Metin & Kemal Kahraman “Ferfecir” Albümü, ‘Yine de sessiz sedasız geçti zaman’

Metin ve Kemal Kahraman kardeşlerin en iyi albümü diyebileceğimiz enstrümantal ağırlıklı bir çalışma. İsmini güneş doğmadan önceki alacakaranlık, sabah ışığı anlamına gelen “Ferfecir” sözcüğünden alan albümde  tekdüze basit düzenlemelerden özelikle uzak durulmuş.

Her eser, ayrı bir döngü içinde ele alındığı için  tek başına sağlam bir yapıya ve  düşünsel devime sahip olmakla beraber bir  bütünün parçası olmayı da başarıyor. Albümde bir sözün ifade ettiği mana müziğin etkisi daha doğrusu “gerçeğin beceriksiz avcısı” kelimelerin imdadına koşan müzikle derin bir delhize dönüyor. Öyle ki; sanatçı Metin Kahraman bir röportajında: “başka ferfecir beklemeyin çünkü biz bile yapamayız bir daha.” diyerek haklı bir şekilde övünmüş diğer yandan da mütevaziliği elden bırakmamıştır.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.


Diğer albümlerinden şarkılar dinlemek için tıklayınız

Kültürel olarak köy yaşamında dayalı Kürt müziğine  kentli bir bakış getiren kardeşlerin  bu albümü, ilk dinleyenlerin genelikle hemen sevmediği ancak bir kaç tekrardan sonra “dinlemeye doyulmaz” albümler listesine alındığını da hatırlatmakta fayda var.


Metin & Kemal Kahraman’ın son albümü ‘Çevere Hazaru’ dan bir ezgi – Roz Vejino
Ferfecir: 1. Karasu (Enstrumantal) Söz: Müzik: Metin Kahraman 2. Göç (Enstrumantal) Söz: Müzik: Kemal Kahraman 3. Ferfecir (Enstrumantal) Söz: Müzik: Kemal Kahraman 4. Dewrano Söz: Kemal Kahraman Müzik: Metin Kahraman 5. Seda Söz: Kemal Kahraman Müzik: Metin-Kemal Kahraman 6. Vay Bavo (Enstrumantal) Söz: Müzik: Kemal Kahraman 7. Yetiş Oku Söz: Kemal Kahraman Müzik: Metin Kahraman 8. Roze Xızıri (Enstrumantal) Söz: Müzik: Kemal Kahraman 9. Dewreso (Enstrumantal) Söz:Müzik: Metin Kahraman

9 Yorumlar

 1. Öncelikle saygılarımı iletmek isterim.Ben sizleri Eşim sayesinde dinlemeye başladım eşim şimdi cezaevinde ve ben sizi dinlerken bilmediğim ama inandığım özgür bir ülkede,barış ve kardeşçe yaşamak dileğiyle…

 2. bazen kendini tanımak istersin aynanın karşısında, bazense kendinde bir başkasını–her daim cevapsız ve çözümsüz dü her şey-neydi aradığın yada neydi bulmak istediğin

  ferfecir i dinlerken gözlerinin aradığı-aramadığı-bulduğu-bulmak istemediği sorular çoğalıyor

  teşekkürler…

 3. Her tınısı alıp götürüyor ta uzaklara, çocukluğumuzun geçtiği köylere kimi zaman ayrılıkların yaşandığı mekanlara ama ençok uzak kaldığımız ama yüreğimizi bıraktığmız coğrafya DERSİM’e !!!

  Teşekkürler cafrande emeğinize yüreğinize sağlık !!

 4. hayatın ince damarları vardır yaşamamızı sağlayan bu damarları bazen kan yerine gözyaşlarımz besler ferfeciri dinlerken damarlarımızdan gözyaşlarımız akar ….

 5. Metin-Kemal’i dinlemeye başladığımda kendimi bile tanımıyordum tam.Ferfecir albümü gerçekten şuanda hiçbir sanatçının icra edemeyeceği etse bile aynı tadı veremeyeceği sayılı müzikler arasında.Dersim’i arkasına almadan ileri taşımaya çalışan sanatçılara da ayrı ayrı teşekkür etmek lazım.Metin-Kemal,Mikail Aslan,Aynur Doğan…bun isimler gerçekleri yansıtmaya çalışan ender sanatçılar.Kimsenin yerini alamayacağı öyle derin izleri var ki bu isimlerin tarif etmek zor.Saygılar,başarılar!

 6. her dinleyişimde farklı etkiler yaratıyo nasıl bir şey bu notalar resmen içime işliyo.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz