Lale Kadınlar Topluluğu | Lale Women Ensemle ve Dilhayat Kalfa Eserleri

1990 yılında kadın ve müzik konusunda dünyadaki çalışmaların bile çok az olduğu dönemde İngiliz Müzikolog Rosaly Lambourn’ün önerisiyle kurulan topluluk ilk konserlerini İngiltere’nin Londra Üniversitesi SOAS dahil olmak üzere çeşitli üniversite ve müzelerinde verdi. Türkiye’deki ilk konserini Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin açılışında yaptı. Daha sonra çeşitli vesilelerle Türkiye’deki konserler için bir araya gelen topluluk, uzun bir süre konser çalışmalarına ara verdi.
2015 yılında Hollanda Twensewele Müzesi’nin Kadınlar Sergisi’nin açılış konserini Türkiye’yi müzik alanında Osmanlı döneminde temsil eden Dilhayat Kalfa’nın eserleri ile yaptı ve bu konser için gerçekleştirdikleri uzun bir çalışma süresini CD olarak kaydederek kalıcı hale dönüştürdü. Bu konserin ilk bölümünde Dilhayat Kalfa’nın kompozisyonları, ikinci bölümünde ise Osmanlı sarayının ve toplumun Batılılaşma döneminde sarayda veya İstanbul çevresinde eğitim almış kadınların hem batı müziği hem de Makam müziği eserleri misafir solistlerimizin eşliğinde seslendirilecektir.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Lale Kadınlar Topluluğu | Lale Women Ensemle
Sinem Özdemir: Solist, Ş.Şehvar Beşiroğlu: Kanun, Hatice Doğan Sevinç: Kemençe, Göknil Bişak Özdemir: Tanbur, Sibel Karaman: Ritim, Sühendan Çetin: Ney, Gizem Sucu: Ud, Konuk Sanatçılar: Hüseyin Tuncel: Solist, Mehru Ensari: Piyano, Yelda Özgen: Viyolonsel.

Bezmara Topluluğu: ‘Yitik Sesin Peşinde’ Erken dönem Osmanlı musikisine ait örnekler

Savaş ve Barış: Kırım 1853-56 Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz