Depresyondan Çıkmak İsteyenlere Stephen Hawking’in 5 Tavsiyesi

İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en zeki insanlarından biri olarak kabul edilir Stephen Hawking.
İnsanların tarihi boyunca çok az insanın cesaret edebileceği şeyleri sorgulayan, zihnini ve beynini sonuna kadar bilime açmış, bilim için çalıştırmış bir bilim insanı.
Hawking, belki de çok az insanın sahip olabileceği hazineler ile doğmuştu. Onu düşünmesi için sorgulaması için kendini geliştirmesi için teşvik eden bir ailesi ve büyük bir zihin dünyası vardı.

Ancak daha 21 yaşında ALS hastalığının çirkin yüzüyle tanıştı. Kariyerinin zirvesine doğru yol olurken bu hastalık en büyük şanssızlığı oldu.
ALS hastalığı yüzünden sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan Hawking keskin zekası ile bu olumsuzluklara batıp kalmadı. Aksine büyük bir azim ve hevesle kendini fizik bilimine adadı. Doktorlar kendisine iki üç yıl ömür biçti ancak o tüm bu olumsuz şartları olumluya çevirdi ve rağmen içinde bulunduğu olumsuz şartları olumluya çevirdi ve big bang teorisi dahil olmak üzere bir çok çalışma ile dünyaya adını duyuran bilim insanı haline geldi.

Stephen Hawking’in 5 Tavsiyesi

Çıkış her zaman vardır.
Kara delikler bilindiği kadar kara değildir. Önceden düşünüldüğü gibi sonsuz hapishaneler de değillerdir. Kara deliklerin dışına çıkılabilir ve muhtemelen de başka evrenlere geçiş yapabiliriz. Yani bir kara delikte sıkıştığınızı düşünüyorsanız vazgeçmeyin. Çıkış her zaman vardır. Aşağıya değil yukarıdaki yıldızlara bakın. Çalışmaktan vazgeçmeyin. Çalışmak yaşamınıza bir anlam ve amaç katar. Aşkı bulacak kadar da şanslıysanız eğer, bilin ki aşk orada, onu kaybetmemek için her şeyinizi verin.

Hayat var olduğu sürece umut da her zaman vardır.
Acı çeken herkesin istediğinde hayatını sona erdirme hakkı olmalıdır. Ama bence bu büyük bir hata olur. Hayat ne kadar kötü görünürse görünsün yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey vardır. Hayat var olduğu sürece umut da her zaman oradadır.

Doğru bir bakış açısı ile her şeyi değiştirebilirsiniz.
Eğer hayat sizin önünüze bir engel çıkardıysa, bu sizin suçunuz değildir fakat bu engeli önünüze çıkaran dünyayı suçlamak ve insanlardan yardım beklemek de hiç iyi bir fikir değil. Doğru bir bakış açısı ile bulunduğunuz durumdan maksimum seviyede avantaj sağlayabilirsiniz.

Fiziksel olarak engelli olan birisinin, bu durumun üstüne bir de psikolojik olarak engelli olmayı kaldırması oldukça güçtür. Bence insanlar fiziksel engellerinin zorluk çıkarmayacağı işlerle ilgilenmeliler. Örneğin Olimpiyat oyunlarına dair içimde bir ilgi ya da sevgi beslemiyorum. Öte yandan bilim, engelliler için son derece uygun bir alan çünkü her şey zihinde gerçekleşiyor.

İnsanları cesaretlendirin!
Yapamadığım şeyler teorik fizik alanında çalışırken hayatımda tam olarak bir engel oluşturmadı. Ailem, eşim, çocuklarım ve meslektaşlarım hep yardımcı oldular. İnsanlar her zaman başkalarına yardımcı olmaya niyetlilerdir fakat siz de elinizden gelenin en iyisini yaparak onları cesaretlendirmek zorundasınız!

Ve son olarak..
Hayat size ekşi limonlar sunmuş olabilir ama şüphesiz onları kullanmanın bir yolunu bulabilirsiniz!

Psikiyatristlerden Hayatınızı 180 Derece Değiştirebilecek 15 Öneri

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz