Kemal Özer ve kendi sesinden şiirleri: Birlikte Aynı Ateşten Geçerek

Kemal Özer’in sesiyle okurlarına ulaştığı albüm “Birlikte Aynı Ateşten Geçerek” ismini taşıyor. Şairin, İkinci Yeni dönemindeki bireysel temalarla örülü kapalı anlatımlara sahip şiirlerinden başlayarak; toplumsal gerçekçi serüvenine dek, şiirlerinden seçki dinleyenlere sunuluyor.

Biyografik içerikle hazırlanan albümde 60’lardan günümüze şairin seyri yansıtılırken “bireysel duygular, toplumsallığa geçiş, aynı sorunları yaşayan insanların örgütlenmesi, dünyanın farklı bölgelerindeki eşitsizlikler, 12 Eylül darbesi, darbe sonrasındaki sessizlik ve pişmanlık edebiyatının deşifre edilmesi, yeniden bir araya gelip yeni bir dünya yaratma” temaları etrafında bir kurgu tercih edilmiş.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Kemal Özer:Okura ulaşmak için bir araç Benim bu ikinci şiir albümü çalışmam. Fakat bu albümün hazırlanış şekli biraz farklı oldu. Bu diziyi yöneten arkadaşın yaptığı tercihe göre şiirlerimizi okuduk. Kurguyu hazırlayan arkadaşımız bir değerlendirme yaptı ve içeriğe uygun bir şekilde şiirlerimize ses verdik. Bu farklı bir anlam kazandırdı ve doyurucu bir içeriğe kavuştu. Okurlara ulaşmayı, şiirimin içeriğine bir katkı yarattığını, yeni boyut anlamına getirdiğini düşünüyorum. Zaten okura ulaşmayan bir şiir yazmanın benim için bir anlamı yok. Okurlara ulaşmanın çeşitli alanları kullanılabilir. “Kullanma” fiilini burada özellikle kullanıyorum. Şiir okura ulaşmalıdır. Seslendirilerek, görsel özellikler kullanılarak daha fazla kişiye ulaşabilir.

Ahmed Arif ve kendi sesinden şiirleri>
Attilla İlhan ve kendi sesinden şiirleri>
Şükrü Erbaş ve kendi sesinden şiirleri>
Sennur Sezer ve kendi sesinden şiirleri>

Share

Yorum yapın

Share
Devamını oku:
Tepki, Tasarım ve Delilik – Steven Harrison
Bir Ozan Davranışı: “Memet Fuat’a sen kim oluyorsun? demiyor” – İlhan Berk
Schopenhauer: İnsanlar görünürde önden çekilirler, aslında arkadan itilmektedirler
Kapat