Karer Kültür Festivali Haberleri

0
11

Bingolunsesi.Net: “Karer’de Muhtiş Final”

Festivalin 3.üncü ve son günündeki final görkemli geçti. Arzu, Agıre Jiyan, Koma Çiya, Abidin Biter ve Grup Sılam’ın müzik şöleni festivale katılanları coşturdu. Kültür ve sanatın bir araya geldiği Karer’de, bundan sonra gerçekleşecek festivaller için yeni bir çığır açtı. Karer dağları bu coşkuyu önümüzdeki yıllarda artıracağa benziyor.

Bingöl Karer Kültür Festivali’nin ilki sona erdi

Festivalde gece geç saatlere kadar coşku dolu anlar yaşatan ünlü sanatçılar, bundan sonra yapılacak Karer festivallerinde yer alacaklarını söylediler. Yapılan bu organizasyonla Karer’i dolduran insanlara coşku yaşatan sanatçılar, Karer’in etkisinde kaldıklarını söyleyerek, Bingöl’de olmanın heyecanını yaşadıklarını kaydettiler.

Geçimli; “Karer’li olarak ilk defa Karer’e geliyorum”

Festivale damgasını vuran Agıre Jiyan grubunun solisti Ali Geçimli, “1.Bingöl Karer Kültür Festivali’nin hiç görmediğimiz köylerimizi görmemize vesile oldu” dedi. Bir Karerli olarak ilk defa Karer’e geldiğini ifade eden Geçimli, “Ailem buralı ama ben hiç gelmedim. Bu festival sayesinde kendi köyümü de görmüş oldum” şeklinde konuştu. Karerli insanların bu festival sayesinde bir araya gelmelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Geçimli, “ Bunun sonrasında bu festivalin devamı gelecek. Her yıl aynı tarihte hepimiz tekrar Karer’de olacağız. Benim annem babam buralıdır. Burada doğup büyümesem de hepimizin içinde buraların hasreti var. Gördüğüm kadarı ile bugüne kadar hiçbir yönetim bu bölgeye uğramamış. Köylerde elektrik, yol, eğitim, sağlık, yani her alanda sorunlar var. Karer’e çok farklı bir muamele yapılmış. Bingöl’ün şuanda bütün köylerinde okul ve sağlık ocakları var. Karer’e baktığınız zaman, buranın her şeyden kısıtlandığını görebiliyorsunuz. Yine de buradaki insanlar sükûnetlerini koruyabilmiş ve kimseye tepkilenmemişler. Bu yönüyle takdir ediyorum. Burada bırakın cep telefonlarını, sabit telefonlar bile yok. İnsanların dış dünya ile iletişimleri koparılmış” dedi.

Geçimli; “Bingöl Karer kültür festivali Karer için bir kıvılcım oldu”

Karer’ in müthiş bir doğasının olduğunu belirten Geçimli, “Buradaki doğanın korunması adına hem de Karer köylerinin sorunlarını dile getirmek için bu etkinliğin yapılması çok iyi. Karerliler için çok önemli bir festival. Karer için bir kıvılcım gerekiyordu. İşte 1.Bingöl Karer Kültür Festivali’nde Karer için bir kıvılcım oldu. Böylesi festivaller sorunları dile getirmek için vardır. Çıkardığımız ilk albümümüzde Karer’ in sorunlarını anlatan eserlere yer verdik” ifadesini kullandı.

Geçimli; “Biz kültürümüzle beraber göç ettik”

Ailem buradan göç ettiği zaman kültürümüzde beraberimizde götürdük diyen Geçimli, “ Ben Bingöllülerin yoğunlukta olduğu bir mahallede büyüdüm. Kendi kültürümüzden asla uzaklaşmadık. Aile içinde kendi ana dilimizi konuşuyoruz. Buradan uzak olsak da yüreğimiz hep Bingöl ile birlikteydi. Annem Maskan köyünden, babamda Sağyan köyündendir. İstanbul’da doğup büyüdüm. Hiç bir zaman kendi kültürümden uzaklaşmadım. Bundan sonra yapılacak bütün Karer festivallerinde bu coşkuyu hep birlikte yaşayacağız. Bu festival Bingöl için çok olumlu olacaktır” dedi.

Yıldız; “Doğada müzik müthiş bir şey”

Festivalde sahne alan “Grup Sılam” adlı müzik grubunun solisti Yasin Yıldız, Bu festivalden önce Munzur’da sahne aldım. Kendimi Tunceli’de gibi hissettim. Bu kadar çetin doğa şartlarında bu kadar güzel bir etkinliğin yapılması çok sevindirici” söyledi.

Yıldız; “Davet olursa her zaman Kerer’e geleceğiz”

Bundan sonrada davet gelirse her zaman burada olacaklarını söyleyen Yıldız, “ Karer için her zaman gelmeye hazırız. Buradaki kaynaşma çok büyüleyici. Bundan sonrada yapılacak bütün Karer festivallerinde davet gelirse hep burada olacağız” şeklinde konuştu.

Bundan öncede Munzur festivalinde sahne aldıklarını söyleyen Yıldız, “ Bu festivali Munzur’a göre daha güzel buldum. Buradaki kaynaşma ve insanların samimiyeti çok hoşuma gitti. İnsanlar kendi kültürlerini korumak adına müthiş bir etkinlik yapmışlar. Bu yönü beni çok etkiledi. Buradaki insanlarda popülist kaygılar yok. Popüler olana değil doğal ve kendilerine yakın olanı tercih ediyorlar. Bizde grup olarak kendi kültürümüzü ön plana çıkartacak “ Etik Rak” dediğimiz tarzda müzikler yapıyoruz. Çoğu Zazaca ağırlıklı. Bu festivalin her zaman bu şekilde güzellikler içinde geçmesini diliyorum. Sanatçılar olarak Karer festivaline her zaman destek vereceğimizi belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Karer’de Amfi tiyatro projesi”

1.Bingöl Karer Kültür Festivali Genel Tertip Komitesi Başkanı Hüseyin Gencer, “ Önümüzdeki yıl bu alanda çok geniş katılımlı 2. festivale start vereceklerini” söyleyerek, festivalin tüm Bingöl’ü kapsadığını söyledi. 2. Festivalin daha kapsamlı olacağını belirten Gencer, “ Festival alanında bir takım eksiklikler var. Öncelikle bunların giderilmesi için çalışmalar yapacağız. Kısa bir süre sonra festivalin yapıldığı Rastan düzlüğünde “Amfi Tiyatro” projemiz var. Bu alanın çevresini kapatmayı düşünüyoruz. Arazi sahipleri ile anlaşırsak burayı modern bir etkinlik alanına kavuşturacağız” dedi.

“Festivalle Bingöl’e binlerce insan geldi”

İlk festival olduğu için zaman zaman zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden Gencer, “Bütün Karerliler festival için çok çaba sarf ettiler. Buradaki bütün çadırları İstanbul’dan getirdik. Nakliyede zorluklar oldu. Bu festival sadece Karer değil, aynı zamanda Bingöl festivalidir. Bu etkinliğin Bingöl esnafına çok faydası oldu. Onlarca esnaf burada stant kurup evine ekmek götürdü. Sadece bura ile sınırlı olmadı tabiî ki. Bingöl merkeze dışarıdan gelen insanlarımızın esnafın ekonomisine katkıları oldu. Bu festival bunun sonrasında katkı sağlamaya devam edecek. Yeter ki sahiplenmesini ve yürütmesini bilelim. Elimizden geldiği kadar siyasilerden uzak tutmaya çalıştık. Bu festival halkın festivalidir. Herhangi bir parti yâda kuruluşun gölgesinde kalmasına müsaade edemezdik. 90 yaşındaki dedelerimiz gece sabahlara kadar bu festivalde durmuşlarsa, Bu festival bölgedeki bütün festivallere rakip olacak niteliktedir. Katılan herkese teşekkür eder, şükranlarımı sunarım”dedi.

Karer’de Kültür-Sanat, doğaya işlendi (BİNGÖLÜN SESİ)

İlk defa yapılan 1.Bingöl Kârer Kültür Festivali’nin coşkusu Karer dağlarından doruğa yükseldi. Türkiye’nin dört bir tarafından Karer’e akın eden binlerce kişi, Bingöl’e olan hasretlerini festivalin coşkusuyla giderdi.

Bu yıl birincisi düzenlenen Kârer Kültür Festivaline beklenenden fazla ilgi oldu. Agıre Jiyan, Koma Çiya, Arzu, Abidin Biter, Tayfun Talipoğlu’nun bu gün sahne alacağı festivalde coşku doruğa tırmanacak. Binlerce kişinin doldurduğu festival alanı Kültür-Sanat şöleniyle birleşiyor.
Güneşin Doğuşu ve Sülbüs Festivali’nin ardından 3’ncü festival olarak yapılan ‘1.Bingöl Kârer Kültür’ Festivali görkemli başladı. Binlerce Bingöllünün akın ettiği Karer dağlarında geçekleştirilen festival, kültür-Sanat şölenine dönüştü. Dün Alişan Emekçi, Karerli Sanatçılar ve ünlü ses sanatçısı Rojdanın sahne aldığı Karer Festivalinde bugün yine bir birinden güzel sanatçılar sahne alacaklar. Agıre Jiyan, Koma Çiya, Arzu, Abidin Biter, Tayfun Talipoğlu’nun bu gün sahne alacağı festivalde coşku doruğa tırmanacak. Kârer’in yaşam koşullarını kitlelere ulaştırmak, toplumun sevgi-saygı, barış ve paylaşma düzeyini yükseltmek amacıyla ilk defa yapılan 1.Bingöl Kârer Kültür Festivali önceki gün başlamıştı. Özellikle yıllardır Bingöl’e gelemeyen göç eden Karer’lilerin bir araya geldiği festival, coşkuyla başladı coşkuyla devam ediyor.

“Karer’de yer yerinden oynuyor, coşku doruklara yükseliyor”

Önceki gün saat 11.00’de start alan ve yarın sona sürecek olan festivale MKM sanatçılarından Rojda sahne aldı. Gece saat 23.30 sıralarında sahne alan Rojda, iki saat boyunca seslendirdiği Kürtçe eserlerle festivale ayrı bir renk kattı. Bugünde ünlü sanatçılardan, Arzu, Abidin Biter, Tayfun Talipoğlu, Agıre Jiyan, Koma Çiya, Avni Polat ve Kârerli sanatçılar sahne alacak. Festival boyunca tiyatro gösterileri, paneller, köyler arası futbol ve voleybol turnuvaları, yöresel oyunlar ve yarışmalar düzenlendi.

“Vekiller Karer’lilerle bir araya geldiler”

Festivalin yapıldığı alanda yiyecek, içecek stantları kuruldu. Gece kalanlar için yüzlerce çadır kuruldu. Rastan düzlüğünde yapılan festivale, AK parti Bingöl Milletvekillerinden Cevdet Yılmaz, Yusuf Coşkun, İlçe Belediye Başkanları ve binlerce vatandaş katıldı. 1.Bingöl Karer Kültür Festivali Genel Tertip Komitesi Başkanı Hüseyin Gencer, 1.Bingöl Karer kültür festivalinin düzenlenmesindeki en büyük amacın, Karer bölgesinde 1993 yılında neredeyse tamamıyla boşalan 9 köyün insanları tekrar köylerine dönüp kendi kültürlerini topraklarında yaşamalarını sağlamak olduğunu ifade etti. Festivalin fikir babası olduğunu ifade eden Komite başkanı Gencer, “ 1993 yılından itibaren çeşitli nedenlerle 9 köyümüz boşaldı. Bu festivali düzenlememizdeki en büyük amaç, topraklarından kopup köyünden uzaklaşan insanlarımızı bir araya getirip kültür kaynaşması sağlamak ve buraları unutmadan bu insanları tekrar geri getirmektir” dedi.

“İl dışındaki Karerliler ile Bingöl festivalle buluştu”

İzmir’de bulunan Kabaçalı Pircan Köyü derneğinin başkanı olduğunu söyleyen Gencer, “Göç ettiğimiz illerde de aramızda bir kopukluk yaşanmaması için dernekleşme yoluna gittik. Bu dernekler sayesinde sürekli bir araya gelme fırsatı buluyoruz. Amacımız Bingöl dışına çıkmış Karerliler ile Bingöl’de oturan Karerlileri bu organizasyonla bir araya getirmek ve tüm Bingöllü hemşerilerimizle bu üç gün günlük süre zarfı içerisinde festival havasında hasret gidermektir. Bu festival için aylarca hazırlık yaptık. Yurt dışından tutunda İstanbul, İzmir ve diğer illerde yaşayan Karerliler ile irtibata geçtik. Her ilde komite oluşturduk. Bu etkinlik ile her ilde bulunan Karerlilere ulaşmayı başardık ve binlerce insanımızı bir getirebildiğimiz için çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

“Festival Tek Karer’in değil, Tüm Bingöllülerin festivalidir”

Bu festival için Bingöl’dekilerin kendilerine kucak açtığını söyleyen Gencer; “ Bu festival sadece Karerlilerin değil; tüm Bingöl halkının festivalidir. Festivalde gittiğimiz hiçbir kapı yüzümüze kapanmadı. Herkes elinden gelenin fazlasını yaptı. Bu festivali geleneksel hale getirip her yıl aynı tarihlerde kutlayacağız. Bu sadece bir başlangıçtı. İlk etapta eksikliklerimiz olabilir. Sonraki yıllarda inşallah daha kapsamlı ve daha geniş katılım ile gerçekleşir. Tek sorunumuz yol ve elektrik oldu. Yolumuz asfalt değil. Yol çok kötü olduğu için köy hizmetlerine azda olsa ıslah edilmesi için talepte bulunduk. Yol biraz düzeltildi. Önümüzdeki yıl daha geniş kapsamlı yapacağız. Bu festivale Karerli birçok sanatçı katıldı. İlk olmasına rağmen katılım çok iyiydi. Halkımız buraların hasretini çektiği için çok ilgi gösterdiler. Bütün sıkıntılara rağmen gayet güzel geçti. Elektrikte sorun olduğu için jeneratörler kurduk. Zaman zaman elektik kesintileri yaşandı. Ama her şeye rağmen bu festivali en iyi şekilde organize etmek için elimizden geleni yaptık” şeklinde konuştu.

Bu festivalin düzenlenmesinde katkıda bulunan Genç, Kiğı, Adaklı, ılıcalar belediyesine teşekkür eden Gencer, desteklerinden dolayı Köy Hizmetlerine, Bingöl tertip komitesi başkanı Cihan Uzunyayla’ya ve katılan tüm Bingöl halkına sonsuz şükranlarımı sunuyorum” şeklinde ifadeler kullanarak festivale olan ilgiden memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Bingöl Olay Gazetesi
‘Güneşin Doğuşu ve Sülbüs Festivali’nin ardından 3’ncü festival olarak başlayacak olan ‘Kârer Kültür’ Festivali hazırlıkları tamamlandı.

Kârer’in yaşam koşullarını kitlelere ulaştırmak, toplumun sevgi-saygı, barış ve paylaşma düzeyini yükseltmek amacıyla ilk defa yapılması planlanan Kârer Kültür Festivali cumartesi günü başlıyor.
Konu ile ilgili bilgi veren Karer Kültür Festivali Bingöl Komite Başkanı Cihan Uzunyayla festivalin genel amacı; Karer’in yaşam koşullarını kitlelere ulaştırmak, toplumun sevgi-saygı, barış ve paylaşma düzeyini festival yoluyla yükseltmek, ulusal ve uluslararası dayanışmaya ve barışa festival yolu ile katkıda bulunmak olarak belirlenmiştir. Karer’in bütün boyut ve zenginliğini genelde toplumla, yerelde ise Karer’i sevenlerle buluşturmak olduğunu belirtti.
2 Ağustos 2008 Cumartesi günü başlayacak olan festivalin 3 gün süreceğini belirten Uzunyayla; “Cumartesi günü saat 11.00’de başlayacak ve 3 gün sürecek olan festivale sanatçılardan Arzu, Abidin Biter, Tayfun Talipoğlu, Rojda, Agıre Jiyan, Koma Çiya, Avni Polat ve Kârerli sanatçılar sahne alacak. Tiyatro gösterileri, paneller, köyler arası futbol ve voleybol turnuvaları, yöresel oyunlar ve yarışmaların gerçekleştirileceği festivalde yiyecek, içecek stantlarının olmayacağını ve gece kalmak için çadırların kurulduğunu tüm halkımızın bilmesini istiyoruz. Bingöl’den katılacak olan misafirler için program bitiminde Bingöl’e servisler kalkacaktır. Sadece İstanbul’dan bin kişilik katılımın olduğunu ve festivalimizin coşkulu geçeceğini belirtir, heyecanımızı tüm Bingöllü dostlarımızla paylaşmak istiyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı Kanal7, Haber7 İha
Bingöl’de 1. Karer Kültür Festivali
(04.08.2008)
Bingöl’de bu yıl ilki düzenlenen Karer Kültür Festivali çeşitli etkinliklerle düzenlendi.
Bingöl’e 45 kilometre uzaklıktaki Karel bölgesinin tanıtımının amaçlandığı festivalle çok sayıda Bingöllü katıldı.

Kabaçalı köyü Restan Düzlüğü’nde halk oyunları ekiplerinin gösterisiyle başlayan festival, yerel müzisyenlerin verdiği konserlerle devam etti.
Çeşitli branşlarda düzenlenen spor müsabakalarıyla renklenen festivalde, yapılan at yarışları sırasında vatandaşlar heyecanlı anlar yaşadı.
Festivale katılan AK Parti Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun, binlerce insanı bir arada görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
İnsanların birlikte hareket etme fikrine sahip olmaları gerektiğini kaydeden Çoşkun, aynı coğrafyanın insanlarının birlikte yaşamaktan zevk alması gerektiğini söyledi.
(Haber AA)

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz