Çocukları ancak hazırolda gördüğü zaman sevebilen bir cumhuriyetin yeni kahramanı Aykut

Cumhuriyet’in riya albümünden – Yıldırım Türker

Bu fotoğraftaki, boya sandığının önünde saygıya durmuş kara böcük delikanlıcık bu yılın 10 Kasımı’na lejand oldu.
Kemalistlerin en militarist kanadı, kendi gözlerini yaşartan bu görüntüyü coşkuyla dolaşıma soktu.
Fotografın sunuluşunda Orhan Kemal’in sokak çocuklarından kimi banka reklamlarının kahramanı olan Cumhuriyet’in fedakâr, aç biilaç köylüsüne kadar geniş bir göndermeler demeti var.
‘Gözütok’ Cumhuriyet kahramanı. Atasının izinde, gıkını çıkarmadan bütün zorluklara katlanan ‘gönlübol’ Anadolu delikanlısı.
Cumhuriyetin saf ülküsü. Yoksul ama gururlu; kaderin sillesine rağmen imanını köreltmemiş Cumhuriyet bendesi.
Üstelik bu toplumun hırpalamaya doyamadığı bir azınlık mensubu.
“Bak, şunca yoksul. Ana babası bile yok. Üstelik senin gibi terbiye de görmemiş. Çingen’in teki. Ama o bile atasına şükran duyuyor. Nankörlük etmiyor” diyor, resmi bu drama çerçevesiyle sunanlar. Biz, gazete okuru orta sınıfa.
Roman kardeşleri yerlerinden yurtlarından ediliyor; ayrımcılığın en dikenli teliyle hayatımızdan uzak tutuluyor.
Ama Zonguldaklı boyacı şopar, Atatürk’e saygı duruşunda bulundu diye bu yılın en vurucu müsameresi ilan ediliyor. Adeta pullara basılacak ikonografik bir değer kazanıyor. Adını kocaman harflerle ekmek teknesinin üstüne karalamış: AYKUT.
Hemen ertesi gün, “O gence valilik sahip çıktı” başlığı altında, hayatının müthiş reyting getirecek bir dizi konusu olduğunu öğreneceğiz. O saygı duruşuyla ilgiyi çekince 16 yaşında olduğu; anası ve babası tarafından terk edilip okulunu bırakmak zorunda kaldığı ‘ortaya çıkmış’. Onun haberini yazanlar, Aykut’un hayatı için ‘ortaya çıktı’ kalıbını kullanıyor. Meğer anası Bahriye, 1 yıl önce bir başkasına kaçmış. Fiziksel engelli babası Satılmış da İstanbul’a göçmüş.
Vali, makamına çağırıp delikanlıyı kutlamış. Tüm okul masraflarını üstleneceği müjdesini haykırmış yüzüne.
Aykut Keskin, “Atatürk bizim için onca savaşlara gitmiş. Onun için ayağa kalktım, saygı duruşunda bulundum. O anda iyi duygular yaşadım. Keşke herkes aynısını yapsa. Ayakkabısını boyadığım müşterimle 1.5 liraya anlaşmıştım. Boyadıktan sonra o 2 lira verdi. Bugün gazetelerde fotoğrafımı görünce çok mutlu oldum. Mahallede herkes beni konuşuyor. Çok duygulandım” diyesiymiş.
Çocukları ancak hazırolda gördüğü zaman sevebilen bir zalim cumhuriyetin yeni kahramanı Aykut. Miladı olan fotoğraf, cumhuriyetimizin riya albümlerinde saklanacak.
Aykut, bütün sokak çocuklarına çıkış yolunu gösterdi. Tabii tesadüfler tanrısının yardımıyla.
Yoksa nereden bilecekti, itilip kakılan, her halükârda hırsız-uğursuz muamelesi gören bir garip şopar olarak günün birinde şanlı Türk ulusu albümünde Türk gençliğine örnek gösterileceğini?

14/11/2010 – Radikal

3 Yorumlar

 1. Yani bu fotoğrafı fırsat bilen Yıldırım bey cumhıriyetimize olan kinini kusmayı kaçırmamış..Cumhuriyeti kuran da bu hale getirende bu yoksul insanlar..Maçası sıkıyorsa İslamiyet içinde yazsın biraz..Şu an bizi yönetenlerden korkmuyorsa..Sizde sitenize hemen almış fırsatı değerlendirmişsiniz..Size de bravoo..Yani bir saygı duruşu gösterdi diye bu çocuk bu kadar da adice hakaret.. Bu cumhıriyette hepimiz yaşıyoruz. Bu bizede hakaret sayılır..Ayıp ayıp..

  Cvp:
  Bizim açımızdan konuyu ele alış şeklinizden bakarsak; Sizin anlamadığınız ve karıştırdığınız şey kemalizm ile cumhuriyet. Yani bir yönetim şekli olan cumhuriyet, kemalizmle başlamıyor iki kemalizm = cumhuriyet değildir.
  “Sizde sitenize hemen almış fırsatı değerlendirmişsiniz.”
  Bu cümlede duygu durumunuzun anlamak münkün değil, çünkü site olarak – her ne kadar bizim bildiğimiz “cumhuriyet” sizin anladığımız cumhuriyetten farklı olsa da- zaman ve mekan olgusu içerisinde ele alırsak bir kazamın olarak görüyoruz. “Fırsat değerlendiren” bir site olarak bizi görüyorsanız bizden uzak durmanızı, takip etmemenizi öneriyoruz.

  “Yani bir saygı duruşu gösterdi diye bu çocuk bu kadar da adice hakaret.”

  Bu yazıda kimse bu çocuğa hakkaret etmiyor,* hakkaret eden “bak bu roman bile değerini biliyor” diyen zihniyet onu diğerlerinden aşağı gösteriyor. Belki farkında olmadan aşağlıyor.
  Bu ülkede binlerce çocuğun dramını görmüyor, bu çağda ülkemizde çingeler sürgün ediliyor kıyıda köşede küçük bir haber ama söz konusu saygı olunca en üsten manşet yapıyor.

  Bu yazıda kimse bu çocuğa hakkaret etmiyor siz anlamadığız halde “adice” diyerek yazara hakaret ediyorsunuz ve yorumunuzdan hukuki olarak sorumlu olduğunuzu belirtmek zorundayız.

  Burada söz konusu olan kemalistlerin militarist kanadı. Zamanında insandan sabun üreten Hitler faşizmini destekliyorlardı. Aradan 50 yıl geçti bunun özleştirisini bile yapma gereği duyulmadı. Behice Boran’lara yapmadıklarını bırakmadılar (http://www.cafrande.org/?p=17903). Halende Kürt meselesinde Hitlerden bir adım bile geride değiller. Memleketin taşını toprağını camii ve imam hatiple doldurdular. Hem solcu yetişmesin diye ülkeyi cemaat cumhuriyetine çevirdiler hemde herzaman güya ilerici oluverdiler…

 2. yazarın ,bu çocuga sahipleniş şeklinin eleştirisine katiliyorum.ancak giriş cümlesinde yer alan ifadeler hakaret içeriyor -kara böcü bir delkenli, şopar …gibi.biz orta sinif derkende zaten halki siniflamis kendini bir güzel oturtmus yazar.çocuk o kadarini biliyor alayci dil kullanilmasida ayrica hoş kaçmamiş bence .sevgiler site yönetimine

 3. Ali Ekbere cevap çok iyi olmuş… evet kemalizm ne cumhuriyettir, ne de solculuktur…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz