Kriz sonrası Marx kitaplarında Almanya’da satış patlaması


Alman gazeteleri küresel ekonomik krizin ardından Marx’a yönelik ilginin odağında, “Das Kapital” eseri olduğunu yazdılar. Üç ciltlik kitabın sadece ilk cildinin satışının bu yıl üç katına çıktığı belirtiliyor. Berlin’de Marx ve Engels’in kitaplarını basan yayınevi ve kitapçılar da Marx’ın kitaplarına yönelik talepte büyük artış olduğunu doğruladı.
Amerika’da başlayan ve dünya genelinde hissedilen mali krizin ardından, kapitalizmin temel tezlerinin sorgulayan kişilerin, Marx’ın yeni okur kitlesini oluşturduğu kaydediliyor. Neoliberal politikaların mutluluk vaatlerinin geçersiz olduğunu anlayan genç üniversitelilerin de Marx’ın kitaplarına ilgisinin arttığı belirtiliyor.

Bazı uzmanlar da finans piyasalarını kurtarmak için devletlerin 4 trilyona yakın devasa fonlarla piyasalara müdahale etmesi ve finans kuruluşlarını kamulaştırmasını, ‘serbest piyasa dogmasının’ sonu olarak yorumluyor.

Alman basını, küresel piyasalardaki gelişmelere paralel olarak, kapitalizmin tarihsel gelişimi ve temel tezlerine yönelik eleştirileriyle düşünce tarihinde yer edinen Karl Marx’ın da “yeniden keşfedilmekte” olduğunu yazıyor.

kaynak:www.ntvmsnbc.com 22/10/2008

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Gerçek Yaşam Edebiyattır – Proust

Yakalanan Zaman-Kayıp Zamanın İzinde(içinden) Gerçeklik, simgelerle anlatılan küçük şeylerin içinde bulunduğuna göre (bir uçağın uzaktan gelen sesindeki, Saint-Hilaireare kulesinin çizgillerindeki...

Kapat