Bilim İnsanlarına Göre Mutlu İnsanların Sahip Olduğu 9 Ortak Özellik

Mutlu olmayı herkes ister… Bu yüzden mutluluk bilimi son yıllarda çok dikkat çekmeye başladı. Artık dünyanın dört bir yanından araştırmacılar mutlulukla ilgili raporlar yayınlıyor. Mutluluğun bize gelecek bir şey olduğunu sanıp gelmediği zaman üzülebiliyoruz ancak aynı araştırmacılar, mutluluğun yüzde 40 oranında kendi kontrolümüzde olduğunu düşünüyor. Geri kalan oransa genlerimize ve dışarıdan etkenlere bağlı. Bu da demek oluyor ki kendi mutluluğumuzu kontrol edebilmek için yapabileceğimiz pek çok şey var! Mutlu insanların bilimsel olarak kanıtlanmış ortak davranış ve alışkanlıkları ise aslında o kadar da göz korkutucu şeyler değil…

1. Destekleyici ve güçlü ilişkilere sahip olmaları
İlişkiler olmazsa olmaz. 70 yıl boyunca takip edilen binlerce erkek arasında en mutlu ve aynı zamanda sağlıklı olanların güçlü ilişkilere sahip olup sevdikleri tarafından desteklendiği görüldü.

2. Paraya değil zamana değer vermeleri
Zaman parayı solluyor. Birçok araştırma daha mutlu olan insanların paradan çok zamanı tercih ettiklerini ortaya koydu.

3. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek gelir seviyesinde olmaları
Yine de faturaları ödeyecek kadar para şart! Araştırmalara göre, insanların gelir seviyeleri arttıkça sıhhatleri de artıyor.

4. Küçük şeylere önem verip zaman ayırmaları
Gülleri koklamak için zaman ayırmak işe yarıyor! Küçük şeylere değer vererek yavaşlayan insanların yaşamdan daha tatmin oldukları belirtiliyor.

5. Nazik insanlar olmaları
Nezaket ruh halinizi etkiliyor! Araştırmalar, gönüllü işler yapan, sevdiklerine küçük jestler yapan insanların daha mutlu olduklarını vurguluyor.

6. Düzenli egzersiz yapmaları
Ter atmak kalori yakmaktan çok daha fazla şey ifade ediyor. Araştırmalara göre fiziksel aktivite seviyesi mutluluk seviyesini de artırıyor.

7. Eşyalara değil deneyime para harcamaları
Eğlenmek maddi şeylerden daha değerli bulunuyor. Mutlu insanların eşyalara para harcamak yerine deneyimlere para harcadıkları görülüyor.

8. Farkındalıkla yaşamak için düzenli meditasyon yapmaları
Mutlu olmak için şimdiki anda kalabilmek çok yardımcı oluyor. Birçok araştırma farkındalık meditasyonu yapan kişilerin daha mutlu ve huzurlu insanlar olduklarını ortaya koydu.

9. Moral veren arkadaşlara sahip olmaları
Arkadaşlarla geçirilen zaman güzel harcanmış bir zamandır. Mutlu insanların yakın arkadaşlarıyla etkileşimde olarak daha mutlu oldukları tespit edildi. Özellikle de mutluluğunuz üzerinde güçlü ve olumlu etkisi olan insanlarla bir arada olmak da büyük etki ediyor.

Kaynak: İndependent
Çeviri: Doğanay Konalı |listelist

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz