“Anket sonuçları, reytingler ve meydanlar birbirini tutmuyor” Murat Gezici: Anket şirketleri seçmeni nasıl kandırıyor?

Murat Gezici12 anket şirketi var ve bu şirketlerin hiçbiri son dört seçimi bilemedi. Yine de iktidar ve muhalefet bu şirketlerle çalışıyor.
Tarhan Erdem’in sahibi olduğu KONDA’nın el altından yayınladığı ve önce gün Borsaistanbul’da ciddi dalgalanmalara yol açtığı için tartışma yaratan araştırmasıyla bir kez daha gündeme oturdu. Yurt, bu defa Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici ile anket yönlendirmelerinin ayrıntılarını konuştu. Seçmenlerin yüzde 34’ünün doğrudan anketlerden etkilendiğini belirten Gezici, “Kamuoyu diye belirttiğim emniyet mensupları, rektörler, iş adamları. Bu kişileri etkilemek için algı yaratılır” dedi. Gezici ayrıca seçmenlerin sandığa gidip gitmeme iradesini anket şirketlerinin belirlediğini söyleyerek şunları söyledi: “Sandığa gitmeyenlerin yüzde 60’ı CHP seçmeniyken sadece yüzde 15’i AKP seçmeni. CHP seçmeni sandığa gittiği taktirde oy oranı yüzde 37-38’e çıkar, CHP rekor oy alır ve iktidar olur.”

‘Modern darbe’
Seçim anketlerinin etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Anketlerin seçmeni etkilediğini düşünüyor musunuz? Anket sonuçları en başta kamuyounu geniş çaplı bir şekilde etkiliyor. Mutlak bir şekilde seçmeni etkilemek için kullanılıyor. Anket sonuçlarının amacı zaten budur. Kamuoyu diye belirttiğim emniyet mensupları, rektörler, iş adamları. Anketler bu saydığım insanları etkiliyor, halk da onlar sebebiyle etki altında bırakılıyor. “Benim oyum hiçbir şeye yaramayacak” algısı bunun en bariz göstergesi. Anketlerin bir diğer özelliği seçmen üzerinde negatif etki yaratmasıdır. Seçmenlerin yüzde 34’ü doğrudan anketlerden etkileniyor. Sandığa giderek veya gitmeyerek. Anketlerle oyunun rengini değiştirebiliyor. Anket firmalarının sayısı 12 ve bu firmaların hiçbiri son dört seçimi bilemedi. Buna rağmen iktidar veya muhalefet bu anket firmalarıyla çalışıyor. Eğer başarısızsa niye hala hizmet alınıyor bunu araştırmak gerekiyor.

Anket şirketlerinin yöntemine dair neler söylemek istersiniz?

Anket şirketleri öncelikle finansman kaynaklarını açıklamak zorundalar. Bunun yapılması çok önemli. Anketlere itibar etme ülkemizde 1989 yılından itibaren çok baskın. Ondan önce meydanlara bakardı insanlar, şimdi ise meydanlar yerine anketler konuşuluyor. Şirketlerin kullandığı yöntemlerle ve genel anlamıyla anketler kullanılarak modern darbe yapıldığını düşünüyorum.

Anket sonuçlarıyla reytingler ve meydanlardaki doluluk birbirini tutuyor mu?

Hayır kesinlikle. Reytinglerde Başbakan Davutoğlu’nu 50. sırada görürken bir bakıyorsunuz anketler yüzde 50 bandına dayanmış. Meydanlardaki kalabalıkların doldurma olduğunun da bir göstergesidir bu. AKP şu anda Davutoğlu’nun kabul görmemesi sebebiyle negatif etkileniyor. Oylarının düşüşündeki en bariz sebep budur. Kendi sayılarımıza göre AKP’ye oy verenlerin yüzde 68’i Davutoğlu’nu benimsemezken, yüzde 85’i Erdoğan’ı lider olarak görüyor. Erdoğan’ın her gün meydanlara inmesinin sebebi de budur. Temel amacı Davutoğlu’nun yarattığı boşluğu kapatmak.

HDP’ye giden oylar AKP’den
HDP’nin yüzde 10’u geçebileceğini düşünüyor musunuz?

Anket sonuçlarına bakmadan Erdoğan’ın ve Davutoğlu’nun söylemlerine bakarak bu soruya cevap bulabilirsiniz. Eğer Erdoğan Kürtçe Kuran ile meydanlara iniyorsa, bu kürtlerin AKP’den HDP’ye gittiğinin göstergesidir. Demirtaş’ı itibarsızlaştırmak için çaba harcıyorlarsa çok açık değil mi? Özellikle dindar Kürt halkının oyları kayıyor HDP’ye. Aynı zamanda HDP’nin kaos çıkartacağı mesajı verilerek de bu giden oylar durdurulmaya çalışılıyor. HDP’ye gelen oyların yüzde 80’i AKP’den gelmiş durumda. Temel faktörlerden bir diğeri de Kobane olayları. Erdoğan’ın ‘Kobane düştü düşecek’ sözü Kürt seçmeni derinden etkiledi. Sonuçta HDP’nin baraj sorunu yoktur.

‘Kaynaklarını açıklamalılar’  
Diğer anket şirketlerinin sizinle uğraşmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Genel anlamıyla Gezici Araştırma son iki seçimi ve Kıbrıs seçimlerini bildi. Biz ezberleri bozduk. Özellikle Kıbrıs’ta hiçbir anket şirketi sıralamayı dahi bilemedi. 12 tane anket firması var, bunların çoğunun anketleri değerli değil. Farklı sonuçlar yayınlıyorlar. AKP’nin oy oranı şu an yüzde 39-40 bandında ama firmalar yüzde 45’in üzerinde ifade ediyor. Tekrarlıyorum anket şirketleri finansman kaynaklarını açıklamazsa itibar kaybedecekler, kaybetmeliler. Eğer yüzde 6-7 yanılıyorsa firmalarla çalışılmaması gerek.

Bu yüzden hedef haline geldiniz?

Gezici siyasi baskıların dışında anket firmalarının baskısına da maruz kalıyor. ‘Seni döveceğim, seni televizyona çıkarmayacağım’ gibi tehditler savruluyor. 7 Haziran’da bir sonuçla karşılaşacağız. Kamuoyu araştırmaları değerlendirilmeli ve bilemeyenler bazı yaptırımlara maruz bırakılmalıdır. Örneğin İngiltere’de hiçbir anket firması seçimleri bilemedi. İngiltere hata yapan firmaları affetmeyerek, firmalara dava açtı. Türkiye’de anket sektöründe çok boşluk var. Bir odamız veya vakfımız mevcut değil. Bu yüzden kontrol ve dayanışma anlamında sıkıntılar yaşıyoruz.

Anketlerde AKP’nin yüzde 50 bandında gösterilmesi en çok kimi etkiliyor?

Seçmenin sandığa gitmemesi için kullanılıyor bu yöntem. Sandığa gitmeyenlerin yüzde 60’ı CHP seçmeniyken sadece yüzde 15’i AKP seçmeni. Bu insanların sandığa gitmemesinin temel sebebi anket firmalarının operasyonu. Özellikle CHP seçmeni anketlere çok itibar ediyor. Bu yöntem de temel olarak onları edilgen kılmak için kullanılıyor. CHP seçmeni sandığa gittiği taktirde oy oranı yüzde 37-38’e çıkar, CHP rekor oy alır ve iktidar olur.

Seçmenlerin % 34’ü doğrudan etkilenir

* Kamuoyu dediğimiz emniyet mensupları, rektörler, iş adamlarıdır. Bunları etkilemek için algı yaratılır.

* Seçmenlerin yüzde 34’ü doğrudan anketlerden etkilenir. Sandığa gider/gitmez yada oyunun rengini değiştirir.

* Anket şirketleri negatif etki yaratır. “Benim oyum hiçbir şeye yaramayacak” algısı bunun en bariz örneğidir.

* Seçmeni “sandığa gitmemesi” için manipüle ediyorlar. Sandığa gitmeyenlerin yüzde 60’ı CHP’li, sadece yüzde 15’i AKP seçmeni. CHP seçmeni anketlere çok itibar ediyor ve edilgen kılınıyor. CHP seçmeni sandığa giderse oy oranı yüzde 37-38’e çıkar.

Yurt Gazetesi
24 Mayıs 2015

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz