AZİZ NESİN’İN SÜRGÜNDE YAZDIĞI BİR MEKTUP: GELECEĞİNİ HİÇ KİMSE BİLMESİN

355

Sürgün Mektupları 

Kızım,*
Bursa’da ev tuttum. Yakında sizi getirteceğim. Senden rica ediyorum. Bursa’ya geleceğini hiç kimse bilmeyecek. Ne annene, ne kardeşine, ne de komşulara söyleyeceksin.
Gelişiniz şöyle olacak. Yalnız yatak, giyecek ve kapkacak gelecek. Bunlar gayet iyi denk yapılıp sıkıca bağlanacak. Her dengin (belki yalnız bir denk olur) üzerine bir karış kadar bir beyaz bez dikeceksin. Siz vapura bineceğiniz sabah, Haluk bu dengi nakliyat şirketine verecek. Dengin üzerindeki beyaz beze “Nusret Nesin Bursa” yazılacak.

Hareketten iki gün evvel mektepten Oya’nın kâğıdını alacaksın. Oya’nın gözlük reçetesini de yanına alacaksın. Ve reçete çantanda bulunacak. Başka yere koyma. Buraya en lüzumlu ve en az eşya gelecek.

Haluk apartmanı kiraya verecek. Eğer kiraya vermezse, evde kalan diğer bütün eşyalar ve benim kitaplarımın hepsi denk ve sandık yapılarak apartmana taşınacak. Evde masa ve sandalyelerden başka hiç bir şey kalmayacak, yok eğer, apartman kiraya verilirse, o zaman, geri kalan eşyaların hepsini, alt kattaki odaya dolduracaksın. Dışarıda hiç bir şey kalmayacak. Üstüne de iyi ve pahalı bir kilit vuracaksın.

Hareketten evvel, çilingirden kapıya bir anahtar yaptıracaksın. Ve omuzlanıp kapının açılmaması için, arkadan lazım gelen şekilde çivileyeceksin. Ve hareket edeceğiniz sabah anahtarı Haluk’a vereceksin. Haluk götürüp berber Emrullah’a verecek. O da babama verecek. Bunları harfi harfine ve mükemmel şekilde yapmanı rica ederim. Bilhassa Bursa’ya geldiğinizi kimseye söylememeni tekrar tekrar rica ederim. Mektubu iyice oku, ona göre hareket et.

Şimdi dinle: Haluk elbiselerimi gönderecek. Ne kadar çamaşır, çorap, mendilim varsa, paket yap, Haluk’a ver. Elbiselerle göndersin.
Bu mektubu aldığın gün postaya ver. Şu hususlara dair dosdoğru malumat ver.
1. Çocukların sıhhati nasıl?
2. Haluk kâfi derecede para veriyor mu?
3. Borcum var mı? Varsa kimlere ve ne kadar? Bunları ayrı ayrı ve dosdoğru, tastamam bildir.

Hareket zamanını Haluk size bildirecek. Ve sizi Mudanya’ya kadar Haluk getirecek. Mudanya’da sizi ben karşılayacağım. Vapur Istanbul’dan saat 9’da kalkıyor ve öğleyin 12’de Mudanya’ya geliyor. Sen her zaman hazırlıklı ve tetikte bulun. Belki birdenbire hareket lazım gelir. Haluk’un işi başından aşkın. Onun için sen ona harekâtını uydurmaya mecbursun. Hatta kapı işini daha evvelce yaparsan çok iyi olur. Göreyim seni, dediklerimi harfi harfine yap.

Hareketinizden bir gün evvel bir ilaç vardır, ondan alacaksınız. Bu ilaç vapur ve tayyare tutmasına karşı iyi gelir. Haluk’a söyle, o bilir o ilaçtan alsın. Çocuklara da, ilacın tarifesine göre ver. Sakın bu ilacı ihmal etme.

Hepinizin gözlerinden öperim.

Bana Mektubu aşağıdaki adrese yaz: (Soyadı istemez)
Nusret
Sıvasiler Mahallesi
Dere Sok. No. 8
Bursa

Aziz Nesin
7 Mart 948 Bursa

Bir Sürgünün Anıları


* İlk eşim Vedia’ya.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz