Niko Andrikos ve “Sedef” Adlı Albümü

‘Kabuğu kırılan sedef üzüntü vermesin sana,içinde inci vardır. ”KALAN’dan SEDEF adıyla çıkmış albümde bulunan eserler, son üç sene içinde Midilli doğumlu ve İstanbul’ da eğitim almış Dr. Niko Andrikos tarafından bestelenmiş olup besteler biçim – üslup ve tavır olarak Osmanlı Müziğine ait Şarkı, Kanto, Gazel gibi sözlü ve Saz Semaisi, Taksim gibi enstrümental formlarda yapılmıştır.
Şarkıların Türkçe güfteleri olanlar Asya Arslantaş ve Fulya Özlem’ e, Rumca olanlar ise Teodora Vuça’ ya aittir. Bu çalışma, 2014’te Motivasyon adıyla çıkmış ve yine Saz semaisi, Zeybek ve Oyun havaları tarzında bestelerin bulunduğu ilk albümümünün devamı niteliğindedir.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Niko Andrikos: “Gerek müzisyen gerekse müzikolog olarak makamsal Osmanlı Müziğinin çağdaş dönemimizde de canlılığını sürdürdüğüne inanıyorum. Bu canlılık, sadece eski eserlerin icrasıyla sınırlı kalmayıp aynı zamanda bu zengin kadim kültürden esinlenerek yeni eserlerin yaratılmasıyla da devam etmektedir. Bu açıdan Osmanlı Müziğine sadece geçmişe ait tarihi bir müzik türü olarak değil, aynı zamanda gelecek için de güçlü bir ifade biçimi olarak yaklaşıyorum. Bu nedenle, Osmanlı Müziğinin geleceği için “besteleme” konusunun çok önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorum”.

Önceki albümde olduğu gibi SEDEFe de Derya Türkan’ ın önemli katkısı olmuştur. Ayrıca Türkiye’ den kanuni Serkan Mesut Halili ve Yunanistan’ dan kemanda ala turka tavrının en karakteristik temsilcisi Yorgo Psaltis te albüme katılmaktadır. Niko Andrikos ise eserlerinin icrasında lavta, tanbur ve sesiyle bulunmaktadır.Niko Andrikos bu çalışmanın gelecekte müzik alanında yaratıcı çalışmalara da vesile olmasını umut etmektedir.

Sedef – Niko Andrikos

 1. Rahatfeza saz semaisi
 2. Hicaz ud taksimi
 3. Can ile ikrar ettim – Hicaz şarkı
 4. Rast kanto
 5. Rast lavta taksimi
 6. Seyri güher gazeli – rast şarkı
 7. Rast gazel
 8. Hicazkar kemençe taksimi
 9. Hicazkar saz semaisi
 10. Hüzzam kanun taksimi
 11. Hüzzam şarkı
 12. Hüzzam gazel
 13. Hüseyni keman taksimi
 14. Ey gönül sus – hüseyni şarkı
 15. Muhayyer sünbülü saz semaisi

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz