Ahmed Arif’ten Cemal Süreya’ya Mektup: Bana kırılma, olur mu kurban?

Sevgili Cemo,

İşte sana üç fotoğraf! Daha çok olabilirdi ama bunları bulduk. Yeni eve henüz yerleşemedik. Herşey altüst. Her ne hal ise beni hoş gör. Fotoğraflardan biri üniversitedeki k kimlik cüzdanından büyütülmedir. Hani o saçın ortadan ayrılmış olanı. Biri ihtilâlde (1960) Ülke’deyken ki, biri de iki halim. Saçın yandan taranmasıyla doğruca arkaya taranması arasında, insanın yüzünü değiştirme bakımın-çok fark oluyor!

Fotoğraflar için -herbirinin arkasına-resimaltı yerine geçecek mısralar yazdım. Böylesi daha iyi ve şairce olur sanıyorum. Kapak için kullanacağın büyük fotoğrafı, gölge ya da rötuş zahmetine girişmeden, olduğu gibi kullanmanı rica edersem seni üzmüş olmam ya? Varsın bu sayının kapağı, bundan öncekilerden farklı olsun. Fotoğrafları daha sonra bana göndermeyi unutma.

Papirüs’e musallat bazı hıyarân için sana takılmama, seni uyarmama kızdığını sanıyorum. Ancak sen, kızgın da olsan, akıllı, uslu, ölçülüsündür hep. Bu, yaratılıştan olmamalı bence! Çünkü biz dağlılar, gök gürültüsü “Gurgur Baba” ve çığla aynı soydanız. Senin bu yüce usluluğun ve ölçülü oluşun, müfettişlikte edindiğin bir yetenek olsa gerek… Neyse bana hak vermekle birlikte Papirüs’ü yasak bölge yapacak da değilsin elbet!

Gözlerinden öperim. Elo’ya sevgiler. Çok şeyler yazmak istiyorum ama, aklım başka sorunlarda. Mesela henüz ocak aylıklarını alamadık. Benim kooperatiften edindiğim daire 4 aydır boş. Banka taksitleri de cabası! Yani tam anlamıyla “İtten aç, yılandan çıplak” haldeyim. Ama bütün bunları siktiret! Yaz’a bir can daha çoğalacağız. Kızım olsunda adını FİLİNTA koyalım ha? Gözlerinden gene öperim. Elo’ya gene Sevgiler. Bana kırılma, olur mu kurban?

İmza
13-Ocak-1969 Ankara

Kaynak: Cemal Süreya’ya Mektuplar – Ahmed Arif

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz