Chavau Magarası (Sanat tarihi – Tarih öncesi -3)

Pont d’Arc, en az 500.000 yıldır Ard Nehri üzerinde uzanıyor. Tarihöncesinde insanlar, bu köprünün kaba hatlarında bir hayvan, belki bir mamut ya da bir bizon figürü görmüş olabilir. Kireçtaşından dev bir hayvanın bekçilik ettiği bu vadiye adeta efsanevi anlamlar yüklenmiş. Burada, 19. yüzyılın sonundan itibaren iki düzine kadar resimlenmiş mağara bulundu. Ancak Ard sanat eserleri, Lascaux’daki 20.000 yıllık resimlerle ya da İspanya, Altamira’daki 17.000 yıl önce yaratılmış eserlerle karşılaştırıldıklarında, medyanın pek ilgisini çekmedi, ta ki Chauvet Mağarası’nın 1994 yılındaki keşfine dek.

Mağaranın ilk fotoğrafları, uzmanlar kadar kamuoyunu da büyüledi. Onyıllar boyunca akademisyenler sanatın ilkel çizimlerden canlı, natüralist resimlere doğru kademeli olarak ilerlediği kuramını ortaya koymuşlardı. Chauvet başyapıtlarındaki hafif gölgeler, perspektifin ustaca kullanımı ve zarif çizgiler, yapıtları kuşkusuz bu gelişimin doruğuna çıkarıyordu. Sonra karbon- 14’le tarihleme sonuçları geldi ve uzmanlar şaşkına döndü. Daha ünlü mağaralarda yer alan resimlerin yaklaşık iki katı yaşında olan Chauvet’deki resimler, sadece tarihöncesine ait sanatın bulunduğu en yüksek noktayı değil, aynı zamanda sanatın bilinen en eski başlangıcını temsil ediyordu. Anatomik açıdan modern insanın Avrupa’da ortaya çıkmasından birkaç bin yıl sonra, mağara resim sanatı olabilecek en ileri noktaya ulaşmıştı.

Yapılan incelemeler yaklaşık 35.000 yıl önce mağarayı insanların kullandıklarını gösteriyor. Buradaki olağanüstü durumun farkına varan Fransız Kültür Bakanlığı, mağaranın tümüyle profesyonel bir ekip tarafından incelenmesini destekleme konusunda söz verdi; kaya sanatı örneklerinin yer aldığı bir alan üzerinde ilk kez böyle bir çalışma yapılacaktı. Mağaranın çevreyle olan hassas dengesini bozmadan, dar girişi genişletmek, güvenlik sistemi kurmak ve bir iskele hazırlamak için iki yıl uğraş vermek ve yaklaşık iki milyon dolar harcamak gerekti.

Ekipten 12 kişi, duvarlardaki resimler ile yerdeki insan ve hayvan izlerini inceliyor. Tarihlendirme, pigment analizi, hayvan davranışları ve diğer bilim dallarından uzmanlar, gerektikçe mağaraya gelerek bizlere yardımcı oluyor. Aynı zamanda, 10 değişik ülkeden, kaya sanatı alanında deneyimli uzmanların önerilerinden de yararlanıyoruz. Aralarında jeologların, arkeologların, antropologların, biyologların ve sanat tarihçilerinin de yer aldığı 28 yazar, bu proje hakkındaki ilk kitabı hazırlamak için benimle birlikte çalıştılar.
İnsanlar hiçbir zaman Chauvet’de yaşamadı. Tarihöncesinde yaşamış usta sanatçılar, çocuklar, belki de ayinlere katılanlar, hepsi, bu yeraltı mabedinin gücünü hissetmeye gelirdi. Sonra orijinal girişin tepesindeki yamacın bir bölümü çöktü ve mağarayı kapayarak, içerideki göz alıcı eserleri koruma altına aldı.

*La Grotte Chauvet: L’Art des Origines Mayıs 2001 tarihinde Paris’te Editions du Seuil Yayınevi tarafından yayımlandı.

National Geographic- Ağustos 2001

Chavau Mağarası

http://www.bradshawfoundation.com/chauvet/gallery.php#http://www.bradshawfoundation.com/chauvet/gallery.php

http://www.bradshawfoundation.com/chauvet

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Karer Kültür Festivali Haberleri

Bingolunsesi.Net: "Karer'de Muhtiş Final" Festivalin 3.üncü ve son günündeki final görkemli geçti. Arzu, Agıre Jiyan, Koma Çiya, Abidin Biter ve...

Kapat