Türk(iye) Basınının Faşist Tutumu, Anadolu Ajansı’nın Ahlaksızlığı; “Eylemci bebek öldü”

Cizre’de 9 Ekim’de yapılan gösteriler sırasında polisin attığı gaz bombasının balkonda annesinin kucağında bulunan 20 Nisan 2008 doğumlu Mehmet Uytun adlı bebeğin başına isabet etmesi  sonucu yaralanıp hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık on gün hastanede yaşam mücadelesi veren 18 aylık bebek, 19 Ekim Pazartesi günü sabaha karşı yaşamını yitirdi. Anadolu Ajansı, bu ölümü “eylemci bebek” olarak servis ederek savaşta düşman kuvvetleri için muharebe meydanlarında yapılan haberlerde bile yer almayan bir dil ile haber olarak geçmesini, henüz yürüyemeyen  bir bebeğin eylemci ilan edilmesini bir çeşit sapkınlık olarak görüyoruz. Bu hastalıklı duygu durumunun tedavisinin imkansız  olduğunu bildiğimiz halde kendilerine acil şifalar diliyoruz.

 İlgili haberi aşağıdan okuyabilisiniz.

Nedeni saptanamadı
20 Nisan 2008 doğumlu Mehmet Uytun, yaklaşık on gündür yaşam savaşı veriyordu. 19 Ekim Pazartesi günü sabaha karşı yaşamını yitiren Mehmet Uytun’un otopsisi de tartışmalara neden oldu. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nin avukatı Rehşan Bataray otopsiye girmek istedi, ama Savcı Medet Erkaplan buna izin vermedi. Bunun üzerine otopsiye Tabip Odası’ndan görevlendirilen Dr. Cengiz Günay girdi.

Av. Bataray, otopsi raporuna göre ölüm nedeninin belirlenemediği, inceleme yapılmak üzere patolojik numune alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini söyledi. Cenazeyi gördüğünü belirten Bataray , “Taşın böyle bir yaraya neden olmayacağını bilmek için avukat veya doktor olmaya gerek yok” dedi. Şırnak Valiliği yaralanmanın “taş çarpması” sonucu olduğunu iddia etmişti.

Uytun’un yaşamını yitirmesi üzerine DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Şimşek, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Avrupa Parlamentosu’nun eski üyesi Feleknas Uca, Devlet Hastanesi Morgu’na gittiler.

Anadolu Ajansı: Eylemci bebek öldü
Türkiye’de son günlerde yaşanan bazı olaylar, Türk basınının yaklaşımındaki çarpıklığı ortaya koydu. Özellikle IMF eylemi sırasında ve sonrasında Türk basınının haberciliği, büyük eleştirilere konu olmuştu.

Bu defa 18 aylık bir bebeğin ölümünü haberleştirirken gösterdi bu yüzünü. Anadolu Ajansı’nın servis ettiği haber, okuyanları şoke etti. AA, haberinde “Şırnak’ın Cizre ilçesindeki izinsiz gösterilerde başından yaralanan 3 yaşındaki Mehmet Uytun’un, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi” dedi.

Böylece AA, polisin attığı gaz bombasından dolayı ölen bebeği “izinsiz gösterici” yaptı. Uytun’un yaşını da olduğundan büyük gösteren AA’nın, “en azından yürüyecek yaşta diyelim de, gösteriye katılmadığı çok belli olmasın” diye düşünüp düşünmediği bilinmiyor. Ancak Uytun’un öldüğü hastanenin Diyarbakır Devlet Hastanesi değil Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak verilmesi dikkat çekti.

Haber, Doğan Haber Ajansı tarafından “Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının 11’inci yıldönümü olan 9 Ekim’de çıkan olaylarda başına sert bir cisim isabet eden 3 yaşındaki Mehmet Uytun, tedavi gördüğü Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde öldü” şeklinde verildi.

AA’nın haberini kullanan bazı gazetelerin, başlık ve spotta durumu kurtarmaya çalışmaları da dikkat çekti. Habertürk, haberin spotunda “Geçen haftaki olaylarda başına bir cisim çarpması sonucu yaralanan üç yaşındaki çocuk öldü” yazdı.

Bazı gazeteler ise AA’nın “eylemci bebek” yaklaşımını benimsedi. Zaman gazetesi, haberin spotunda “Şırnak’ın Cizre ilçesindeki izinsiz gösterilerde başından yaralanan 3 yaşındaki Mehmet Uytun’un, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi” dedi. Ntvmsnbc ise haberi “Gösteride yaralanan çocuk öldü” başlığıyla verdi.

Haber: soL

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz