KAYBEDİLEN SEVGİLİNİN ARDINDAN BİR HAYKIRIŞ: MİRCAN KAYA VE “SÂL” ALBÜMÜ

Önce ‘Bizim Ninniler’ adlı albümüyle bebeklerin dünyasına giren, ardından geleneksel müzik yorumları albümü ‘Kül’ ile BBC’nin playlist’inde kendine yer bulan, şimdi de ‘Sâlâ’ adlı uluslararası albümüyle dikkat çeken müzisyen Mircan Kaya; biraz Laz, biraz Gürcü, en çok da dünyalı olarak tanıtıyor kendini…
Cenaze namazına çağrı olarak okunan ‘sâlâ’dan yola çıkarak kendi ‘sala’sını yazan Mircan Kaya, albümle aynı adı taşıyan parçanın; bir kadının kaybettiği sevgilisinin ardından haykırışı olduğunu söylüyor. İlk Megrelce (Güneybatı Kafkas dil ailesinden Gürcüce, Lazca ve Svanca ile akraba bir dil) caz parçalarını kapsayan albümde; İngilizce, Türkçe ve Megrelce parçalar hayat buluyor.  Özdemir Asaf, Edgar Allen Poe, Tennyson ve Metin Eloğlu’nun da dizeleri var.

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

İlk albümünüz ‘Bizim Ninniler’in (dinle) ardından, ikinci albümünüz ‘Kül’; geleneksel müzik yorumları albümüydü. Ve şimdi de ‘Sâlâ’… Üçü de birbirinden bağımsızçalışmalar… Bunun nedeni nedir?
‘Kül’ yalnız bizim türkülerimizen oluşmuyordu. İçinde başka ülkelerin halk şarkılarıda vardı; Gürcü, Boşnak halk şarkısı da… Aslında amacım her albümde müziğimde yönümü değiştirmek değil. Sadece eserler arasında sıçramalar var. Yani bir eser diğerine benzemiyor. Aslında ‘Sâlâ’nın içinde de geleneksel ezgiler, tatlar fazlasıyla var. Geleneksel enstrümanlar, Batı enstrümanlarıyla birlikte kullanılıyor. Yön değiştirme ancak şunun için söylenebilir; ‘Sala’ tamamen benim bestelerimden oluşan bir albüm. Diğerleri anonim ezgilerin yorumlanmasıyla ortaya çıkmış albümlerdi. Bu bakımdan haliyle Sala ile diğer albümler arasında fark olması gerekiyor. Bir farklılık veya yön değişikliğinden söz edecek olursak, bunu buşekilde yorumlamak lazım. Bundan sonra yapacağım çalışmalarda da bu görülecek. Çünkü bir sonraki çalışma Sâlâ’ya benzemeyecek. Çünkü tekrara düşmemek çok önemli.Kendinizi tekrar etmeye başladığınız zaman artık üretemiyorsunuz demektir. Yeniden Sâlâ’ya benzeyen bir albüm yapmanın benim için de dinleyiciler için de çok fazlaanlamı olmaz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz