Sennur Sezer ve kendi sesinden şiirleri: Nasıl anlatalım çocuklara dünyayı?

Sennur Sezer’in “Bir Annenin Notları” adlı şiir albümü, şiirde eksikliği duyulan “kadın duyarlılığı”nın çok iyi sunulduğu şiirleri içeriyor. Sezer, ev kadınlarını, cinsel obje olarak görülen kadını, dünyadaki eşitsizlikleri çocuklarına anlatabilme sıkıntısı yaşayan anneyi ve çalışan kadınları şiirlerine yansıtıyor.

“Yılık mı, yorulduk mu? Önemli olan bu!”
İlk olarak kendi yaşadığı koşulları yansıtan Sezer, giderek benzer durumdaki diğer insanların dünyalarının kapılarını aralıyor. Albümde, çalışan insanlar, çalışmak zorunda kalan çocuklar, grevler, yurdunda doymayanların yurtdışındaki koşulları gibi temaları içeren şiirlerde mevcut. Sezer’in şiir albümünde, farklı ülkelerdeki ezgilerin yanı sıra Anadolu’da yaşam bulmuş başka kültürlerin ezgilerine de yer verilmiş. Şiirlere seçilen müzikler, şiirlerdeki duygu ve düşüncelerle bire bir örtüşmüş.


Sonraki şiire geçmek için >| şiir seçmek için [>] işaretine basınız.

Albümde, “Açıl Susam Açıl, Ev İçi Şiirleri, Kadının Akşam Duası, Bir Annenin Notları, Savaş Ayırmaz Sevenleri, Vurulan Arkadaşın Eşine, Ezgin Destan, Köyünü Bırakanın Ağıdı, Burada Ya da Angola’da ve Hangi Kan’ın da bulunduğu 32 şiir bulunmakta.

Sennur Sezer: “Popülizme değil sanata yatırım Güvercin Plak’ın “Kendi Sesinden Şiirler” adlı projesi kapsamlı bir proje. Daha önce Can Yücel için de böyle bir çalışma yapılmıştı. Sanırım Fikret Otyam’la da devamı gelecek. Bu geniş kapsamından ötürü haliyle biraz uzadı yayınlanması. Bu projede çalışan Sinan Gündoğar’a özeninden ve emeğinden ötürü, Haydar Güvercin’e de piyasa koşullarını gözetmeden projeyi sahiplenmesinden, popülizme değil sanata yatırım yapmasından ötürü teşekkür duygusu ve sıcaklığı duyuyorum. Böylesi bir çalışma birinci anlamda bir belge niteliği taşımaktadır. Yanı sıra ulaşamadığımız ve bizden şiirlerimizle katılmamızı isteyen uzak kasabalardaki, şehirlerdeki toplantılara sesimizle ulaşma olanağıdır diye düşünüyorum.”

Ahmed Arif ve kendi sesinden şiirleri>
Attilla İlhan ve kendi sesinden şiirleri>
Şükrü Erbaş ve kendi sesinden şiirleri>
Kemal Özer ve kendi sesinden şiirleri>

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz