Anadolu Ateşi – Sultans of the dance (video kayıtları)


Anadolu Ateşi, kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan ve ülkenin her yöresinden derlenmiş yüzlerce halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran, Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan özgün bir projedir. Anadolu’nun binlerce yıllık sevgi, kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini, tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir.

Mustafa Erdoğan, eski adı Sultans of the Dance olan projenin tempolu çalışmalarını 1999 yılında başlatmış. Gazetelere “dansçı aranıyor” ilanları verilerek başlanılan projeye 750 kişi başvurmuş ve 90 genç seçilmiştir. Yaklaşık 2 yıl süren zorlu bir çalışma temposu boyunca günde 8, zaman zaman 16 saat süren çalışmalar yapılmıştır.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x49iqj_turkey-anadolu-atesi-sultans-of-the[/dailymotion]Eurovision 2004 Istanbul Turkey – Anadolu Atesi Sultans Of The Dance

Sırasıyla kostümler ve müzikler tamamlanmıştır. Estetik egzersiz, diyetisyen ve masaj uzmanları ile çalışılmış, strech ve yoga yapılmıştır. Çalışmalar halk dansları adımları ile bale ve modern dansta yoğunlaşmış ve dansçılar Anadolu ritimlerinin rotasyonu konulu teorik dersler almışlardır.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xqg2g_sultans-of-the-dance_music[/dailymotion]3 Mayıs 2001 tarihinde 3 – 4 gösteri için sahne alıp daha sonra yurtdışında sahnelenmesi planlanan projenin aylar önce biletlerinin tükenmesi üzerine Türkiye’deki gösterilerine devam etmesi kararlaştırılmıştır.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x6wmx1_sultans-of-the-dance_music[/dailymotion]
Anadolu Ateşi, 3 Mayıs 2001’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında 6 milyonu aşan izleyiciye ulaşmıştır. Aralarında İsrail, Çin, Japonya, Lübnan, Katar, Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika, Azerbaycan, Bulgaristan, Lübnan, Ürdün, Mısır Romanya, ve Kıbrıs’ın da bulunduğu birçok ülkede sahne almıştır.

3 Yorumlar

  1. süper bir paylaşım olmuş teşekkürler. Gösterilerden büyülendim gerçekten tek kelimeyle harika…

  2. harikasınız müziğiniz ezgileriniz bir harika keşke bende size katılabilsem çocukluğumdan buyana halk oyunlarını çok iyi oynarım
    ve bilirim sizi imrenerek izliyorum keşke benim zamanımda da böyle oynayabileceğim bir grup olsaydı.

  3. 7 yaşında bir kızım 2. sınıfa gidiyorumcimlastik dersi alıyorum aynı zamanda kartal hasan ali yücel yarışmalarını kazandım şu an drama kursuna gidiyorum ama en çok sevdiğim cimlastik kendimde çok esneğim evde bütün gün cimlastik yapıyorum en büyük hayalim mustafa erdoğanın yanında yer alıp onun grubunda oynamak beni bir görse çok begenecek bu yazdıklarımı okuyup bana dönerlerse çok sevinicem sevgilerimle Mustafa hocam ……

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz