Erdal Eren’in (17) son fotoğrafı, suçsuz bir çocuğun son bakışına adanmış şarkılar

Erdal Eren’e…
“Bir söz bitişi gibi son buldu sevişler
Bir yaz guneşi gibi eritir hep bu terk edişler
Bir an duruşu gibi ömrün gidişi gibi
Veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler
Aman, aman, yandım aman kurşun gibi izler
Son bakışta ki o gözler kaldı aklımızda
Aman, aman acı yüzler kurşun gibi izler
Son bakıştaki o yüzler kaldı aklımızda”
Şarkı: Sezen Aksu, Söz: Aysel Gürel, Beste: Onno Tunç


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Eren, idam edildiğinde henüz 17 yaşındaydı. Eren’in öldürdüğü iddia edilen erin otopsi raporlarında, ölüme neden olan kurşunun G-3 piyade tüfeğinden çıktığına dair görüşler yer almasına rağmen otopsi raporları karartıldı. Askeri Yargıtay 3. Dairesi’nin, önce “Delillerin noksanlığı” nedeniyle esastan, ardından da idamın müebbet hapse çevrilmesini gerektiren TCK’nin 59’uncu maddesinin uygulanmaması” nedeniyle usulden bozmasına rağmen, Daireler Kurulu iki kararı da reddetti.12 Eylül döneminde idam edilen gençten sadece birisiydi Erdal Eren. Fakat onun bir farkı vardı 17 yaşındaydı. Kağıtlar üstünde yaşı büyütüldü, kilitli kapılar arkasında bir hafta içinde yargılandı ve idam edildi.
2 Şubat 1980’de ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in katledilmesini protesto gösterisi nedeniyle gözaltına alınan 24 kişi arasında Erdal Eren de vardı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Eren tarihin belki de en hızlı yargılamasıyla 19 Mart 1980’de idama mahkum edildi.

“Milli Güvenlik Konseyi” tarafından onaylanan karar, “İdamı Engelleyelim! Erdal Eren idam edilemez” kampanyasına rağmen 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Cezaevi’nde infaz edildi.

Büyü
Büyü de baban sana, büyü de büyü
Büyü de baban sana, büyü de büyü
Acılar atacak yokluklar alacak büyüde baban sana
Acıtar atacak yokluklar alacak büyüde baban sana
Büyü de baban sana büyü de büyü
Büyü de baban sana büyü de büyü
Baskılar işkenceler kelepçeler gözaltılar, zindanlar
Atacak
Baskılar işkenceler kelepçeler gözaltılar, zindanlar
Alacak
Büyü de baban sana büyü de büyü
Büyü de baban sana büyü de büyü
Acılar atacak yokluklar atacak, büyüde baban sana
Acılar alacak yokluklar alacak, büyüde baban sana
Büyü de baban sana büyü de büyü
Büyü de baban sana büyü de büyü
Büyüyüp de on yedine geldiğinde baban sana idamlar atacak
Grup Yorum

Son fotoğrafı çeken gazeteci Savaş Ay’ın yazısı:
Mamak Askeri Cezaevi’nde idam hükümlüsü bir gencin, Erdal Eren’in son fotoğraflarını çekmiştim yıllar önce.
Yarım saat kadar yanında kalıp, koşullar elverdiğince konuşup, yaklaşık 2 ‘makara’ fotoğraflayıp ayrılmıştım oradan.
Deklanşöre son defa basıp, parmaklıklar arasından ‘sessiz sitemsiz’ bakışını dondurduğum o günün gece yarısında gidip aldılar
onu hücresinden. Teamül gereği sivile, Ulucanlar Cezaevi’ne nakledip, sabaha karşı da hükmünü infaz ettiler, astılar Erdal Eren’i.

Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteci Savaş Ay’a, “avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18’den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını” söyledi.
Ağabeyi Erkan Eren, Erdal’ın Mamak Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi. Erdal’ın idam edildiği tarihte yaşının 18’den küçük olduğunu belirten Erkan Eren, infazı radyodan öğrendiklerini ve Erdal’ın kimsesizler mezarına gömülmek istendiğini söyledi.

O fotoğraf Sezen şarkısı oldu

Erdal Eren’i son anlarında çektiğim o fotoğrafları, milyonlarca kişi gibi Sezen Aksu da görmüş ve çok etkilenmiş.
Anlatırken, “Öylesine masum, öylesine ölümden uzak, öylesine genç ki… Hikayesini de okudum. Ama beni esas vuran o ‘son bakış’ fotoğrafıydı Savaş.

‘AĞIT GİBİ…’
Aysel Gürel’e gösterdim o fotoğrafı. Birlikte bir şeyler yazdık. Onno’ya verdik besteledi (Tunç). Şarkıdan çok ağıta benzedi. Yürekten kopup gelen, saf, duru, sahici…” dedi.
Ve işte o ağıtın sözleri.
“Bir an duruşu gibi
Ömrün gidişi gibi
Veda ederken
Aşk ateşi gibi söner iç çekişler
Amman amman yandım aman
Acı yüzler”

Anısına bestelenen  şarkılar

* Sezen Aksu, Son Bakış (sözleri Aysel Gürel’e, bestesi Onno Tunç’a ait)
* Teoman, İki Çocuk (Teoman, Erdal Eren’in akrabası olduğunu Cnn Türk’te Ahmet Hakan’a açıklamıştır.)
* Mor ve Ötesi, Darbe
* Grup Yorum, Büyü Gülten Akın’ın şiirinden bestelenmiştir. Selda Bağcan Edip Akbayram gibi sanatçılar tarafından da seslendirilmiştir.
* Gına, Kırmızı Halı
* Saian Sakulta Salkım, Suç
* Ali Ekber Eren, Ankara Adı Kara
* Ali Asker, Şu Metris’in Önü

Share

Erdal Eren’in (17) son fotoğrafı, suçsuz bir çocuğun son bakışına adanmış şarkılar” üzerine 15 yorum

 1. “12 Eylül döneminde asılan sayısız gençten biriydi Erdal Eren. Fakat onun bir farkı vardı. 17 yaşındaydı. Kağıt üzerinde yaşı büyütüldü, kilitli kapılar arkasında, bir hafta içinde yargılandı ve idam edildi..” diye başlamış satırlarınız.

  12 Eylül sürecinde yapılan zulmün ve cinayetlerin hesabı belirsizdir. Ama bunları düzgün bir şekilde yazalım..

  12 Eylül sürecinde, işkencede öldürülenlerin, yargısız infaz edilipte, kaçarken yada çatışmada vurularak öldü denilenlerin, işkencede öldürülüpte, intihar etti denilenlerin, ortadan kaybedilenlerin, öldürülüp gizlice gömülenlerin, cezaevlerinde insanlık dışı koşullarda yok edilenlerin, haddi hesabı belirsizdir. Ama, “idam edilen sayısız gençten biriydi” derseniz, orada durun derim. 12 Eylül sürecinde, idam edilenlerin sayısı bellidir. Bu süreçte 8!i sağ görüşlü, 17’si sol görüşlü, 24’ü adli hükümlü ve 1’ide Asala militanı olmak üzere, 50 kişi idam edilmiştir.

  Erdal ERen’in, kağıt üzerinde yaşının büyütüldüğü bilgiside doğru değildir. Erdal Eren’in yaşı, “oğlum askere erken gitsin” diye düşünen, banası tarafında 6 ay büyük yazdırılmıştır. Adil yargılamalarda, böyle bir iddiada, kemik muayenesine gönderilir, gerçek yaşı saptanırdı. Erdal Eren’in görüntüsünden bile, yaşının küçük olduğu açıkça görülmektedir.

  Erdal Eren, idam edildiğinde 17 yaşındaydı. Bu doğrudur. 12 Eylül sürecinde resmen idam edilen kişi sayısı 50’dir ama yargısız infazların hesabı belirsizdir.

  Cvp:
  Hulusi bey, yorumunuz üzerine gerekli düzenleme yapıldı.Katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederiz.

 2. Ankara adıkara
  bu yara
  Başka yara
  17 yaşındaydı
  kıyılırmı
  Erdala
  insanın onun hikayesini bilmesine bile gerek yok. şu masum bakışlı yüze, bakıldığı zaman bile herşey okadar şeffaf ki okadar açık ki. sana we senin gibi fidanları kıran eller şu hayat’ta we ahirette hiçbir zaman huzuru bulamasınlar. we son şu sözü söylemek istiyorum: dönemin başkanının söylediği söz(asmayalımda besleyelim mi) inşallah birileri çıkıpta senin için de, bu yaşına rağmen (ASMAYALIMDA BESLEYELİM Mİ)derler.

 3. Hulusi bey kaynağınızı görebilir miyim? 6 ay büyük yazıldığını resmi olarak kanıtlayabilir misiniz?

 4. O görüşmeyi Emin Çölaşan yapmış, Savaş Ay fotograflamıştı. Birde üstelik asılacaksın ne hissediyorsun diye pot ta kırmıştı rahmetli Savaş…

Yorum yapın

Share
Devamını oku:
Hayatın Acıları Üzerine – Schopenhauer ve Schopenhauer üzerine söylenenler
Seçme Öyküler | Menzil Bekçisi* – Aleksandr Sergeyeviç Puşkin
Gorki: “Balzac, benim için en değerli kitapların yazarı, onu bir öğretmeni sever gibi seviyordum”
Kapat