Polis adına konuşan Zaman gazetesi, Otokratik Açılım ve savaş alanına dönen kentler

0
9

a.erdem Önceki yıllarda 1 Mayıs vb eylemler öncesinde sık sık “illegal örgütler kutlamaları provoke edecek”, “Bomba konacak” gibi onlarca  provokasyon haberleri yaparak katılımı düşüremeye çalışan gazete, bu kez polis ve asker nezdinde AKP hükümetini kollayarak, Kürt eylemcilere yönelebilecek her türlü saldırıyı, “açılım sürecinin karşısındaki odaklarla”, özellikle PKK ve DTP ile ilişkilendirmeye çalışıyor.  Aslında AKP’nin açılım adıyla bölgede kaybettiği oyları geri almaya çalışarak asansöründe Kürtçe konuşulmasının yasak olduğu aynı dine ve düzene hizmet eden bir tv kanalı, zaten olan  Kürtçe Kur`an-ı Kerim’in yeniden basılacak meali dışında  bir şey olmadığını kitlerler anladıkça  ortalık daha çok karışacak.

Zaman gazetesinin dünkü haberinde, “DTP Cizre ilçe teşkilatında görevli bir genç”in Emniyet’e bir ihbarda bulunduğu iddia edilmiş ve bu ihbara göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüşü sırasında PKK tarafından bir “Kürt gencinin” öldürüleceği ve suçun polise atılarak halkın ayaklandırılacağı yazılmıştı. Anlaşılan, Fethullahçı kadrolar, eylemler sırasında ölümlerin gerçekleşebileceğini düşünerek, bunların PKK provokasyonu olduğu izlenimini yaratmaya yönelik bir ‘önleyici tedbir’ almış görünüyordu.

Ölümden sonra ise  polis adına konuşan gazate:  İçişleri bakanlığı veya il Emniyet Müdürlüğü’nün henüz bir açıklaması olmadığı halde internet sitesinde,  kendilerinin olan Cihan haber ajansını kaynak göstererek, “Polis, taşla saldıran grubu göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmak istedi. Polisin, olayda silah kullanmamasına rağmen üniversiteli gencin kurşunla hayatına kaybetmesi dikkat çekti.” denilen  dünkü haberiyle bir kez daha çok açık olarak başladığı işi tamamlamaya fırsat buldu.

Fırat Haber Ajansı: Görüntülerini ele geçirdik

Bu arada, Fırat Haber Ajansı (ANF), Aydın Erdem’in öldürüldüğü anın görüntülerini ele geçirdiğini duyurdu ve “Görüntülerde sivil silahlı polisin hedef göstererek Erdem’i vurduğu görülüyor” dedi.

Günlük gazetesi: Polis gerekeni yaptı

İzmir’den sonra DTP’ye yönelik saldırı adeta kampanyaya dönüştü. Urfa’nın Karaköprü Beldesi DTP binası yakıldı, İzmir’in Çiğli ilçe binasına molotofkokteyli atıldı, Küçükçekmece ilçe binasına silahlı saldırı düzenlendi.

Urfa, Bingöl, Batman, Mardin, Siirt ve Van’da yapılan yürüyüşlerle Öcalan’ın yaşam koşullarının düzeltilmesi istendi.  AKP’ye tecrit yaklaşımından vazgeçmesi çağrısı yapıldı.  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Güvenlik güçleri, savcılar gerekeni gereken yerde yapacaktır’ sözleri tansiyonu yükseltti. Birçok il ve ilçede düzenlenen yürüyüşlere polis sert müdahale edince, kentler savaş alanına döndü.

Polisin sert müdahalesini ‘tahrik’ olarak nitelendiren DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, ‘3 defa yetkililer ile görüşmemize rağmen, öldürürcesine saldırdılar, belediye başkanlarımıza saldırdılar. Emniyet tahrik etti. Bu halkın talebi belli, devlet dikkate almalı‘ dedi.

Polisin açtığı ateş sonucu vücuduna iki kurşun isabet eden Aydın Erdem (23) isimli kişi yaşamını yitirdi. Alınan bilgilere göre polis tarafından açılan ateş sonrası bir kurşunun Erdem’in sırtından girip akciğerini parçaladığı, diğer kurşununun ise kafasını sıyırdığı belirtildi.  Mardin Ömerli İlçesi nüfusuna kayıtlı,  Dicle Üniversitesi Matematik Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi olduğu öğrenilen Erdem’i vuran  polisi  gören tanığın gözaltına alındığını iddia edildi.

İHD: Aydın Erdem’in katilleri yargı önüne çıkartılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, dün Diyarbakır’da polis kurşunuyla öldürülen Aydın Erdem’in katillerinin bir an önce yakalanmasını istedi.

İHD İzmir Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İHD İzmir Şube Başkanı Nezahat Paşa Bayraktar, hükümetin ‘Kürt açılımı’ adı altında başlattığı sürecin ‘milli birlik projesine’ dönüştürülmesinden sonra kolluk güçlerinin sivil halk üzerindeki şiddetinin arttığına dikkat çekti.

Devlet yetkililerinin ve DTP dışındaki muhalefet partilerinin yaptığı kışkırtıcı açıklamaların sokağa yansıdığını ifade eden Bayraktar, “PVSK’da 2007 yılında yapılan değişiklikten beri, herkesin gözü önünde işlenen cinayet sayısına her geçen gün yenisi eklenmektedir. En sonuncusu dün Diyarbakır’da işlenen cinayettir” dedi.

Cezaevi koşullarını protesto eden gruba karşı ‘nişan’ alarak ateş eden polisin 23 yaşındaki Aydın Erdem isimli gencin ölümüne neden olduğunu hatırlatan Bayraktar, “Olayın ardından hiçbir polis gözaltına alınmamıştır. Hiç bir devlet görevlisi olayla ilgili üzüntüsünü dile getirmemiştir. Bir insanın polis silahıyla vurulmasını susarak geçiştirmek kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz