Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 13 Şey

Depresyonda olan insanlar son derece hassas ve savunmasız olabilir. Bazen kullandığınız tek bir kelime onları olduğundan daha kötü bir ruh haline sürükelyebilir. İşte bu duruma düşmemek için depresyonda olan insanlara asla söylememeniz gereken 13 şey…

1. ‘Hadi, senden daha kötü sorunları olanlar var’
Depresyonda olan bir insan her zaman en kötü durumda olanın kendisi olduğunu düşünür. Bu yüzden karşınızdaki insana ‘Senden daha kötü sorunalrı olanlar var’ şeklinde bir cümle kurarsanız muhtemelen şöyle bir cevap alırsınız: ‘Dostum, birisinin daha fazla sorunu olması benimkileri yok etmiyor!’

2. ‘Kendine inan, yarın daha iyi olacak’
Polyanna tarzı ‘Kendine inan’ ile başlayan cümleler kurarsanız da alacağınız cevap şu olur: ‘Bana bir iyilik yapın, konuşmayı bırakın. Depresyon bir gecede ortadan kaybolmaz!’

3. ‘Hayat adil değil’
Bunu söyleyerek durumu kötüleştireceksin ve karşındakinin acısını daha çok çoğaltacaksın.

4. ‘Sana ne yapman gerektiğini söyleyeyim mi?’
Depresyonda olan kişi şimdiye kadar onunla başa çıkmaya çalışıyor. Elinden gelenin en iyisini yapıyor. Böyle bir tavsiye vermek, başaramadığını söylemek gibidir.

5. ‘Hayat Devam Ediyor’
Evet, hayat devam ediyor ama bunu söylemeniz hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü karşınızdakinin depresyonu da devam ediyor.

6. ‘Nasıl hissettiğini biliyorum, bir zamanlar depresyon geçirmiştim’
İnsanlar aynı şekilde zorluklarla baş etmez. Yine, böyle bir ifade karşınızdakinin acısını ikiye katlar. Depresyon, kötü hava durumundan daha da kötüdür.

7. ‘Siz egoist gibi davrandığınızı düşünmüyor musunuz?’
Büyük ihtimalle depresyondaki kişi her dakika kendisini eleştiriyor, bu nedenle ateşe yakıt ilave etmeyin. Unutmayın: depresyon bir seçim değildir. İnsanlar tek başlarına oraya ulaşmazlar.

Depresyon kendini kandıramama hastalığıdır – Gülderen Kılıç

8. “Git eğlen, bir şeyler iç ve unut gitsin”
Depresyon kötü bir gün değildir. Bir zincirdeki binlerce en kötü gün gibi ve bunu aşmanın bir yolunu göremiyorsunuz. Bunu düşünün ve karşınızdaki insana bu tarz şeyler söylemeyin.

9. “Dostum, üzgünüm”
Depresif bir insan, kendisi ile baş etmeyi her dakika dener ve bundan kurtulmaya çalışır. Ona üzgün olduğunuzu söylemeniz hiçbir şeyi değiştirmez.

10. “Neden bu kadar üzüldün?”
Üzülmek istemediğiniz zamanda üzüldüğünüz olmuştur. Bu depresyonda iki kat daha etkili. Üzülmek istemezsiniz ama içinizdeki sıkıntı sizi koca bir boşluğa sürükler. İşte bu yüzden depresyonda olan birisine bu soruyu sormak anlamsız.

11. ‘Kendin için üzülmeyi bırak’
Seni daha fazla dinlemeyeceğim depresyon ve ‘kendiniz için üzülme’ iki ayrı şeydir. Fakat sık sık el ele giderler.

12. ‘Yeniden denemelisin’
Depresyondaysanız, herhangi bir şeye başlamak zor. O yüzden bunu söylemeniz de karşınzıdaki insan açısından pek bir şey değiştirmeyecektir.

13. ‘Sen güçlüsün, onunla baş edeceksin’
Depresyon zayıf ve çaresiz yapar. Siz her ne kadar karşınızdaki insana güçlü olduğunu söyleseniz de o buna inanmayacaktır. İnansa bile kendinde o gücü bulamayacaktır.

Depresyondan Çıkmak İsteyenlere Stephen Hawking’in 5 Tavsiyesi

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz