Yeni Başlayanlar İçin Marks (Marx For Beginners) adlı çizgi roman

Yeni Başlayanlar İçin Marks (Marx For Beginners) destekleyici, anlatım aracı ya da örnekleyici gereç olarak Rius (Eduordo Del Rio) tarafından çizilen, Can Yücel tarafından Türkçe’ye çevrilen bir çizgi roman. 1977 yılında Vardiya Yayınları, 1990 yılında Umut Yayıncılık, son olarak Dakty Los tarafından basıldı. Bilimsel Sosyalizmin Kurucusu Marx’ın yaşam öyküsünü anlatan, eserlerini özetleyen, Marksist felsefenin, tarihin, ekonominin, sermaye, ekmek, sınıf mücadelesi ve sosyalizmin kökenlerini oldukça anlaşılır ve neşeli bir şekilde ele alan çizgi romana ileriburadan ulaşabilirsiniz.

“Yayıma Hazırlayanın Notu

Elinizdeki kitap İspanyolcada 1972 yılında kaleme alındı. Can Yücel tarafından Türkçede yeniden yazılıp yayımlanması ise 1977 yılına denk geliyor.

Meksikalı yazar ve çizer Rius, bugüne kıyasla çok daha fazla sayıda insanın Marx’ı anlama çabasında olduğu bir dönemde böyle bir kitabı yazmaya girişmiş. Bu meş­hur politik karikatüristin beslendiği ortamı bir düşünelim. Dünya sosyalist sistemi, kapitalist ülkelerdeki sosyalist mücadeleler, ulusal kurtuluş hareketleri, Vietnam Savaşı, Küba Devrimi, Şili’de Unidad Popular deneyimi…

Ya Türkiye? 1977’nin Türkiyesi’nin de bu açıdan kısır olduğu söylenemez. Bu dönem pek çokları için “devrimin öngünü”ydü. Meksika ile Türkiye’yi buluşturan benzer heyecanlar, hedefler ve mücadeleler mevcuttu. Bir de Can Yücel ve Rius gibi dil ve anlatım açısından çığır açan usta kalemler…

“Yeni Başlayanlar için Marx” daha sonra Haydar Çığın tarafından bir kez daha tercüme edildi, Î990’da. Bu yıl ise Türkiye ve dünya için, Marksizm adına bereketli ve coşkulu bir yılı temsil etmiyor. 12 Eylül’ün üzerinden geçen on yıl, Türkiye’nin ilerici birikimi açısından kimi yaralan sarmaya yetecek bir süreydi belki; ancak, 90’h yılların başında reel sosyalizmin çözülüşü ile Marksist dünya görüşü bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de en ciddi darbeyi alıyordu.

Yıl 2008… Rius’un kitabı bu coğrafyada bir kere daha gündeme gelirken, dünyanın içinde bulunduğu durumu ortaçağ karanlığı ile kıyaslayanlar var Bu karanlığı ya­ratanlar “Yeni başlayanlar”) Marksizmden bihaber kılmak için ne taklalar attılar…

Ortaçağ karanlığını andıran dönemleri az yaşamadı insanlık. Fakat her yeni baş­langıcı “Marx” ile gerçekleştirdi. Bir kez daha öyle olacaktır.

“Marx Para Principianr.es

“Marx For Beginners”

“Yeni Başlayanlar için Marx”…

Belki de bu sefer “yine başlayanlar için Marx…”

Bu çalışma mecburi bir yeniden çeviridir. Can Yücel’in eserleriyle ilgili basım hak­larım elinde bulundurduğunu iddia eden yayın tekelinin “biz basmayız, kimseye de bastırmayız” tavrı nedeniyle mecbur kalınmış bir çeviri çalışmasıdır. İşgüzarlık

değil…

Gençliği Marksizmden bihaber kılmak için bir takla da biz atarız diyen kitap teke­line ve muadillerine bir Can Yücel cevabı vermek isterdik, ancak Can Baba kadar cesur olamadık.

Hem yeni başlayanların, hem yine başlayanların ilgisini çekeceğini umduğumuz bu kitapçığımızla “Marx’a Övgü” dizisine devam ediyoruz. Kitapta yer alan “Ko­münist Manifesto” pasajları için G. Doğan Görsev tarafından yayıma hazırlanan ve yayınevimiz tarafından basılan Komünist Manifest’ten yararlanılmıştır. Doğan Ağabey’e bu çalışması için teşekkürü borç biliriz.

Bir de, kitabın tekrar yayımlanmasında bize ilham veren Erkan Baş’a teşekkür ederiz.”

Dakty Los

Çevirmen: Fırat Koç
Yayın Tarihi: 2008-10-09
ISBN: 6055968052
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 141

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz