ŞÜKRÜ ERBAŞ’IN “EŞİKLER VE KİRPİKLER” ALBÜMÜ: KENDİ SESİNDEN 15 ŞİİRİ

681

Şükrü Erbaş’ın Güvercin Müzik’ten çıkan “Eşikler ve Kirpikler” adını taşıyan albümü, şiirlerinin yanı sıra, şiirsel bir anlatıma sahip denemelerinden de örneklerin yer aldığı bir çalışma. Projelendirme Sinan Gündoğar’ın yaptığı albümde  Şair, 80 sonrasında ortaya çıkan toplumsal yaşamdan kesitleri şiirin büyüleci diliyle seslendiriyor.

Albümde, ilk dönemlerinde kendi aile yaşantısını yansıtan Şükrü Erbaş’ın zaman içerisinde benzer durumdaki başka “küçük evlere ve bu evlerde yaşayan insanlara” yönelmesi, giderek toplumsal duyarlılığa ulaşmasına kadarki süreç şiirler eşliğinde sunuluyor. Albümde, “Acı Bilgi, Aynı Yürek Lekesi, Yolculuk, Aykırı Yaşamak, Avlu Genişliği, Cam ile Taş, Kocaman Bir Çocuğu Öpüyorsun” şiirlerinin de yer aldığı 19 şiir bulunuyor.

ALTERNATİF LİNK

Şükrü Erbaş: “İki duygu arasında gidip gelirken Şiir albümü çıkarmaya bugüne kadar hep önyargıyla ve korkuyla baktım. Bunda, yaygınlaşan kötü örneklerinin payı olduğu kadar, şairin sesinin, okumasının, şiirin çağrışım alanını daraltacağı, okurun imgelemine müdahale edeceği gibi bir kaygı vardı. Hâlâ var ve hep olacak. Ancak öte yandan şimdi sesine ulaşma olanağı olmayan şairlerin seslerini, okumalarını delice merak ettiğim de bir gerçek. Bu iki duygu arasında gidip gelirken, şairlerin şiirleri üzerinde ciddi bir incelemeyi de içeren belgesel nitelikli bir proje olduğu için böyle bir albüm çıkarmayı kabul ettim. Bana bu sancılı sevinci yaşatan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bir yanım iyi ettin diyor, bir yanım hayıf duygusu içinde. Umarım korktuğuma uğramam.”

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz