördüm, gördüklerimin hepsini de çok sevdim. Öteki resmi yapan “Alfred” Stevens mi? Değilse adamın ilk adı nedir? Rotta’nı* tablosunun fotoğrafını biliyorum, hatta Brüksel’deki sergide, resmin aslını bile gördüm. Gördüğün tüm resimler hakkında bana yazmayı unutma, hepsini bilmek istiyorum. Yolladığın albüm benim istediğim değildi. Benim bahsettiğim albümde yalnızca Corot’dan taşbasmalar var. Yine de uğraştığın için teşekkürler. Bu yakınlarda kardeşimiz Anna’dan mektup alacağımı umuyorum. Son zamanlarda yazmak konusunda epey tembellik ediyor. Sen de yaz ona, şaşırsın. Çok da sevinir ayrıca. Herhalde çok meşgulsün, ama iyi bir şey bu.

Burada havalar çok soğuk, millet buz pateni yapmaya başladı bile. Ben elimden geldiğince çok yürüyorum. Bakalım senin paten kayma fırsatın olacak mı? Sana bir fotoğrafımı da gönderiyorum, ama eve yazarsan hiç sözünü etme, biliyorsun babamın doğum gününe sürpriz olacak. Amcamla yengeme en iyi dileklerimi ilet, Bay Schmidt ile Edouaad’a da.

Seni her zaman çok seven ağabeyin. Vincent

Vincent Van Gogh – Theo’ya Mektuplar

*Venedikli İtalyan ressam

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz