“Sıkıştıkça yalnızlığımız daha da koyulaşıyor…” Sesli Öyküler: Çıkılmayan – Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan1936 yılında Manisa Ortaokulu’nu, 1939 yılında ise Balıkesir Lisesi’ni ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Akşehir’de Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. Üniversite öğrenciliği sırasında sıkıyönetim mahkemesince tutuklanarak ceza kanunu’nun 141. maddesi uyarınca hapse mahkûm edildi. altı ay Sansaryan Han’da, dört ay da tophane cezaevi’nde olmak üzere on ay hapis yattı. 26 Ocak 1946’da öğretmenliği elinden alınarak serbest bırakıldı. 1946 yılında Manisa’nın Hacırahmanlı Köyü’ne yerleşerek çiftçilik yaptı. 1976’da İstanbul’a döndü danışmanlık, çevirmenlik ve redaktörlük yaptı. Canistan adlı romanını tamamlayamadan kalp krizi sonucu 9 Ekim 1989 yılında İstanbul, Moda’da öldü.

Aylak Adam ve Anayurt Oteli adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen bir yazar olarak tanındı ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yer aldı. 1987’de Anayurt Oteli romanı, Ömer Kavur tarafından aynı adlı sinema filmi olarak çekildi.

Sesli Edebiyat Yapımları Öyküler “Ses”leniyor proje kapsamında Sungun Babacan tarafından seslendirilen Yusuf Atılgan’ın “Çıkılmayan” adlı öyküsünü aşağıdan dinleyebilirsiniz.

“Bu dünyadan hiçbir şey umulmamaktadır…”*

Sesli Edebiyat Yapımları – Öyküler ‘Ses’leniyor proje kapsamında Sungun Babacan tarafından seslendirilen Yusuf Atılgan’ın “Çıkılmayan” adlı öyküsü.

Türü : Sesli Kitap Antolojisi | Yöneten : Göksenin Göksel | Yapım Tarihi : Ocak 2007 |CD Sayısı : 20
DenizBank / Deniz Kültür


*Jules Michelet

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz