46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

sinema46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nü İnan Temelkuran’ın yönettiği ‘Bornova Bornova’ ve Reha Erdem’in yönettiği ‘Kosmos’ filmleri aldı. Metin Kaya’nın 4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali açılış filmi olarak gala gösterimi yapılan ve Zonguldak maden işçilerinin Büyük Yürüyüşü’nü anlatan ‘Yüz Bin Kişiydiler’ belgeseli en iyi ilk belgesel ödülünü Melisa Önel’in ‘Ben ve Nuri Bala’ isimli belgeseli ile paylaştı. En iyi belgesel ödülü ise Melis Birder’in “Ziyaretçiler”i ile Çayan Demirel’in “5 Nolu Cezaevi” arasında paylaşıldı. Festivalde en iyi ilk film ödülünü ‘2 Dil 1 Bavul’ 5 ödüllünü aldı. İnan Temelkuran, teşekkür konuşmasında 12 Eylül’ün yarattığı travmayı anlattırken, Orhan Eskiköy ‘Ana dilde eğitim istisnasız her çocuğun hakkıdır” dedi. Törende iki genç yönetmen;  Orhan Eskiköy ile Çayan Demirel ödüllerini Ceylan Önkol‘a  adadı.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xaetsc_yki-dil-bir-bavul-fragman_shortfilms[/dailymotion]
‘iki  Dil Bir Bavul’ film fragmanı (23 Ekimde Sinemalarda)
Film, Şanlıurfa`nın Siverek ilçesine bağlı Demirci köyünde çekilmiş. Kürt köyü olan köyde Türkçe bilmeyen okul çağına gelmiş çocukların, ülkenin bir başka yerinden gelen ve Kürtçe bilmeyen öğretmenle geçirdiği bir ders yılını konu alıyor.

Festivalde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne ‘Kıskanmak’ filmi ile Nergis Öztürk, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne ‘Bornova Bornova’ filmi ile Öner Erkan layık görüldü.

-En İyi Film: ”Bornova Bornova” – ”Kosmos”
-En İyi İlk Film: ”İki Dil Bir Bavul”
-En İyi Yönetmen: Reha Erdem – ”Kosmos”
-En İyi Senaryo: Onur Ünlü – ”Beş Şehir”
-En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan – ”Bornova Bornova”
-En İyi Kadın Oyuncu: Nergis Öztürk – ”Kıskanmak”
-En İyi Kurgu: Erkan Tekemen – ”Bornova Bornova”
-En İyi Sanat Yönetmeni: Zeynep Koloğlu – ”Usta”
-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu – ”Kara Köpekler Havlarken”
-En İyi Yardımcı En İyi Müzik: Mehmet Erdem ile Özgür Akgül – ”Deli Deli Olma”
-En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry – ”Kosmos”
-Kadın Oyuncu: Damla Sönmez – ”Bornova Bornova”
-Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Ses-Efekt-Kostüm-Makyaj-Saç Tasarımı): ”Kosmos”
-Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (Genç Yetenek): ”Usta” filminin yönetmeni Bahadır Karataş, ”40” filminin yönetmeni Emre Şahin, ”Ben Gördüm-Min Dit” filminin öykü yazarı Evrim Alataş ile ”Beş Şehir” filminin oyuncusu Tansu Biçer.

Gençlik Jürisi Ödülü, Uluslararası Film Yarışması’na katılan Kamen Kalev’in yönettiği Bulgaristan-İsveç yapımı ”Şark Oyunları” filmine verildi. Ödülü, film ekibi adına ünlü oyuncu Hatice Arslan aldı.

Festivalde bu yıl ilk kez belirlenen Kent Konseyi Jüri Ödülü’ne yönetmen İlksen Başarır’ın ilk filmi ”Başka Dilde Aşk” layık görüldü.

NETPAC Jürisi Ödülü ”Kan Arzusu”, SİYAD Ulusal Jüri Ödülü İnan Temelkuran’ın yönettiği ”Bornova Bornova”, SİYAD Uluslararası Jüri Ödülü ise ”Öteki Yaka-The Other Bank” filmine verildi.

Törende, Kısa Film Yarışması’ndaki Dijital Film Akademi Özel Ödülü’ne Efe Conkel’in ”Geri Dönüşüm Günlüğü”, Cahit Çeçen’in yönettiği ”Tamirci Çırağı” ile Mustafa Dok’un yönettiği ”Köy” filmleri değer bulundu.

En İyi Kısa Film Ödülü’ne Aksel Zeydan Göz’ün yönettiği ”Kısır Döngü” layık görüldü.

En İyi İlk Belgesel Ödülü Metin Kaya’nın yönettiği ”100 Bin Kişiydiler” ile Melisa Önel’in yönettiği ”Ben ve Nuri Bala” filmleri arasında paylaştırıldı.

En İyi Belgesel Film Ödülü de Melis Birder’in yönettiği ”Ziyaretçiler” ile Çayan Demirer’in ”5 Nolu Cezaevi” filmlerine verildi.

ULUSLARARASI FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
Uluslararası Film Yarışması’nda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ”Öteki Yaka”daki performansıyla 9 yaşındaki Tedo Bekhauri’ye, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise ”Katalin Varga” filmindeki performansıyla Hilda Peter’e verildi.

En İyi Yönetmen Ödülü ”Öteki Yaka” filmi ile Georgi Ovashvilli’e sunuldu.

En İyi Film Ödülü ise Alexey German’in yönettiği ”Kağıttan Asker” filmi ile Harutyun Khachatryan’ın yönettiği ”Sınır” filmleri arasında paylaştırıldı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz