Muğla’da ülkücüler polise “Sıkın” diyor, polis Şerzan Kurt’a ateş ediyor

Muğla’da Mayıs ayında polis tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’un ölümüyle ilgili savcılık iddianamesinde, Şerzan’ı vuran kurşunların polis memuru Gültekin Şahin’in silahından çıktığı teyit edilmişti. Ancak iddianame, henüz gündeme getirilmeyen başka çarpıcı detaylar da içeriyor.
İddianamede, Muğla Emniyet Müdürlüğü’nün ihbar hattı üzerinden yapılan telefon görüşmelerinin kayıtları da yer alıyor. İddianamede kayda geçirilen bu görüşmelerde Muğla polisi Kürtler’i “düşman” olarak niteliyor, karşıdan gelen telefondaki “Sıkın şunlara” çağrısına kulak veriyor, Kürtler’in Muğla’ya gelip şehir bozduklarını savunuyor.

10 Ağustos’ta ilk duruşması görülecek davanın iddianamesindeki kayıtlarda, polise ihbar geçen ülkücülerle polis arasındaki samimiyet dikkat çekiyor. Ülkücülerlerin polise emir verecek kadar ‘samimi’ konuşmasında, ülkücülerden gelen ‘Sıkın’ çağrısından 45 dakika sonra Şerzan Kurt’un vurulması ise çok çarpıcı.

“Kürtleri buraya getirdiniz, ne hale geldi”
Görüşmeler, olaylarda yer alan ülkücülerle polisin birlikte hareket ettiğini ortaya koyuyor. İhbar kaydındaki “Kürtleri buraya getirdiniz, ne hale geldi” tarzı ifadelere polisin de katılması, Muğla’da polisin Kürtlere bakışını özetler nitelikte.

Muğla’da Mayıs ayında ülkücüler ve Kürt öğrenciler arasında çıkan olayda Şerzan Kurt polis silahından çıktığı iddia edilen kurşunla akciğeri ve omuriliğinin parçalanması sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını yitirmişti. Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, olayın ardından yaptığı açıklamada, Kurt’u vuran mermilerin polisin silahına ait olmadığını iddia etmişti.

Olay günü Emniyet’in ihbar hattından yapılan görüşmelerin iddianameye yansıyan kayıtları şu şekilde:

Saat 00.51.01

Merkez: Polis İmdat Polis Sinan
İhbarcı: Az önce aradım bu dediğim yeri ihbar ettim de
MRK: Evet hocam şey var
İHB: Silahlar atılıyor şu an ya
MRK: Doğrudur arkadaşlar orada şu an
İHB: Şu evde a…na goduğumun Kürtlerini topladınız buraya Allah kahretsin ya
MRK: Valla öyle
İHB: Allah kahretsin, bizim mahalle nasıldı ne ettiler

Saat 01.58.33

Merkez: Polis İmdat, iyi akşamlar
İhbarcı: Abi
MRK: Efendim?
İHB: Bana bakın, biz İstanbul’un [Muğla’da bir kafe] önünde hep toplandılar bak bizi kumpasa getirecekler acil buraya ekip gönderin yoksa kötü olacak ha, hep sıkacam haa, buraya gönder ekibi, saldırıyorlar saldırıyorlar saldırıyorlar.
MRK: Bak Akyol Parkı’nda benim ekiplerim orada
İHB: Çabuk gönder (abi Koray abiyi aldılar sıkın abi Gültekin abi içeri gelin) [Not: İhbarcı, telefon açık olduğu halde bulunduğu mekandaki kişilere parantez içerisindeki sözleri sarf ediyor.]

Konuşmada ihbarda bulunan kişinin “Sıkın abi” dediği kişi, iddianamenin Şerzan Kurt’u vurduğunu teyit ettiği polis memuru zanlı Gültekin Şahin.

Saat 02.43.36

Merkez: Polis İmdat Polis Sinan
İhbarcı: Sinan abi bu ne abi bu kavganın sebebi
MRK: Abi biraz sonra görüşsek biraz sonra
İHB: Abi bilgi bekliyor adam ya
MRK: Tamam abi bi saniye abi tamam alo abi İstanbul şey var ya
İHB: İstanbul Bar mı bu Recai Güreli Caddesi’ndeki
MRK: Evet evet Recai Güreli Caddesi var ya bu Kız Meslek Lisesi’nin orada bir bar var barda bir kavga vardı kavga biraz büyüdü taraflar da büyüdü şimdi bütün ekipler orada
İHB: Ekipler olay yerinde şu anda
MRK: Evet olay yerinde abi
İHB: Silah havaya atıldığıyla ilgili
MRK: Evet evet orası
İHB: Evet abi yaralı kimden abi
MRK: Abi karşı taraftan
İHB: Ne alo
MRK: Alo
İHB: Abi yaralı var dedin ya
MRK: Abi doğru bir yaralı var
İHB: Şahıs bizden değil
MRK: Nerde olduğunu bilmiyorum, nasıl olduğunu bilmiyorum
İHB: Yani polis değil
MRK: Evet evet
İHB: Tamam
MRK: Tamam hadi sağol

İlk duruşması 10 Ağustos 2010’da Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada, Kurt’un ölümüne neden olduğu iddia edilen Güvenlik Şube’de görevli polis memuru Gültekin Şahin ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Kaynak: soL

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz