Franz Kafka’yı Yorumcularından Korumak – Giorgio Agamben

İzah edilemez olan üzerine çok farklı efsaneler vardır. Bunlar arasında en zekice olanı ki bunu, Tapınak’ın fiili bekçileri eski gelenekler arasında dolanırken bulmuşlardır izah edilemez olanın, getirdiği ve asırlar boyunca da getirmeye devam ettiği tüm açıklamalarda bu şekilde kaldığını belirtir. Hatta tam da bu açıklamalar, onun izah edilemezliğinin garantisini oluşturur: İzah edilemez olanın yegane içeriği burada öğretinin zayıflığıdır gerçekten izah edilemez olan şu buyruğu içerir: “Açıkla!” Bu buyruktan kaçmak mümkün değildir; çünkü açıklayacak hiçbir şey varsaymaz, kendisi bir varsayımdan ibarettir. Onun emrine verdiğiniz ya da vermediğiniz herhangi bir yanıt hatta sessizliğiniz gene de anlamlı olacaktır, bir açıklama içerecektir.

Açıklayacak hiçbir şey bulamayan şanlı atalarımız patriyarklar bu gizemi ifade edebilmenin bir yolunu canı gönülden aramışlar, ama izah edilemez için açıklamanın kendisinden daha yeterli bir ifade bulamamışlar. Onlara göre açıklanacak bir şey olmadığını açıklamamanın tek yolu, açıklamalar getirmektir. Sessizlik de dahil başka her türden tavır, izah edilemez olanı beceriksiz ellerle yakalamaya çalışır: Yalnızca açıklamalar onu olduğu gibi bırakır.

Ancak bu öğretiyi ilk kez formülleştiren patriyarklar, Tapınak’ın fiili bekçilerinin kaderine terk ettiği bir ekleme yapıyorlardı bu öğretiye. Buna göre, açıklamalar ebediyete dek sürmüyor; “Zafer Günü” dedikleri bir günde, izah edilemez etrafındaki danslarına bir son veriyorlardı.

Açıklamalar, aslında izah edilemezin geleneğinde bir andan ibarettir: Daha doğru bir ifadeyle, onu açıklanmamış bırakarak gözetim altında tutmaya devam eden anlardır. İçeriklerinin boşaltılmasıyla, açıklamalar görevlerini yerine getirmiş olurlar. Ancak, açıklamaların kendi boşluklarını göstererek izah edilemez olanı kendi haline bıraktıkları noktada. İzah edilemez olan da tehlikeye girer. Gerçekte yegane açıklamalar izah edilemez olanlardı ve efsane onları açıklamak için icat edildi. Açıklanamayacak olan, artık hiçbir şeyi açıklamayan şeyin içinde kusursuz biçimde mevcuttur.


Giorgio Agamben (d. 22 Nisan 1942) günümüzde yaşayan bir İtalyan siyaset felsefesi düşünürü ve eğitimcisi. En önemli katkıları ‘Homo sacer (kutsal insan)’ ile ‘istisna hali (state of exception)’, ‘notstand’ kavramları üzerinde katkıları ile isim yapmıştır. Agamben İtalya’da Venedik IUAV Üniversitesi’nde; Paris, Fransa’da Felsefe Uluslarası Koleji (Collège International de Philosophie)’nde ve Saas-Fee, İsviçre’de Avrupa Diploma-Üstü Okulu (European Graduate School)’nda profesörlük yapmaktadır. Daha önce 1988-1992’de İtalya’da Macerata Üniversitesi ve 1993-2000’de Verona Üniversitesi’nde üniversite assosiye profesörlük yapmıştır. Birleşik Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkley’de ve Northwestern Üniversitesi, Evanston, İllinois’de ve Almanya’da Heinrich Heine Üniversitesi, Düsseldorf’da misafir profosörlük ve ilmi çalışmalar yapmıştır. Genova, İtalya’da Temmuz 2001’de G8 toplantısı için ortaya çıkan şiddetli protestolara ve buna önemli katkısı olan ‘Kara Blok’ ve ‘Anarşist’ adını taşıyan grupların protestolarının analizleri üzerinde şahsi felsefe görüşlerini yansıtmak üzere Get Rid of Yourself (Kendini Ortadan Kaldır) adlı bir sanat filminde de başrol oynamıştır. Agamben 2006’da prestijli Charles Veillon Deneme Avrupa Ödülü (Prix Européen de l’Essai Charles Veillon) kazanmıştır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz