Şivan Perwer, Kürtler için artık yaşayan bir ölü mü, yoksa toplu bir mezar mı?

“Gül’ün ve Erdoğan’ın gönüllerinde rahmet var”
Kürt siyaset tarihinde yaşamında siyasi olarak bu kadar yer ve yön değiştirmiş çok az sanatçı vardır. Şivan, yaşadığı bölgede zaman ve mekan olgusu içinde bir çeşit erken uyarı sistemi gibi çalışan, dönemin ihtiyaçları doğrultusunda saf  ve söylem değiştiren biri olarak büyüdü. Yeri gelince Sosyalist, Mao ve Lenin üzerine şarkılar yazıp söyleyen, zamanı gelince liberalizme yönelerek Barzanici kesilen Perwer, şimdi ise yeni bıyıklı imajı ile “prestijli” ve paralı bir senfonik konser ayarlamak ve Türkiye’ye gelmenin yoluna açmak için her zamanki gibi “Ben halk sanatçısıyım” safsatasına sığınıyor.  Ve bu “Halk Sanatçısı” sıfatıyla iktidarla i$birliğine  gidiyor, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a teşekkür ediyor, hediyeler gönderiyor. “Çok şahsiyetli insanlar kalplerinde, gönüllerinde rahmet var.” diyor. Akp Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın açıklamalarına göre; seçim öncesinde Akp’nin davetlisi olarak Türkiye’ye geleceğini belirtiyor.  İzlenme oranı oldukça düşük olan TRT6 ‘nın imajını düzelmek için  gerçekleştirilecek bir organizasyonda seve seve yer alacağını söylüyor  Şivan. Bakalım Kürt halkı, seçtiği belediye başkanlarını savaş esiri gibi sıraya dizerek tutuklayan, 2010 yılında AİHM raporuna göre  insan hakları ihlali  konusunda ülkemizi dünya birinciliğine yükselten  Akp’ye inciler dizen bir Şivan Perwer’i “Halk Sanatçısı” tahtından alaşağı edecek mi?

Eşitlik mücadelesinden ‘Allah herkesi eşit yaratmıştır”a gelmek

Almanya’nın Bonn kentinde TRT 6’ya konuşan Kürt Sanatçı Perver, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Atılan adımların 50-60 yıl önce atılması gerektiğini söyleyen Perver, “Şimdi atılan adımlar, yapılan şeyler keşke 50-60 sene önce yapılsaydı. Türkiye şimdi başka bir yerde olurdu. Hem ekonomik hem sosyal olarak bambaşka bir yerde olurdu. Türkiye çok güzel bir memleket, iki kıtanın arasında bambaşka bir ülkedir. Hem iklimi hem tarihi hem coğrafyasıyla çok, çok güzel bir yerdir.” ifadelerini kullandı.

Türk ve Kürtlerin birbirleriyle çatışmalarına gerek olmadığını ifade eden Perver, herkesin özgür düşünmesi ve birbirlerine saygı duyması gerektiğini kaydetti. Perwer: “Böyle olsaydı Türkiye’nin başında bu kargaşalar olmazdı. O zaman bu işaretlere gerek kalmazdı. Bunlar insanlık dışı şeylerdir. Savaştır, biziz demektir. Sadece ben varım sadece biz varız. Allah beni böyle yarattı yok öyle bir şey Allah herkesi eşit yaratmıştır.”

“Bülent Arınç’ da çok değerli bir insan”

Hükümete övgüler yağdıran Perwer, Bülent Arınç’ın da çok değerli bir insan olduğunu dile getirdi. Çatışmaların sona ermesi konusunda hükumetin çok önemli adımlar attığını aktaran Perver, “Hükümet, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a teşekkür ediyorum çok şahsiyetli insanlar kalplerinde, gönüllerinde rahmet var. Sayın Bülent Arınç ta çok değerli bir insandır. Hepsi de bu anlamda iyi şeyler istiyorlar. Türkiye insanın artık kırılmasını istemiyorlar. Türk olsun Kürt olsun. Bu nedenle eskimiş sütatükocu zihniyeti değiştirmek istiyorlar ki Türkiye asıl gerçeğini bulsun. Böyle iyidir.” diye konuştu.

“Bir şey var ki parayla alınmaz satılmaz”

Türkiye’ye ne zaman döneceksiniz? sorusuna Perwer, “Nasıl dönmek istemem, benim halkımdır ben oradan geldim. Benim hamurum orada yoğruldu. Annem orada yatıyor. Babam orada oturuyor. Kardeşim, akrabalarım, halkım orada memleketim orası. İnsan istemez mi memleketine gitmeyi? Dünyayı da dolaşabilirim vatanımda kalmak isterim. Ama nasıl gideyim kimin sesi ile gideyim kimin adıyla gideyim, kimin kararıyla?” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye ve Türk halkına faydalı olmak için geri dönmek istediğini ifade eden Perver, şöyle devam etti. “Benim gittiğim gün faydamın olması lazım. İki konser verip dönmek için değil, ya da birileri beni satın alıp konser verdirmek için değil. Hayır ben Şivan Perver’im. Bu hayatta fedakar olmayı istiyorum. Başka şeyde gözüm yok. Bir şey var ki parayla alınmaz satılmaz. O bende çok değerlidir. Ben isterim ki o kalsın.”

Şivan Perwer’in Sosyalist döneminden kalma bir eser
“Türklerin, Kürtlerin ve Arapların burjuvalarına kulak asmayın”

Kaynak: youtube Şarkı adı: İlme Sosyalizme

“Kırgınlığım Kürtlere de, ağalıkla siyaset yapıyorlar”

Akp’ye övgüler dizen, konuşmasında Kürtlere de kırgın olduğunu belirten Perwer, ağalıkla siyaset yaptıklarını ifade etti. Kürt siyasetini Hz. İsa’nın havarilerine benzetti, “Benim kırgınlığım sadece Hükümete ve Türklere değil, kırgınlığım Kürtlere de. Ağalıkla siyaset yapıyorlar razı değilim. Onların siyasetleri Hz.İsa’nın havarileri gibi olmalı, eğer fedakarlıksa fedakarlık da odur. Ben de milletime hizmet ettim. Benim halkım beni seviyor, istiyor. Hakları yok siyaset için beni halkımdan uzaklaştırmaya bunu yapıyorlar.” dedi.

Zafer işaretini ‘bozkurt’ işaretiyle yan yana  gösteren Şivan, “Bunlar insanlık dışı şeylerdir” diyor

Elleriyle ‘bozkurt’ ve ‘zafer’ işareti yapan Perver, “O zaman bu işaretlere gerek kalmazdı. Bunlar insanlık dışı şeylerdir” dedi. Türkiye’ye dönmek istediğini vurgulayan Perver şunları söyledi: “Bizim partimiz karar vermezse şöyle yapamazsın böyle yapmazsın diyorlar. Ya durun, ben halkımın sanatçısıyım, ben şarkılarımı herkese söylüyorum, size de onlara da. Bu benim ahlakım, bırakın geleyim; bu halk benim. Bu benim hakkım.”

Bülent Arınç: “Mili Birlik ve kardeşlik projesini konuştuk”

Almanya’da çeşitli temaslarda bulanan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Havalananından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Almanya’da yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Arınç, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarının Şivan Perver ile görüşmesi hakkında detay istemesi üzerine Arınç, “Siz nereden duydunuz ?” şeklinde espri ile cevap verdi. Gazetecilerin “Burada gazetelerde manşet oldu” cevabı üzerine Arınç, Şivan Perver’in kendisini ziyaret etmek istediği haberinin ulaştığını ve bunu büyük bir memnuniyetle kabul ettiğini söyledi. Perver’in Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan ödül alan çok önemli bir sanatçı olduğunu dile getiren Arınç, Şivan Perver’in iki arkadaşıyla birlikte geldiğini ve kaldığı otelde misafiri olduklarını belirterek, ,”Mili Birlik ve kardeşlik projesinden, Türkiye’den, demokratik açılımdan konuştuk. Konserlerinin nasıl gittiğini sordum. Paris’te yaşadığını, Köln’de de yine bir müzik vakfı kurduğunu söyledi.” dedi.

Arıç’a çıkan görev: Başbakan Erdoğan’a Hediye verilecek, TRT’ye fiyatın uygunluğu sorulacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’da Kürt sanatçı Şivan Perver ile yaptığı görüşmede gündeme gelen TRT 6 konserinin, sanatçının Türkiye’ye dönüşüne vesile olabileceğini söyledi. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile konserin ekonomik açıdan gerçekleştirilebilir olup olmadığını konuşacağını belirten Arınç, konserin Perwer hayranları ve etnik kökeni Kürt olan vatandaşla için iyi bir jest olacağını düşündüğünü söyledi. Görüşmede Perwer ile dostça sohbet ettiklerini anlatan Arınç, Perwer’in tüm kasetlerinden oluşan albümü, Başbakan Erdoğan’a iletilmek üzere kendisine verdiğini ifade etti.

Şivan Perwer’in Türkiye’ye gelme noktasında çok istekli olduğunu ve büyük bir vatan hasretini ve Türkiye’ye büyük bir bağlılığı içinde olduğunu aktaran Arınç, “Hep Türkiye’den bahsettik çok duygulandı, gözleri yaşardı. 30 küsur seneden beri memleketinden ayrı yaşadığını söyledi. Memleketinden ayrı kalmanın Türkiye’de yıllar sonra ne kadar hüzün yaşattığını hepimiz biliyoruz. Allah kimseye memleketinden ayrılık vermesin. ‘Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda’ diyor Mehmet Akif. ” diye konuştu.

“Bazı şartların olgunlaşmasını bekliyor”

Şivan Perwer’in Türkiye’ye dönmeyi düşündüğünü ancak bazı şartların olgunlaşmasını ve halkın bu konuyu daha iyi özümsemesini beklediğini söylediğini belirten Arınç, “Çok güzel bir sohbet oldu. Gecenin yarısıyda bir saat kadar birlikte olduk. Ben kendisine Türkiye’ye gelmesini, konserler vermesini hatta mümkünse TRT Şeş’te böyle bir konserin olup olmayacağını sordum. Onur duyacağını ifade etti. ‘Gelme noktasında bir kararım yok. Ama buralarda bir konser verebilirsem TRT Şeş adına böyle bir katkım olursa bundan memnuniyet duyarım’ dedi.” şeklinde konuştu.

Perver’in arzu edilirse Türkiye’den Sezen Aksu yada Sertap Erener’e eşlik edebileceğini ifade ettiğini belirten Arınç, “Ben Türkçe söylerim, onlar da belki Kürtçe bir şarkı söylerler. Kasetlerini, CD’lerini hediye etti. Bu kasetlerden bir takımını bana verdi, bir takımını da Sayın Başbakan’a verilmek üzere bana tevdi ettiler. Kucaklaştık. Birlikte çayımızı içtik, sohbetimizi yaptık ve ayrıldık.” ifadelerini kullandı.

Böyle bir konserin Avrupa’da iyi bir orkestra ile verilmesini çok prestijli bir toplantı olarak düşündüğünü söyleyen Arınç, bunun maddi imkanlarını TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile görüşeceğini dile getirdi. Arınç şöyle konuştu: “Bu Türkiye için de, Şivan içinde, Türkiye’deki onu sevenler adına da, etnik kökeni itibariyle Kürt yurttaşlarımız için de, kardeşlerimiz için de çok güzel bir jest olur diye düşünüyorum.

Gülşen Orhan: “Şivan, mayıs veya haziran ayında İstanbul ya da Diyarbakır’da konser verecek”

Öte taraftan Akp Van Milletvekili Gülşen Orhan, Şivan Perwer’in mayıs ya da haziranda Türkiye’ye geleceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında Türkiye’nin değerleri arasında saydığı Şivan Perwer Türkiye’ye geliyor. Van Milletvekili Gülşen Orhan, Şivan Perwer’in mayıs veya haziran ayında İstanbul ya da Diyarbakır’da konser vereceğini söyledi. Orhan, “Kısa süre sonra Şivan Türkiye’ye gelecek, umut ediyoruz ki mayısta gelecek. Gelmesi için hazırlıklar devam ediyor, eğer hazırlıklar yetişmezse büyük bir ihtimalle haziranda geleceğini tahmin ediyorum.” dedi.
İstanbul ya da Diyarbakır hiç fark etmez nerede olursa olsun Kürtlerin onun güzel şarkılarını dinleyeceklerini belirten Orhan, Şivan Perwer’in Kürt müziğinde önemli bir yeri olduğunu Türkiye’ye gelmesi halinde onu büyük bir zevkle dinleyeceklerini söyledi. Şivan Perwer’i Türkiye’ye davet eden Akp milletvekillerinden biri olduğuna dikkat çeken Gülşen Orhan, onun özgürlük ve barış için halkının içine gelmesi gerektiğine inandıklarını vurguladı. Orhan, “Özgürlük ve barış içinde şarkılarını söylemelidir ve halkını memnun etmelidir. Türkiye’de yaşarken Kürtçe söylediği dönemlerde, şarkıları yasaklanmış ve kendisi gözaltına alınmak istenmiştir. Bu sebeplerden dolayı yaşamını yurt dışında devam ettirdi. Türkiye artık 30 yıl öncesi ülke değil.” diye konuştu.

Kürtler  ne diyor?

Yazar Necmettin Salaz: “Yakıştı mı bu sana Şivan Perwer?”

Gençliğimiz seni dinleyerek geçti.. Halkın sanatçısıydın, bu doğru..  Ama şimdi tam da seçim öncesi, halkını yok etmeye çalışan AKP’nin militanı gibi davranmaya, gericilerin ve halk düşmanlarının senin sırtından pirim yapmalarına izin vermeye başladın.. Böyle bir şeye ihtiyacın var mıydı, yakıştı mı bu sana Şivan Perwer?

Yazar Mehmet Salih Erol: “Tamahkarlığıyla, halkı nezdinde yaşayan ölü oldu…”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın önünde diz çöker halde, pazarlıkta gördüm. Arınç, ‘”devletin sesi’’ olma konusunda, onu aşağılarcasına “çok para istediğini’’ söylüyordu, yüzüne karşı. Yazık,  Şivan tamahkarlığıyla, halkı nezdinde yaşayan ölü oldu…“

Yazar Hasan Bildirici: Şivan iyi bir köylü kurnazı…

“Şivan Perwer için asık yüzlü ciddi yazılar yazmaya gerek yoktur. Ben bundan sonra sesine ve kalemine bakarak kişiyi değerlendirmiyorum… İktidar, para ve özgürlükler karşısındaki tutumuna bakarak değerlendiriyorum… Buna bir de yazarlık ve sanatçılık eklenmişse, o kişi benim için makbuldur. Yoksa Yahya Kemal Beyatlı kadar Türkçe’yi iyi kullanan bir şair okumadım… Ama hiç bir muhalifin ondan tek mısra okuduğunu görmedim.
Neyse, Şivan Perwer, AKP’nin ihtiyacının olduğu bir sırada yine açıldı, saçıldı. Urfalı yurttaşlarım alınmasın ama, Şivan iyi bir köylü kurnazı… Türk iktidarlarının Şivan’a ihtiyacı var… PKK karşıtı Kürtler için Şivan’ın nerede durduğu çok önemli değil… PKK’nin yanında durmasın da nerede durursa dursun… İsterse çıksın kavak ağacının tepesinde söylesin şarkılarını… PKK’ye gelince, Şıvan, PKK’nin gönlünü de kolay alır…”

ANF: Şivan Perwer’den AKP ‘ye  ‘senfonik’ destek

Haberi “Şivan Perwer’den AKP açılımına ‘senfonik’ destek” başlığı ile veren Fırat Haber Ajansı  açıklamayı  şöyle sürdürüyor:

Türkiye’de Haziran ayında yapılması öngörülen genel seçimler yaklaşırken, Kürt sanatçı Şivan Perwer, AKP hükümetinin kredisi bitmiş “açılım” politikasını canlandırmak için devreye girdi. Almanya’nın Köln Kenti’ne giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, kaldığı otelde ziyaret eden Perwer, “açılıma katkı sağlamak” amacıyla önerilerde bulundu. Perwer, TRT Şeş’ten naklen yayınlanmak üzere, bir filarmoni orkestrasıyla konser vermeyi önerdi.

Açılım adı altında yürütülen politikalar sırasında binlerce Kürt gözaltına alındı, aralarında belediye başkanları, insan hakları temsilcileri, sendikacılar, öğrenciler ve sempatizanlar olmak üzere binlercesi halen tutuklu bulunuyor. KCK davasında Kürtçe savunma yapılması engellendiği gibi, Kürtçe “bilinmeyen bir dil” olarak mahkeme kayıtlarına geçti. Kürtler AKP iktidarının açılımını bugün “ihlal” olarak anıyor. İHD’nin 27 Ocak’ta yayınladığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2010 Yılı Hak İhlalleri Raporu’na göre 2010 yılında Kürt illerinde 23 bin 573 ihlal yaşandı. Geçen yıldan bu yana en az 13 Kürt çocuğu devlet güçlerinin silahlı saldırıları ve askeri patlayıcılarla katledildi. Türkiye dünyadaki ifade özgürlüğü sıralamasında ise son sıralarda yer alıyor.

NTV’de Can Dündar’ın sunduğu anahabere de konuşan Şivan Perwer, görüşme talebinin hem kendisinden hem de Arınç’tan geldiğini söyledi. Arınç’a övgüler dizen Perwer, “çok olumlu, insan sevgisiyle, yurt sevgisiyle dolu” ifadelerini kullandı.
“TRT bir devlet televizyonudur, devletin böyle bir şeyi Kürt sanatının, dilinin hizmetine sokması gayet sevindirici bir şeydir” diyen Perwer, TRT 6 devlet televizyonu olduğu için “daha büyük bir önem taşıdığını” savundu. Perwer, “Bunu bence güçlendirmek gerekiyor. Ve olan tüm programlar gibi değil de, daha değişik, daha yenilikler kazandırmak gerekiyor. Biz bunları konuştuk” diyerek, senfoni orkestrası ile konser vermeyi önerdi. Perwer, “Bence TRT 6 için daha prestijli durum yaratabilir” dedi.

“Şivan bu seferde AKP’ye sığındı”

Basına yansıdığı kadarıyla, Perwer operasyon kapsamında TRT 6’ya da bir röportaj veriyor. 15 Şubat günü yayınlanmak üzere verilen röportajın, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komployla Türkiye’ye kaçırıldığı güne denk getirilmesinin bir tesadüf olduğunu söylemek imkansız. AKP’nin Kürt halkı tarafından boşa çıkarılan böyle bir günde teslimiyet sembolü olarak Perver’i kullanması, denize düşenin yılana sarılmasına benziyor ancak.

Röportajda, ”siyasi dehasını” göstermekten çekinmeyen Perwer, bir eli ile zafer işareti, diğer eli ile MHP’nin kurt işaretini yaparak, ”Bunlar insanlık dışı şeylerdir” diyor. Seviye olarak AKP’nin siyasal kadrolarına denk Perwer, evrensel zafer işareti ile ırkçı faşist bir partinin sembollerini eşitleyerek bundan sonraki ”siyasal” tercihleri konusunda da ciddi ip uçları veriyor.

“İktidarla işbirliği mi, halkın yanında olmak mı?”

Şıvan Perwer’e kültür ve sanat düşmanı iktidarlar karşısındaki sanatçı duruşlarını da hatırlatmak gerekiyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Tunus’taki halk isyanında Amel Mathlouthi gibi genç sanatçılar, eylemlerin ön saflarında yerlerini aldılar. Bu isyan 23 yıllık iktidarın düşmesine yol açtı. Cezayirli şarkıcı Mathlouthi, Quotidien gazetesine verdiği mülakatta, “Benim rolüm her zaman bir sanatçının rolüdür, yaptıkları tercihlerde insanlara şarkılarımla yardım etmeye ve onlara desteklemeye çalışırım” dedi. Genç sanatçı, düzenlediği dayanışma konserleriyle de iktidarın değil, halkın yanında olduğunu gösterdi.

Daha önce sazı elinden alınarak kırılmıştı


2003 yılında yine Barzanici olduğu dönemde Almanya’nın Berlin kentinde bir newroz etkinliğinde sahne alan Şivan Perwer’e Apo’cu oldukları söylenilen bir grup genç sahneyi basarak sazını kırmış,  bu olay sonrasında uzun süre Avrupa’da konser düzenleyememişti.

2 Yorumlar

  1. yazık be şivan! biz seni amede nasıl bekliyorduk sen nasıl geliyorsun. halepçeyi söyleyen sen değil miydin? kürtlerin acılarını ne çabuk unuttun akp nin seçim malzemesi olarak geliyorsun demek

  2. Yapma sivan etme sivan!… gerçek halk sanatçıları seçime malzeme olmamalı. Sanatçı illerisini görmek zorundadır. Halkın her zaman iki-üç adım illerisinde olmalı ve sezgileri güçlü olmalıdır. Sivan’nın çıglıgı, sesi, kürt halkın sesidir, onun çıglıgında kürt halkın yasamıs oldugu inkâr ve asimilasyon politikalarının, soykırımın, katliamların, kültür soykırımının izleri vardır. Sanatçının bir politik durusu, saglam bir kisiligi olmalıdır. Yasanan gerçekler, somut adımlara bakıldıgında barıs projesinin önü halâ tıkalıdır. Halkımız bir beklenti içerisinde beklemekte, yönetim tarafından uygulanan yöntemler antidemokratiktir. Kürt siyasetçiler içeriye zindana terk edilmistir. Söylemler güzel olsa da, bir ezber resmi dıller tarafından bozulsa da uygulamaların içi bostur. Bunu hep birlikte yakınen izleyen kesimler bilince çıkarmıstır. Kısaca akp’ de kendi kürdünü, kendi alevisini yaratma çabasında ve ugrasındadır. Bu böyle biline… sivan gibi bir sanatçı, bu uygulamalara nasıl alet oluyor. Kendi emegine de mi acımıyor. Yazık eder hem kendine hem de halkına! Böyle davranırsa, yasayan bir ölü durumuna geçer. 2×2=4 eder. Onu bunu bilmem. Bu halk yeni sivanlar doguracaktır. Bu böyle biline sevgili sivan. Durusunuz net degil! Böyle davranıs sizi tarihin çöplügüne atacagını unutmayın. Zafer isaretinin tarihini bile bilmiyorsun ayıptır biraz kitap oku bari! Ben de bütün yapmıs oldugun müziklerin arsivi var. Kasetlerin yasakken (kürtçe yasakken) onları bir sekiliyle temin ettim. Halkımız senin kıymetini biliyor. Ama bu davranıs devam ederse sonunuz hüsran olacak gibi. Bu nacizhane bir uyarıdır. Bir sevenin, bir dinleyicin olarak herseyden önce. Umarım davranıs biçiminizi degistirirsiniz. Siz birey degilsiniz, halka mal olmussunuz bu sekil bencil davranamazsınız… lütfen kendinize gelin! Yakısmıyor! Yakısmıyor!

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz