IMF Başkanı’na geri ödemesiz ayakkabı fırlatıldı


İstanbul’da ikinci kez yapılan IMF-Dünya Bankası toplantıları tarihi bir olaya sahne oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Strauss-Kahn’ın konuşmasının sonuna doğru bir öğrenci “IMF Türkiye’den defol” diyerek ayakkabısını fırlattı.Ayakkabı fırlatma olayından sonra konferans salonundaki bazı öğrenciler de alkışlarla Kahn’ı protesto ederken eylem sonrasında yapılan açıklamalar akıllara zarar…

Eylemi yapan Birgün gazetesi editörü ÖDP’li öğrenci gözaltına alınırken canlı yayına bağlanan gazeteciler, öğretim görevlileri, siyasi parti temsilcileri eylemi önemsizleştirmeye yönelik açıklamalar yaparak medyanın neden bu eyleme bu kadar önem verdiğini anlayamadıklarını ifade ettiler. Canlı yayında “değerlendirme” yapanlara göre, “Türkiye’ye gelen IMF’in emperyalizmle bir ilişkisi yoktu”…   “protesto”nun böyle değil de  “normal”  şekilde olması gerektiğiydi.

Erdoğan: Biz protesto yerleri hazırlamıştık | bak  sen, bu ne ince ayar:)
Erdoğan, “Protesto başka bir şey. Bakın biz şu anda çalışmalarımızı yaparken, orada protesto yapabilecekleri alanlar hazırladık. O bölgenin dışında 13 tane alan hazırladık, gelsin orada istediği gibi protestosunu yapsın, pankartını açsın, elinde kartonlarla ne yapacaksa yapsın. Ama kalkıp da Irak’a, orada olanlara özenerek, kalkıp oradan ayakkabı fırlatmayı ben Türkiye’nin misafirperverliğine bir saygısızlık olarak görüyorum. Böyle bir şeyi de kabullenmiyorum. Bu, bir demokratik tavır değildir” dedi.

Derviş: Kahn bir sosyalist | miş daha neler:)
Eylemi beğenmeyen Kemal Derviş, ilk önce IMF’ye dair “açıklama” yaptı: “Önemli sürprizlerden biri bu yıl aslında sosyal demokrat başkanı olan IMF artık eskisi gibi zengin ülkelerin direktifiyle hareket eden bir yapı değil. Gelişmekte olan ülkelerin ağırlığını kabul etmezse, o zaman IMF yeni işlevini sürdüremez. Ama şu andaki gelişmeler olumlu. Orta sol, sosyal demokrat açıdan bakarsanız, piyasanın tek başına bir elden idare edilmesini istemiyoruz. Peki bunu ulusal düzeyde kim yapacak? Uluslararası dayanışma içinde bazı sınırlar getirmek lazım. Bunun için piyasayı dizginleyecek yeni bir güce ihtiyaç var.” IMF’ye dair açıklamasını da yeterli bulmayan Derviş, daha açık olarak “Dominique Strauss-Kahn Irak savaşına karşı çıkmış bir Fransız sosyalisti, Bush’la aynı kefeye koymanın anlamı yok” dedi.

Koç: Kaç numara fırlatmış?  | Niye moda bir eylem diye üretime mi geçeceksin:)
Rahmi Koç’un basın tarafından “esprili” bulunan değerlendirmesi şu şekilde: “O da moda oldu galiba. Kaç numara fırlatmış?”

Mustafa Koç: İki tane kendini bilmezin yaptığı bir şey | buradan anlaşılıyor ki kendini bilmezlerin önde geleni kendisi demek:)
“İki tane kendini bilmezin yaptığı bir şey bence.  Üzerinde fazla durulacak bir şey değil” diye konuştu.

Gönensin: IMF’nin emperyalizmle ilişkisi yokmuş | Akşam oldu ama neyse günaydın! 🙂
Canlı yayın konuklarından Vatan gazetesi yazarı Oktay Gönensin, Türkiye’de anti-emperyalist bir hava olmadığını söyleyerek değerlendirmesine başladı. Gönensin, “Tartıştığımız konular içinde IMF ve ABD’nin güçlü unsur olmadığını düşünüyorum. Bu protesto kuvvetli bir mesaj değil, bence kendini gösterme” dedi. Bu tür eylemlerde halka mesaj verilmesi gerektiğini söyleyen Gönensin, IMF karşıtlığının halkla bir ilişkisi olmadığını iddia etti.

Hak İş de “normal” eylemden yanaymış | İyi kendinizden başka kimsenin olmadığı salonlarda toplanıp protesto edin]
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, ”Anti emperyalistler, küreselleşme karşıtları, anarşistler gibi marjinal takılma şansımız yok. Hak-İş olarak görüşlerimizi aktarmak için sempozyum düzenleyip, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısına katılacağız” ifadelerini kullandı.

Beşir Atalay: Önemsenmedi ki! | Gerçekten öyleyse niye konuşuyorsun:)
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, IMF Başkanı Kahn’a yapılan ayakkabılı protesto ile ilgili soruya, “Siz de biliyorsunuz. Protestoyu yapan kişi Bilgi Üniversitesi’den değil. Bir gazeteci kimliğiyle giriyor, bir gazetenin muhabiri… Böyle bir eylem oldu. Konuşmacılar tarafından da önemsenmedi. Şimdi üzerinde çalışma devam ediyor. Arkadaşlardan bilgi aldım, kimliğiyle ilgili falan… Diğer çalışmalar devam ediyor. Sınırı aşan bir şey. Doğrusu IMF Başkanı ve heyet de çok fazla önemsemediler konuyu ama bizim için üzücü. Türkiye böylesine büyük bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Bizim bunu iyi karşılamamız, toplantıların iyi geçmesi lazım” yanıtını verdi.

Ergun: İstanbul Valiliği çalışmıştı | Merkezi muhitlerde yol kesip kürtlere kimlik kontrolü yapmıştır 🙂
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bu tür protestolar IMF, Dünya Bankası toplantılarında zaman zaman olan protestolar. ABD’de biliyorsunuz Pittsburg’da da protestolar oldu. Protestoların tabii ölçüsünün de kaçmaması lazım. Yani salonun içerisinde böyle bir protestonun olması belki şık kaçmamış olabilir ama bir açıdan da bu tür toplantılarda protestoların olabildiğini de görebiliyoruz” diyerek protestocuya sitemde bulundu. Ergun “Protestolar olacaktır. Demokratik ölçüler içinde kalması önemli. İstanbul’da da protestolarla ilgili, demokratik tepkilerle ilgili zannedersem İstanbul Valiliği de birtakım çalışmalar yaptı” dedi.

Nike marka ayakkabıyla kapitalizm protestosu olmazmış | Niye Nike hedef tuturmuyor mu:)
Eylemin önemsiz olduğuna vurgu yapan ve IMF Başkanı’nın nezaketine dikkat çeken yayın organları, ayakkabı markasını öne çıkaran haberler yapmaya başladı. Star, Zaman, Vatan gibi gazetelerin de için de bulunduğu gruplar “Nike marka ayakkabıyla kapitalizm protestosu” başlıklı haberler yaparak dikkati “anti-emperyalizm” vurgusundan kaydırmaya çalıştılar.

Katırcıoğlu anlayamadı  | Boş ver bu saaten sonra anlasan ne olur:)
Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Kanal 24’e yaptığı değerlendirmede, “Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlatılmasına anlam veremediğini, medyanın da bu eyleme neden bu kadar önem verdiğini anlayamadığını” söyledi.

IMF: Olabilir… | iyi söyleyelim  gelecek sefere b.. atsınlar:)
IMF Başkanı Strauss Kahn, yazılı bir açıklama yaparak “Açık bir tartışma ortamı sağlamanız bizim için önemlidir. Öğrencilerle bulunmaktan memnuniyet duydum. Türk öğrencileri gayet kibar. ” dedi.

1 Yorum

  1. evet dogru kahn bir sosyalistir, ama bunun imf’yi iyilestirdigine dayir bir kanit yok, turkiye imf ve dunya bankasina borcundan artik nasil kurtulacagina kafa yoracagina nasil daha cok para alabilirim hesabini yapiyor.. DB borclarini yatirim projeleri olarak veriyor bu parayi nasil kullandiginiz onemli, bazi kamu kuruluslari borc talep edip parayi orada bekletiyor.. yani parayi kullanilmiyor ama faizleniyor..
    bir zamanlar orada calistigim icin biliyorum..
    Geri odemeyi goz onunde bulundurmaz iseniz arjantin gibi zora gogus gelmez iseniz, kolaya nasil erise bilirsiniz..

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz