Ancak Türkiye’de 5 üniversite öğrencisi aynı anda 4 örgüte üye olabilir!

Kürtleri KCK, Ulusalcıları Ergenekon’cu yaftasıyla yargılayan AKP’nin öğrencilerle imtihanı sürüyor
Parasız eğitim istiyoruz” pankartı açtıkları için 6 aydır cezaevinde olan öğrenciler, ana dilde eğitim’ talebiyle yapılan basın açıklaması sonrası tutuklanan ve  24 yıl hapis cezasına çarptırılan üniversite örğrencileri…  bunlar artık adaleti ve kalkınması da, müslümanlığı gibi kendine olan ve “ileri demokrasi” vaatleri ile gelen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin  sıradan sindirme uygulamaları.
Ancak  dün eşi ve benzeri ancak  Türkiye’de yaşanabilecek olaylara bir yenisi daha eklendi. 20 Ocak günü Ankara Demetevler Parkı’nda gözaltına alınan ve karşıt görüşlü öğrencilere yönelik eylem planladıkları’ gerekçesiyle tutuklanan 5 üniversiteli, ‘aynı anda 4 örgüte birden üye olmak’la suçlandı.  1974 yılında toplama kararı çıkış bir kitap  “yasak” yayın kapsamında  suç  olarak gösterildi.  5 öğrencinin 4 örgüte nasıl üye olabileceği,  adaleti mülkün temeli olarak gören anlayışın  gerektiğinde  biraz buğulaştırarak zayıfı-şişman, kısayı-uzun, erkeği-kadın yaptığını gösteren Aziz Nesin’lik  bir olay yaşandı.

Öte taraftan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 60. kuruluş yıldönümünde yayınladığı rapora göre 2010’da Türkiye 278 dava ile en çok mahkum olan ülke olarak dünya birincisi oldu.

Söz konusu haber:

Kopyala-yapıştır terör örgütü

27/01/2011 8:12

Ankara’da tutuklanan 5 üniversitelinin aynı anda PKK/Kongra Gel, MKP, DHKPC, ve TKEP/L üyesi olmakla suçlandığı anlaşıldı.


‘Karşıt görüşlü öğrencilere yönelik eylem planladıkları’ gerekçesiyle tutuklanan 5 üniversiteli, ‘aynı anda 4 örgüte birden üye olmak’la suçlandı. 5 üniversite öğrencisi, 20 Ocak 2011 günü Ankara Demetevler Parkı’nda gözaltına alınmıştı.

Öğrencilerin ifadesi, Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde alındı. 22 Ocak’ta her bir öğrenci için ayrı düzenlenen ifade tutanaklarındaki ‘isnat edilen suç’ bölümüne ‘kopyala yapıştır’ yöntemi ile şöyle yazıldı: “Yasadışı Bölücü PKK/Kongra – Gel, Terör örgütü ve MKP (Maoist Komünist Partisi), DHKP/C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi), TKEP/L (Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist) isimli anayasal düzene yönelik yıkıcı faaliyetlerde bulunan terör örgütleri üyesi olmak, halkta devlete karşı kin, nefret ve isyan hissi uyandıracak şiddet veya diğer terör yöntemlerine başvurmayı teşvik edecek şekilde eylem ve faaliyetlerde bulunmak, terör örgütlerinin amaç/hedefleri doğrultusunda keşif/istihbarat çalışmaları yürütmek, terör örgütleri adına kitlesel şiddet eylemleri organize etmek ve bu eylemlere katılmak, yasak yayın bulundurmak.”

Ankara Emniyeti 12. Ağır Ceza Mahkemeside 5 öğrencinin hangisinin hangi örgüte üye olduğu yönünde tespit yapmadan ‘terör örgütüne üyelik’ten tutuklama kararı verdi.

‘Yasak’ yayınlar
Öğrencilerin evlerinde ‘yasak’ yayınlara da el konuldu. Rıdvan A.’ya yönelik suçlamalara delil olarak gösterilen ‘Seçme Yazılar’ için 1979, ‘Türkiye Proletaryası’ isimli kitap için de 1974 yılında toplatma kararı bulunduğu belirtildi.

Avukat Şanal Saruhan öğrencilerin o sırada tesadüfen bir arada bulunduğunu, örgüt üyeliğine dair ise delil olmadığını savundu. Yusufcan Y. de arkadaşı Ali Y. ile Demetevler’de ev aradıklarını, bu sırada diğer öğrencilerle karşılaştıklarını ve sohbet ederlerken gözaltına alındıklarını söyledi. Ancak mahkeme ‘delillerin toplanmamasını’ gerekçe göstererek tutuklama kararı verdi. 5 üniversiteli cezaevine yollandı. Tutuklanan 5 genç arasında yer alan D.E.S ise dün gazetelerde ‘Metroda türbanla keşif yaptığı’ iddiasıyla yer aldı. D.E.S., görüntülerin kendisine ait olmadığını savunarak “Ben karşıt görüşlü olduğu iddia edilen kişileri takip etseydim, türbanlı bir şekilde etmezdim. Savcılıkta da kapalı bayanın fotoğraflarını bana gösterdiler kesinlikle kabul etmiyorum. Zira bu kadın uzun boylu” dedi.

MESUT HASAN BENLİ
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1038083&Date=27.01.2011&CategoryID=77

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz