Üçlemesi’nin İkinci “Süt” Filmi Sinemalarda

0
8

Semih Kaplanoglu’nun bu yıl 65’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nin  resmi yarısma bölümüne seçilen  Yusuf Üçlemesi’nin ikinci filmi “SÜT” sinemalarda. 

Senaryosunu Semih Kaplanoğlu ve Orçun Köksal’ın yazdığı “Bal”, “Süt” ve “Yumurta” adlı filmlerden oluşan “Yusuf” üçlemesi’nin ikinci filminde başlıca rolleri Melih Selçuk, Başak Köklükaya, Saadet Işıl Aksoy ve Tülin Özen paylaşıyor.


Genç Yusuf (18-20), annesi Fatma ‘nın (38-40) kasabadaki istasyon şefi ile yaşadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. İçinde yetiştiği erkek egemen kültürün gelenekleri yönünde mi davranacaktır yoksa son yıllarda Anadolu’da da yaşanan modernleşmenin getirdiği yeni bakış açısıyla mı?Yusuf ile annesi, Yusuf’un yıllar önce ölen babasından kalan ineklerin sütüyle geçinmeye çalışmaktadırlar. Yaşadıkları İç Anadolu kasabası son yıllarda etrafta kurulan sanayi tesisleri nedeniyle modernleşirken geleneksel üretim yöntemleri ve bazı meslekler hızla yok olmaktadır.

Filmin fragmanı
[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x77zvj_st-film-fragman_shortfilms[/dailymotion]
Liseyi bitirdikten sonra üniversite imtahanını kazanamayan Yusuf’un büyük bir tutku ile yazdığı şiirler, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de değeri günden güne düşen sütün Fatma ve Yusuf’a bir katkısı vardır.

Fatma, istasyon şefine duyduğu aşkla kadınlığını hatırlar ve hızla değişir. Annesinin ilgisinin kendisinden başka bir erkeğe yöneldiğini geç de olsa fark eden Yusuf, askerlik yoklaması ve muayene için apar topar büyük şehre gitmek zorunda kalır.

Şehirde şiire meraklı, üniversiteli genç kız Semra ile tanışır ama bu heyecan kısa sürer; çocukken yaşadığı ateşli bir hastalık nedeni ile askerlik yapamayacağı ortaya çıkınca kasabaya geri döner.

Hem görmezden gelmek zorunda kaldığı Fatma’nın ilişkisi hem de çürüğe çıkarılmış olmanın ağırlığı, erkek kültürün egemen olduğu topraklarda Yusuf’u bir seçim yapmaya zorlar.

Genç Yusuf değişimin acısıyla baş etmenin yolunu bulabilecek midir?

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz