Nizamettin Ariç, film müziklerinden seçilmiş şarkılar

1956 yılında Ağrı’da doğdan Sanatçı 1971 yılında Ankara’ya yerleşti. 1976 yılında radyoda Kürtçe türküleri Türkçe sözlerle söylemeye başladı. 1979 yılında Ağrı’da söylediği Kürtçe bir aşk türküsü yüzünden tutuklandı. Kısa süren tutukluluğunun ardından Suriye’ye giden Ariç, daha sonra Almanya’ya yerleşti. Berlin’de politik mülteci olarak sanat çalışmalarına devam etti.
Burada  “Feqiye Teyra” ismini kullanarak Kürtçe ezgiler  söylemeye başladı. Dünyanın pek çok yerinde çeşitli etkinliklere katıldı konserler düzenledi.

Erden Kıral’ın “Dilan”, ismet Elçi’nin “Düğün”, Kahraman avuz’un “Hukukculuğumdan utanıyorum”, Don Askaria’nın “Komitas”, Peter Lillientahl’in “An gesicht der walder”, Ben Sombogaart’ın “De jongen die nietmeer paatte” filmlerinin müziklerini yaptı. “Bir günün hikayesi” ve “Kurban oldugum” adlı iki filmde rol aldı.

[youlist search=”nizamettin-aric” width=”482″ height=”300″]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Nizamettin Ariç seçkisi şarkıları: Nizamettin Ariç – Dilan, Nizamettin Ariç – Yar Gujloke, Nizamettin Ariç – Daye, Nizamettin Ariç – Cudi, Nizamettin Ariç – Kılame Peşmerge, Nizamettin Ariç – Gule, Nizamettin Ariç – Porzerin, Nizamettin Ariç – Daye Rojek Te, Nizamettin Ariç – Billbilo, Nizamettin Ariç – Dersim Vera Sone Kare, Nizamettin Ariç – Sala 1959, Nizamettin Ariç – Dersim, Nizamettin Ariç – Ahmedo, Nizamettin Ariç – Geli Gunde, Nizamettin Ariç – Welat, Nizamettin Ariç – Ahmedo, Nizamettin Ariç – Geli Gunde, Nizamettin Ariç – Ahmedo Roni (canlı performans), Nizamettin Ariç – Ere Gule (Gülüm), Nizamettin Ariç – Lemıne le….

Sinemada tanınmasını sağlayan film “Klamek ji bo beko”dur. Ariç, senaryosunu Christine Kernich’in yazdığı filmi yönetmekle kalmamış, hem başrolünde oynamış hem de müziklerini yapmıştır. Kürt sinema tarihine de ilk konulu film olarak geçen “Kamek ji bo Beko” 30’un üzerinde film festivaline katılıp 15 uluslararası ödül kazanmıştır.
Nizamettin Ariç yetmişli yıllarda üzerine Türkçe sözler yazarak söylediği Kürtçe türküleri seksenli yıllarda tekrar albümlerine almış ve bu türküleri bu kez kendi dilinde okumuştur.
Derlemeciliği, besteciliği, düzenlemeci yönlerinin dışında, albümlerindeki Enstrümanların büyük bir çoğunluğunu kendisi çalan Ariç genellikle mey, zurna, kaval, ney gibi nefesli çalgılarla, bağlama, cura, tambur, tar ve arbane gibi vurmalı enstrümanları kullanmıştır.

13 Yorumlar

 1. herseyden önce bu calismalarinizdan dolayi sizleri kutluyorum, hakkinda cokda bilgi sahibi olmadigimiz sanatcilarimizi bizlere daha yakindan tanima firsatini sagliyorsunuz.. bu sekilde kalitenizden ödün vermeden daha nice güzel calismalar icin basarilar…. serkeftin ji were cafran

 2. Kurt muzığını tum dunyaya tanıtmakla beraber sevdıren bu guzel ınsanı saygıyla selamlıyor ve sanatının onunde eğılıyoruz Ağrılı olmanın gururunu taşıyoruz onunla bırlıkte herkese slm ve saygı yolluyorum uzaklardan serhat şehi ağrıdan

 3. cok uzun zamandir dinledigim bir sanatci.ama her yeni dinleyisimde sanki hic dinlememisim gibi hissediyorum.o cok farkli bir yetenek.daha once hic dinlememis olanlar kendilerini hic muzik dinlememis sayabilirler sanirim.bazilari icin obir numara olabilir ama benim icin osadece muzigin ruhu.sehetxwes feqiyé teyran.

 4. Nizamettin Ariç sesi çok güzel, yeni kasetler bekliyoruz. Şuan yaşıyor mu ne yapıyor? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Merhaba Ali,
  Evet Avrupa’da yaşıyor.Zaman zaman konserlere katılıyor.

 5. Ağrı’nın gururu, bülbül sesi senden yeni kaset ve müzikler bekliyoruz.
  Acaba kaset çalışması Var mı? Sabırsızlıkla bekliyoruz. Cevap bekliyorum selamlar

 6. canım amcacım sesinin yüreginin hayranıyım şarkıların çok güzel iyiki varsın ve amcamsın…

 7. Nizamettin Ariç’in türküleriyle büyüdük. Şimdi ki sanatçılar hep senin çalışmalarından faydalandılar. Hiç biri senin gibi söyleyemiyorum. Yeni kasetler bekliyoruz. Ağrılı Yasin Selamlar

 8. nizamettin ariç benim akrabam ve bu balamda kendısını gormemıs olsamda gurur duyuyorum kendısını cok sevıyorum ıns bır gun turkıyeye gelırde yuz yuze gorusme fırsatımız olur…

 9. son iki albumuyle benzeri olmayacak daha farkli bir sanatci oldugunu ortaya koyan Nizamettin Aric, muzik ve siir secimiyle buyulendiriyor beni. benim hislerimde Kurt muzigini en iyi ortaya koyan sanatci. Siwan Perwerle bir arada kaset(muzik) calismalari en buyuk hayalimdir. Umarim cok yasar cok yasatirsiniz. Saygilar
  Ayhan Keles
  hollanda

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz