Evrimi Anlamanın Sitesi “evrimianlamak.org” yayında!


Geçen 150 yılda yaşanan bilimsel gelişmeler gösteriyor ki, evrim kuramı olmaksızın, yaşamın tarihini ve bugününü anlamak olanaksız. Bugün, dünyanın dört bir tarafında, bilim insanları, evrim kuramını daha da geliştiren çalışmalar yapıyor. Fosil araştırmaları, genetik incelemeler, laboratuvar deneyleri… Tüm bunlar, canlılığın milyonlarca yıllık serüveninin eksiksiz anlaşılması için yeni bulgular, bu bulgular ışığında ortaya atılmış yeni hipotezler ve yeni hipotezlerin doğrulanması yoluyla, daha da gelişkin bir evrim kuramı anlamına geliyor. Bugün, bilim insanları evrim kuramının doğruluğu ya da yanlışlığı üzerine tartışmıyor.
Bilim insanları artık, evrimin, canlı hayatını nereye taşıyacağı sorusuna cevap bulmaya çalışıyor. Tıptan tarıma, insanlığın dertlerine çare olan pek çok yeniliğin arkasında, canlıların zaman içinde nasıl evrildiğinin bilgisi, yani evrim kuramı bulunmaktadır. Tüm bunlar gösteriyor ki, evrimin, hayatımızdaki yeri gün geçtikçe daha da genişliyor.

Ancak özellikle son yirmi yıldır Türkiye’de evrim kuramı, tamamen siyasi amaçlarla, ilk ve orta öğrenimde biyoloji derslerinin en zayıf işlenen konusu haline gelmiştir. Bu durum, hem yaşam bilimleri alanındaki araştırmaların, hem de genel olarak halkın bilimsel gelişmelere aşinalığının artması açısından ciddi bir engeldir. Bu açığın giderilmesi ve Türkiye’de evrim eğitimi konusunda temel bir bilgi kaynağının oluşması amacıyla 2006 yılı sonlarına doğru Evrim Çalışkanları grubu oluşturuldu. İlk adım olarak, Kaliforniya Üniversitesi Antropoloji Bölümü tarafından hazırlanan “Evrimi Anlamak” isimli web sitesinin Türkçeye kazandırılması için bir çalışma başlatıldı. Çalışmaya, çok kısa bir süre içinde Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda araştırmacı dahil oldu. Yaklaşık bir senelik bir çalışmanın ardından, asıl adı “Understanding Evolution” olan web sitesi, “Evrimi Anlamak” adıyla Türkçe yayınlanabilir hale geldi.

21 Temmuz tarihinden itibaren Evrimi Anlamak web sitesinin ilk bölümü olan “Evrime Giriş” bölümü erişime açılıyor. Çok yakın bir zamanda da sitenin geri kalan tüm bölümleri erişilebilir hale gelecek.

Bu çalışmanın Türkiye’nin bilimsel gelişimine ve aydınlanma yolundaki ilerleyişine mütevazi bir katkı yapmasını ümit ediyoruz. Geleceğimizin, dogmalardan arınmış, daha aydınlık düşünen beyinlerle inşa edileceğini, bu konuda yalnız olmadığımızı biliyoruz.
Web sitesinin daha çok insanla buluşması sitenin daha yaygın duyurusu ile mümkün olacaktır. Bilimsel düşünceden yana olan her bireyi, Evrimi Anlamak sitesinin tanıtımına katkı yapmaya çağırıyoruz.

www.evrimianlamak.org 
Evrim Çalışkanları

5 Yorumlar

  1. Google’ a “Evrim” yazdığımızda karşımıza çıkan yobaz safsata sitelerinin karşısında, insanları biraz daha bilimsel düşünüşe yönlendireceğini düşündüğüm bir site. Bu hareketi başlatan herkesin bu konuda Türkiye için çok somut ve faydalı bir adım attığı düşüncesindeyim. İlgi alanı olsun olmasın herkesin okumasını tavsiye ederim.

  2. Dil kirilçe türkçede yapıca düzelmiyor neden

    Cvp:
    Bu yazı için ise dili unikode (utf8) yapın, evrimianlamak.org için ise iletişimden irtibata geçmeniz gerekir

  3. Merhaba, dinciler evrim teorisini cürüttügünü iddia ettikleri kitaplarini dagittiklarinda üzülüyordum neden solcular da evrim teorisini ispatlayan kitapciklar dagitmiyorlar diye…Öyle sevindim ki simdi bu site icin…Hepimize hayirli olsun:) Güzen günler gelecek, daha aydinlik sabahlara uyanacagiz biliyorum…Iste bir isik daha!

  4. DÜNYADA ÜNİVERSİTELERDE DERS OLARAK OKUTULAN EVRİM.ÜLKEMİZDE ZAVALLI,DÜŞÜNME ÖZÜRLÜ KİŞİLER TARAFINDAN ENGELLENİYOR.ONUN İÇİN AVRUPAYLA ARAMIZDA UÇURUM VAR.GENLERİMİZİN %94 AYNI,KAN GRUBU İLK KEZ (RH).MAYMUNLARDA BULUNMUŞTUR.SAKAT DÜŞÜNCE,HANGİ BİLİMİ KABUL EDİYORKİ,EVRİMİ KABUL ETSİN.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz