Vicdani Retçi Halil Savda’nın 1 Eylül’de Başladığı “Ölüm Yolunda Barış Yürüyüşü” Devam Ediyor…


Vicdani retçi, insan hakları aktivisti Halil Savda’nın 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde çatışmasız ve savaşsız bir ülke ve dünya talebini dile getirmek için Roboski’den Ankara’ya başladığı “Ölüm Yolunda Barış Yürüyüşü” devam ediyor.

1300 kilometrelik yürüyüş yolunun 40 günde bitirmeyi planlayan Savda, hava sıcaklığı ve sağlık sorunları sebebiyle bu sürenin 15 gün daha uzayacağını öngörüyor.
Barış yolu yürüyüşüne Bingöl Elmas, Merve Çöngel, Serap Halvaşi ve İbrahim Yaylalı onunla yürüyerek destek veriyor.

Savda, “Savaşın bitmesi, barışın inşa edilmesi” talebiyle yaptığı yürüyüş dolayısıyla halktan yoğun ilgi gördüğünü ve çok olumlu tepkiler aldığını söylüyor. Bu coğrafyada artık herkesin ortak talebi barış olduğunu belirtiyor. Gittiği her yerde 30 yıldır süren ve 40 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan savaşın olumsuzlukları hakkında konuşmalar yapan Savda, “İnsanların herşeye rağmen barışın geleceğine olan inancını korumasının umut verici olduğunu söylüyor.

“Şu ana kadar hiçbir baskı ve engelle karşılaşmadım. Bu yürüyüş boyunca emin olun belki de hayatımda görmediğim kadar sevgiyle karşılaştım. Kürtler, Türkler, Araplar, Aleviler, asker aileleri de bize evlerini, sofralarını açtılar. Siyasi partilerden Barış ve Demokrası Partisi’nin belediyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri bunu yapıyorlar. Bölgedeki sanatçılar ilgi gösterdiler. Ve insanlar hakikaten hala barışın geleceğine dair sağduyularını koruyorlar. Eminim barış için en temel güvence bu sağduyu. Yaşanan bunca milliyetçi, bunca şoven, bunca inkarcı, güvenlik politikalarına rağmen insanlar barışa dair umutlarını koruyorlar. Bu bence barışın en temel güvencesi…”

Yürüyüşten fotoğraflar


[embpicasa id=”5792948486719809361″]

Yürüyüş hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak veya destek amacıyla iletişime geçmek için
http://www.facebook.com/groups/olumyolundabarisyuruyuscusu/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz