İki Dil Bir Bavul’un galası yapıldı, film 23 Ekim Cuma günü gösterime girecek

Dün akşam (21 Ekim) Atlas Sineması’nda yapılan galaya aralarında yazarların, sinemacıların, müzisyenlerin, aktivistlerin, gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Şanlıurfa’nın bir köyüne atanan Denizlili öğretmen Emre Aydın’ın Kürt öğrencileriyle yaşadığı dil sorununu anlatan “İki Dil Bir Bavul” adlı film, 46. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” ve 9. Abu Dabi Orta Doğu Filmleri Festivali’nde “En İyi Belgesel Film” ödüllerini almıştı.

23 Ekim Cuma günü gösterime girecek olan İki Dil Bir Bavul’un gala gecesinin sunuculuğunu yapan oyuncu Meltem Cumbul: “Filmi çok beğendiğini” belirterek “Türkiye hakkındaki gerçekleri küçük bir sınıftan yola çıkarak anlatıyor, Kürtçe ve Türkçe sesler birbirine karışıyor. Karıştıkça çözüm hem yakın oluyor hem uzak” dedi.
[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xaetsc_yki-dil-bir-bavul-fragman_shortfilms[/dailymotion]
İki Dil Bir Bavul film fragmanı

Ardından sahneye çıkan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren: “Eski bir öğretmen olduğunu ve Bakırköy’deki bir okulda Ermeni, Kürt ve çoğunluğu Türk olan öğrencileri olduğunu” anlatan Evren kpnuşmasını şöyle sürdürdü: “Sabahları ‘Türküm, doğruyum…’ diye başlayan andımızı okurken çocukların çilesini anlamak mümkündü. KESK olarak hep bölücülükle suçlandık. Ama dil bölmez birleştirir. Bu film gibi.”

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise yaptığı konuşmada “Bu tarihi tersine çevirmek zorundayız. Bu filmi bunun için bir adım olsun. Çocuklarımız bağıra çağıra özgürce ve gururla kendi türkülerini kendi dillerinde söyleyebilsinler artık” diye ekledi.

Sonbahar” filmiyle birçok festivalden ödüller alan Özcan Alper filmi izlediğinde “Karadenizli olmama rağmen Kürt öğrenci Zülküf’le aynı kaderi paylaştığımı gördüm. Anadil sadece ailenizi değil dünyayı da anlama meselesi. Mehmet Uzun’u okuyunca ‘niye diğer coğrafyalardan kendi dillerinde üretilen eserler yok’ diye düşündüm” dedi Yönetmen “Kürt açılımının diğer dillere ve kültürlere de benzer bir katkı yapmasını umduğunu” belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Cumbul filmin yönetmenleri Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan‘ı davet etti.

“Gelmenizden anlıyorum ki hikayeyi merak ediyorsunuz. Biz bu hikayeye iki kişi başladık. Bu ülkedeki mutsuz insanlardandık. Hayal kurduk ve yola çıktık” diyen Eskiköy, “bir sinema dolusu insanın filmi görüp tartışacaklarını umduğunu” sözlerine ekledi.

Ardından söz alan Doğan da “şu anda dev bir aile haline geldiklerini” kaydetti. İki Dil Bir Bavul’un oluşmasını sağlayan herkese teşekkür etti.

Gala gecesinin son konuşmacısı filme konu olan hikayenin sahibi öğretmen Emre Aydın: “İki Dil Bir Bavul’la benim ve onbinlerce öğretmenin, yüzbinlerce öğrencinin sesini duyurduğum için çok mutluyum” diyen Aydın, “Artık birileri bizi duysun ve bize yardımcı olsun” sözleriyle büyük alkış aldı.

Filmin galasına; Aynur Doğan, Ayça Damgacı, İpek Çalışlar, Nadire Mater, Erol Kızılelma, Osman Akınay, Oya Baydar, Ece Temelkuran, Gülten Kaya, Sırrı Süreyya Önder, Ozan Güven, Gençay Gürsoy, Sami Evren, Zübeyde Kılıç, Ayşegül Yordam, Özlem Dalkıran, Settar Tanrıöver, Gülçin Satırcıoğlu, Volga Sorgu, Sumru Yavrucuk, Deniz Tuna, Fethiye Çetin, Senem Aytaç, Tuncel Kurtiz, Onur Saylak, çeşitli sol siyasi parti temsilcileri ve Bandista müzik grubu üyeleri katıldı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz