John Steinbeck’ten oğluna: “Bir kişinin başına gelebilecek en güzel şey aşk!”

Bir kere bununla övün, bunun için mutlu ve müteşekkir ol. Aşkın hedefinde en iyi ve en güzel vardır. Ona ulaşmaya gayret et. Birini seversen – bunu söylemekte olası bir zarar yoktur – sadece şunu hatırlamalısın; bazı insanlar utangaçtır ve ifade ederken bu utangaçlık dikkate alınmalıdır. Kızlar, ne hissettiğini bilecek veya hissedecek bir yönteme sahiptirler; ama genellikle bunu duymayı da severlerBazen, ne hissettiğinin o veya bu sebeple karşılık bulmadığı olur – ama bu, hissini daha az değerli ve güzel yapmaz.

John Steinbeck’ten Aşık Olmak Üzerine: Bir 1958 Mektubu (Maria Popova)

“Eğer doğruysa, olur. En önemli şey acele etmemektir. Güzel olan hiçbir şey uzaklaşmıyor”

Nobel ödüllü John Steinbeck (1902-1968) en iyi, Cennetin Doğusu, Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar’ın yazarı olarak bilinir; ama o aynı zamanda üretken bir mektup yazarıydı. Steinbeck: Mektuplar İçinde Bir Yaşam, simgeleşmiş yazarın, ailesi, arkadaşları, editörü ve halk nezdinde iyi tanınan, etkili şahsiyetlerden oluşan bir çevreye yazdığı en düşünceli, nükteli, dürüst, inatçı, hassas, açıklayıcı mektuplarından yaklaşık 850 tanesi üzerinden alternatif bir biyografisini oluşturuyor.

Yazışmaları arasında, büyük oğlu Thom’un, yatılı okuldayken Susan isimli bir kıza umutsuzca âşık olduğunu itiraf ettiği 1958’deki mektubuna verdiği güzel bir cevap bulunur. Steinbeck’in bilgelik dolu sözleri -şefkatli, iyimser, ebedi, son derece anlayışlı- yaşayan, nefes alan her insanın kalbinde ve zihninde yer etmeli.

New York
Kasım 10, 1958

Sevgili Thom:

Mektubunu bu sabah aldık. Onu kendi bakış açımla cevaplayacağım ve tabii Elaine de öyle yapacak.

İlk olarak – eğer âşıksan – bu güzel bir şey – bu, bir kişinin başına gelebilecek hemen hemen en güzel şey. Kimsenin onu küçümsemesine ve hafife almasına izin verme.

İkinci olarak – âşkın pek çok türü vardır. Biri bencil, cimri, aç gözlü, egoisttir ve âşkı, kendini beğenmişlik için kullanır. Bu çirkin ve zarar verici türdür. Diğeri, içinde güzel olan her şeyin dışarı akmasıdır – nezaketin, düşünceli olmanın ve saygının – sadece tavır ve davranışlara yönelik saygının değil, ondan daha fazla, bir başka kişiyi biricik ve değerli olarak tanıma şeklindeki saygının. İlk tür seni hasta, küçük ve zayıf yapabilir ama ikincisi sendeki gücü, cesareti, iyiliği ve hatta sahip olduğunu bilmediğin bilgeliği açığa çıkarabilir.

Bunun çocuksu bir âşk olmadığını söylüyorsun. Çok derinden hissediyorsan – tabii ki çocuksu bir âşk değildir.

Ama bana, ne hissettiğini sorduğunu sanmıyorum. Sen herhangi birinden daha iyi bilirsin. Benden yardımını istediğin şey, bu durumda ne yapılacağı – ve bunu sana anlatabilirim.

Bir kere bununla övün, bunun için mutlu ve müteşekkir ol.

Aşkın hedefınde en iyi ve en güzel vardır. Ona ulaşmaya gayret et.

Birini seversen – bunu söylemekte olası bir zarar yoktur – sadece şunu hatırlamalısın; bazı insanlar utangaçtır ve ifade ederken bu utangaçlık dikkate alınmalıdır.

Kızlar, ne hissettiğini bilecek veya hissedecek bir yönteme sahiptirler; ama genellikle bunu duymayı da severler.

Bazen, ne hissettiğinin o veya bu sebeple karşılık bulmadığı olur – ama bu, hissini daha az değerli ve güzel yapmaz.

Son olarak, hissini tanıyorum çünkü ona ben de sahibim ve senin de sahip olmandan mutluyum.

Susan ile görüşmekten mutlu olacağız. Çok hoş karşılanacak. Ama hazırlıkları Elaine yapacak çünkü bu onun alanı ve kendisi de çok memnun olacak. O da âşkı tanıyor ve belki sana, benim yapabileceğimden daha fazla yardım edebilir.

Ve kaybetmekten korkma. Eğer doğruysa, olur. En önemli şey acele etmemektir. Güzel olan hiçbir şey uzaklaşmıyor.

Sevgiyle,

Baban

Çeviri: Murat Naroğlu

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz