Karadenizin En Özgün Müzik Grubu; Helesa ve Sevilen Şarkıları

Etimolojik olarak antik Yunancadaki deniz kelimesinden ismini alan Helesa, karadeniz halklarının müziğini özgün ve aslına uygun biçimde icra eden gruplardan biridir. Solisti Ayşenur Kolivar, Birol Topaloğlu, Kazım Koyuncu, Gökhan Birben gibi günümüz karadeniz müziğinin en önemli sanatçıylarıyla çalıştı.
Karadenizde varolan kültür çeşitliliği içerisinde hem birlikte üretmeyi hem de paylaşmayı amaç edinen Helesa, Karadeniz kültürlerini paylaşmanın ifadesi olarak grubuplarını bu ismi seçtiklerini belirtiyor.

Helesa, yaptığı müzik çalışmaları hakkında şunları söyliyor; “Kültürümüzün popülerleşmeye ve medyatikleşmeye başladığı bir döneme denk gelen sahne çalışmalarımızda, yörede zaten popüler olan türküleri icra etme kolaycılığına kaçmadan, kültürümüzün hakettiği emeği vererek icra etmeye özen gösterdik. Neden daha sık sahneye çıkmadığımızı soranlara, hem gerçekten paylaşmaya değer ürünler üretmenin hem de bunları hakkıyla icra edecek ortamları bulmanın o kadar kolay olmadığını söylemek durumundayız. Bugün Türkçe, Lazca, Hemşince, Pontus Rumcası, Megrelce ve Gürcüce türküler içeren repertuarımızı ve yorumlarımızı geliştirmek konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Grup Üyeleri: Ayşenur Kolivar (vokal), Ender (akordion) Onur (vurmalılar) Muhammet (vokal) Fatih (bass) Hüseyin (vokal) Kenan (vokal, panduri) Vivi (gitarlar)  Ulaş ( kemençe, tulum) Onur (kemençe, tulum)

Seçki içeriği
Helesa – Beni Söyleten
Helesa – Mavili Esarbun
Helesa – Ela Ela Leose
Helesa – Potbori
Helesa (Ayşenur Kolivar) – Gitma
Helesa – Kar Yagayi
Helesa – Dereler
Helesa – Daim Yusu f Orti
Helesa -Azrail yazma beni bu yılki evrağına
Helesa – Meryem Ana
Helesa – Konser kaydı
Helesa & Birol Topaloglu – İs sa
Helesa – Didavoy
Helesa – Seranta canlı performans kaydı
Helesa – Lamazo

2 Yorumlar

  1. grup helesanın yada ayşenur kolivarın yaınlanmış bi solo albümü yok mudur..? çünki konser kayıtları yeterince tatminkar diğil gibi..
    çünki grubun yada solistin sesini daha temiz kayıtlardan dinlemek zevkinden mahrum kalmak istemeyiz… :))

  2. ses ve fizik bukadarmı yöreye yakışır çıktığınız bu zor yolda başarılarınızı temmenni ederim

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz