Che Guevara’yı vuran Çavuş, Che’nin anısına açılan hastanede ameliyat olur…

Dr. Guevara – Velhasıl – Ercan Kesal

Dr. Che Guevara, Bolivya’da kendilerini yakalayan albaya, biraz önce infaz edilerek yere uzatılan gerilla arkadaşlarını göstererek şöyle konuşur: “Bu çocuklar, Küba’da istedikleri her şeye sahiptiler. Yine de ölmek için geldiler.

Dr. Che Guevara da Küba’da istediği her şeye sahipti. Muzaffer bir kumandan ve herkesin koşulsuzca sevdiği efsane bir devrimciydi. Ama ölmek pahasına, Bolivya’ya gelmişti işte. Onu oraya taşıyan sebep ve sonuçları düşündüğümde, 1971’de Nurhak’a, oğlu Sinan‘ın cesedini teşhis edip teslim almak için gelen Adnan Cemgil’in, etrafta sessizce dikilen muhbir köylülere söyledikleri gelir aklıma:

Benim oğlum mühendis olacaktı. Diğerleri de oğlum gibi çok başarılı ve çok zeki öğrencilerdi. İsteseler çok yüksek maaşlarla istedikleri şirketlerde çalışabilirlerdi. Ama onlar sizin için, sizler daha iyi yaşayasınız diye öldüler, bunu biliyor musunuz?
Dr. Che Guevara’yı, Bolivyalı bir asker olan Çavuş Mario Teran otomatik bir silahla tarayarak öldürdü. Che, 39 yaşındaydı.

Şair Nicolas Guillen, Che’nin ölümünün ardından “Bolivyalı Küçük Asker” başlıklı bir şiir yazar:
“Bolivyalı küçük asker; tüfeğin Amerikan malı, kardeşini vurmak için. Kim bu ölü biliyor musun? Arjantinli, Kübalıydı. Bu iş zalimin işi, Bolivyalı küçük asker. Vakti geldi uyanmanın, dünya ayağa kalktı,” diye devam eder.

Şair Nicolas Guillen, Che’nin ölümünün ardından yazdığı şiir: Sırası değil ağlamanın

Che’nin ölümünden 40 yıl sonra Bolivya’da, Santa Cruz’da, Küba devleti bir hastane kurar Dr. Che’nin anısına. O hastanenin göz polikliniğinde Che’yi vuran Çavuş Mario Teran göz ameliyatı olur. Doktorlar da Kübalıdır. Artık yaşlanmış ve görme yeteneğini kaybetmiş olan Çavuş Teran, ameliyatla birlikte tekrar sağlığına kavuşur, görmeye başlar. Dr. Che Guevara 40 yıl sonra “karanlığı” yine yenmiştir işte.

Ercan Kesal
Kaynak: Velhasıl

İlgili Haber: Che’yi infaz eden çavuşun gözünü Kübalı doktorlar açtı

Sosyalist devrimcilerin sembol ismi Che Guevara’yı 1967 yılında Bolivya’da esir düştükten sonra öldüren çavuş Mario Teran’ın, katarakt nedeniyle görmeyen gözlerini Kübalı doktorlar ameliyatla açtılar.


Haberi, Che Guevara’nın 40. ölüm yıldönümü olan 9 Ekim’den önce Küba devlet gazeteleri verdi. Olay, Teran’ın oğlunun bir Bolivya gazetesine yazdığı yazıda babası adına Kübalı doktorlara teşekkür edince ortaya çıtı. Bolivyalı çavuş Teran’a ameliyatın bir sene önce bu ülkeye giden Kübalı doktorlarca yapıldığı bildirildi. Komünist Parti’nin resmi yayın organı Granma “Maria Teran’ın bir düşünceyi yok etme girişiminden 40 yıl sonra, Che bir savaştan daha galip ayrıldı” diye yazdı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz