SABAHATTİN ALİ: HAYATIMIZI, HALKA HAKİKATLERİ ANLATMAK YOLUNDA HARCIYORUZ

258

Bizi Sevmiyorlar

Bugün bu memlekette hüküm yürütenler bizi sevmiyorlar. Eh, cümle âlem gördü ki, biz de kendimizi onlara sevdirmeye uğraşmadık.
Onlar, Atıf İnan’ı severler. O Atıf İnan ki, bir buçuk yıldır milleti görülmemiş sıkıntılara sokan ve fakir fukarayı, gırtlağından geçecek bir lokma ile sırtına giyeceği bir arşından mahrum eden 7 Eylül kararlarını, kendisinin ve ortaklarının kesesini doldurmak için kullandığı söylenmektedir.

Onlar, Edremit belediye reisini severler. O belediye reisi ki, millet aşına koyacak bir fincan yağ bulamazken, devlet yağları işinde dalavere çevirmiş ve bu yüzden mahkûm olmuştur.

Onlar, halk iradesinin kendini göstermesine engel olmak için baskı yapan, seçime hile karıştıran zorba valileri, eli kamçılı kaymakamları, onlar, sandık başlarında bıçakla adam yıldıran İzmir sabıkalılarını, halkın sırtına binen Senirkent candarmalarını severler.

Onlar, millet veremden, sıtmadan, frengiden, trahomdan kırılırken yabancı memleketlerde sefa süren kodamanları, anafordan milyon kazanıp lüks barlarda eriten fırsat düşkünlerini severler.

Bunların kusurlarını bağışlar, bunların hesaba çekilmesine engel olur, bunların cezalarını affederler.
Biz ki ömrümüzü, halka bu hakikatleri anlatmak, halkın kendi başına buyruk olmasını sağlamak yolunda harcıyoruz, bizi nasıl sevsinler?

Millet bizi sevsin yeter!

Sabahattin Ali
Ali Baba, (3), 9 Aralık 1947 – Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

1 Yorum

  1. Bu güzel insan Sabahattin Ali,nin yazilarini ülkemizdeki solcular bildiri tarzinda baski yapip cogaltip dagitsalar cok daha iyi etki yapar ve toplumsal tepkiyi dogurabilir.
    Sol Sosyalist diyenler kendine hic bir sey söylemesler,yazmasalar,da sadece yukarida belirttigim gibi yapsalar o güzelim insanin düsünce ve duygularini makalelere dökerek aciklamasi toplumun vicdanina bence daha iyi seslenir diye düsünüyorum.
    Sevgi ve Dostlukla
    Ali Safo Kübali

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz