Çocuklarınızın Kişiliklerini Geliştirmek İçin Harvard Psikologlarından 6 İpucu

1. Çocuklarınızla vakit geçirin.
Çocuklarınızla düzenli olarak vakit geçirmeli, hobilerine, sorunlarına ilgi göstermeli ve en önemlisi söyleyeceklerini dinlemelisiniz. Eylemleriniz onların da başkalarına yaklaşımlarına örnek olacaktır.

2. Çocuğunuzun sizin için ne ifade ettiğini ona her zaman söyleyin.
Psikologlar tarafından yapılan araştırmaya göre, pek çok çocuk anne-babaları için dünyanın en önemli insanı olduklarını bilmiyorlar. Bu sözleri sizden gerçekten duymaya ihtiyaçları var. Çocuğunuza güvende olduğunu, sevildiğini ve değer verildiğini mümkün olduğunca sık söyleyin.

3. Onlara sorunların üzerine nasıl gidileceğini ve çözüleceğini gösterin.
Örneğin, çocuğunuz aniden futbol antrenmanından vazgeçmek istediğine karar verirse, bunu neden yapmak istediğini ve sonucunda ne olacağını açıklamasını isteyin . Eğer hala pes etmek istiyorlarsa, tutkularını tutuşturmak için yeni bir şey bulmalarına yardımcı olun.

4. Size yardımcı olmak için onları eğitin ve yardımlarından dolayı minnettar olduğunuzu gösterin.
Araştırmalar, yardım konusunda duyarlı insanların, başkalarına merhamet duyma eğiliminde olduklarını ve daha cömert olduklarını göstermektedir. Bu nedenle, çocuğunuzun evde size yardımcı olabileceği bir dizi günlük etkinlik geliştirmeye değer. Bu sayede günün her aşamasında onlara teşekkür edebilirsiniz. Psikologlar ayrıca çocukları gerçekten nezaketi gösterdikleri için ve onlara yardımcı olmaya çalıştıkları çabaları ödüllendirmenizi tavsiye ederler.

5. Çocuğunuzun olumsuz duygularıyla başa çıkmasına yardımcı olun.
Psikologlar, çocukların öfke, nefret, utanç ve kıskançlık gibi olumsuz duygularını yönetemediğine inanırlar. Çocukların bu olumsuz duyguları anlamalarına yardımcı olmak, onları kendi iç çatışmalarını çözmeye yöneltecektir. Bu türden kendi kendini analiz etme sağlıklı bireyler olma yolunda büyük bir adım olacaktır. Bu durum onların psikolojik istikrarı tesis etmesine yardımcı olacaktır.

6. Onlara, dünyanın hayal edebileceğinden çok daha büyük, daha karmaşık ve daha ilginç olduğunu gösterin.
Psikologlar tarafından yürütülen araştırmaya göre, hemen hemen tüm çocuklar, sadece aile ve arkadaşlarının küçük dünyasında ilgileniyorlar. Sosyal, kültürel, coğrafi açıdan bu sınırlı çevrenin dışındaki insanlara ve olaylara ilgi duymayı öğrenmeleri çok önemlidir. Farklı yaşam, kültür ve işleyişler hakkında fikir sahibi olmaları düşünsel olarak gelişmelerini sağlar.
Harvard’daki uzmanlara göre; “Bir çocuğu kibar, şefkatli ve merhametli olmak için yetiştirmek çok zor bir iştir. Ama bunu yapabilmek sizin elinizde. Ve dünyadaki hiçbir şey bunu başardığınızda hissettiğiniz paha biçilmez sevinçle karşılaştırılamaz.”

Unesco’ya Göre Okul Öncesi Çocuklara Mutlaka Öğretilmesi Gereken 12 Değer

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz