Karadenizin En Özgün Müzik Grubu; Helesa, Sevilen Şarkılarıyla Cafrande.org’ta

helesa
Etimolojik olarak antik Yunancadaki deniz kelimesinden ismini alan Helesa, karadeniz halklarının müziğini özgün ve aslına uygun biçimde icra eden gruplardan biridir. Solisti Ayşenur Kolivar, Birol Topaloğlu, Kazım Koyuncu, Gökhan Birben gibi günümüz karadeniz müziğinin en önemli sanatçıylarıyla çalıştı.

Karadenizde varolan kültür çeşitliliği içerisinde hem birlikte üretmeyi hem de paylaşmayı amaç edinen Helesa, Karadeniz kültürlerini paylaşmanın ifadesi olarak grubuplarını bu ismi seçtiklerini belirtiyor.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Grup Helesa – Getma

Helesa Ayşenur Kolivar – Getma ile cafrandeorg

Grup Üyeleri: Ayşenur Kolivar (vokal), Ender (akordion) Onur (vurmalılar) Muhammet (vokal) Fatih (bass) Hüseyin (vokal) Kenan (vokal, panduri) Vivi (gitarlar)  Ulaş ( kemençe, tulum) Onur (kemençe, tulum)

Helesa, yaptığı müzik çalışmaları hakkında şunları söyliyor; “Kültürümüzün popülerleşmeye ve medyatikleşmeye başladığı bir döneme denk gelen sahne çalışmalarımızda, yörede zaten popüler olan türküleri icra etme kolaycılığına kaçmadan, kültürümüzün hakettiği emeği vererek icra etmeye özen gösterdik. Neden daha sık sahneye çıkmadığımızı soranlara, hem gerçekten paylaşmaya değer ürünler üretmenin hem de bunları hakkıyla icra edecek ortamları bulmanın o kadar kolay olmadığını söylemek durumundayız. Bugün Türkçe, Lazca, Hemşince, Pontus Rumcası, Megrelce ve Gürcüce türküler içeren repertuarımızı ve yorumlarımızı geliştirmek konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”


Grup Helesa-Ela Ela Leose
Seçki içeriği
Helesa – Beni Söyleten
Helesa – Mavili Esarbun
Helesa – Ela Ela Leose
Helesa – Potbori
Helesa (Ayşenur Kolivar) – Gitma
Helesa – Kar Yagayi
Helesa – Dereler
Helesa – Daim Yusu f Orti
Helesa -Azrail yazma beni bu yılki evrağına
Helesa – Meryem Ana
Helesa – Konser kaydı
Helesa & Birol Topaloglu – İs sa
Helesa – Didavoy
Helesa – Seranta canlı performans kaydı
Helesa – Lamazo

“Karadenizin En Özgün Müzik Grubu; Helesa, Sevilen Şarkılarıyla Cafrande.org’ta” üzerine 2 yorum

  1. grup helesanın yada ayşenur kolivarın yaınlanmış bi solo albümü yok mudur..? çünki konser kayıtları yeterince tatminkar diğil gibi..
    çünki grubun yada solistin sesini daha temiz kayıtlardan dinlemek zevkinden mahrum kalmak istemeyiz… :))

  2. ses ve fizik bukadarmı yöreye yakışır çıktığınız bu zor yolda başarılarınızı temmenni ederim

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Krishnamurti: “Doğayla bağınızı kaybederseniz, insanlıkla da bağınızı kaybedersiniz”

İnsan Neden Zalim Oldu? Doğayla hiçbir ilişkiniz yoksa, zamanla katile dönüşürsünüz; yavru fokları, balinaları, yunusları, insanları çıkar için, "spor" olsun...

Kapat