İlhan Sami Çomak: “En çok özlediğim şey, uzun upuzun yürümektir sanırım…”

590

‘Gönderen: İlhan Sami Çomak’ belgeselinden  ‘Gidelim’ adlı şiiri:
Gidelim… Yolun kısası, sözün uzunu kötüdür!…


Seslendiren: Muhammed Uzuner

2016 yılında aralarında Haydar Ergülen, Ahmet Ümit, Vecdi Erbay gibi yazar ve şairlerin de olduğu çok sayıda edebiyatçı Çomak’ın özgürlüğüne kavuşması yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer vermişlerdi:

’Adı İlhan Sami Çomak… 19 yaşında girdiği cezaevinde bu bahar 43 yaşına bastı.

Yani 22 bahardır tutuklu… Yani 22 bahardır yargılanıyor… 22 bahar, 22 yıl demek! O tutuklandığında doğan çocuklar şimdi 22 yaşında. 22 yıl! Söylemesi kolay… 22 yıldır tutuklu yargılanan bir insanın uğradığı gadri anlatmaya sözcükler yetmez… Bunu bir de ona sormalı… 22 yıl kaç gün, kaç ay, kaç mevsim eder… dünya kaç kere döner… bir ağaç kaç kere yaprak döker, kaç kere çiçek açar… Bir insan kaç kere kapar kendi kapısını, kaç kere açar, ışığını kendi yakar kendi söndürür, kaç şehir gezer, kaç ev değiştirir, kaç çocuk büyütür…”

İlhan Sami Çomak’ı anlamak için bir bölüm:
“Umutsuzluğumuz insan kalmak içindi!”

“En çok özlediğim şey, uzun upuzun yürümektir sanırım…”

İlhan Sami Çomak kimdir?

İlhan Çomak, 1973 yılında Bingöl Karlıova’da doğdu. 1994 yılında yoğun işkenceler gördüğü bir gözaltı süresinden sonra tutuklanarak İstanbul’daki Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu. Yargılanması, polisin işkenceyle düzenlediği ifade tutanakları esas alınarak, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde gerçekleşti. Bu işkenceli sorgularla düzenlenmiş tutanaklara dayanılarak ve hiçbir somut delil olmadan, 2000 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay’ın cezasını onamasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. AİHM, 2007 yılında aldığı kararla İlhan’ın adil yargılanmadığına ve yargılanmamın yenilenmesine hükmetti. 2013’te yargılama yeniden başladı. 20 yılı aşkın tutukluluk süresini göz önünde bulundurulması ve tahliyesi beklenirken, mahkeme, “delil karartma” şüphesiyle tutukluluğunun devamına karar verdi. Çomak 23 yıldır cezaevinde. İlhan Sami Çomak ‘ın şimdiye kadar yayınlanan şiir kitapları şunlar: Gitmeler Çiçek Kurusu (2004), Açık Deniz (2006), Günaydın Yeryüzü (2011), Kedilerin Yazdığı İlahi (2014), Bir Sabah Yürüdüm (2017), Yağmur Dersleri (2017), Dicle’nin Günlüğü (2017).

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz