Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk “Ev Kayıtları” albümü

Kardeş Türküler ve Bajar gruplarından tanıdığımız Vedat Yıldırım ile Cansun Küçüktürk, ev buluşmalarında kaydettikleri şarkıları “Ev Kayıtları” adıyla albüme dönüştürdüğü bu çalışma gündelik hayatın koşturmacasına göndermeler de bulunuyor.

Vedat Yıldırım: Albüm yapalım diye yola çıkmadığımız, planlamadığımız için bir takım kayıtlar elimizde birikti. Cansun’un evinde yaptık bu kayıtları. Orada bir araya geliyorduk, kayıtlar birikince “böyle bir şey mi yapsak?” dedik. “Ev Kayıtları” deyince insanlar akustik gitar, vokal bekliyor ama bu albümde bayağı prodüksiyon var. Tümüyle ben ve Cansun idik, başka enstrüman çalan biri de gelmedi. Evde zaman içerisinde biçimlendi. Bir şeyleri kaydettikten sonra da onu bozmadık, hep öyle gitti. Mesela ilk şarkıların kayıtlarını ses kartına kaydettik, o kart biraz kalitesizdi. Daha iyisini aldık, o eski kayıtları yeniden mi girsek diye denedik ama olmadı, havasını bozdu. O yüzden kaydettiğimiz gibi devam ettik.

Cansun Küçüktürk: Ev kayıtlarında siyasi bir politizm yok. Bajar’da toplumsal, sınıf problemleri üzerine daha çok temas var. Ev Kayıtları’nda birebir siyaset üzerinden bir şey yok. Ama politikayı düşünen insanların ürettiklerinin bir tarafında o koku mutlaka vardır. Bu albümde de gündelik hayata, sıkıntılara dair bazı ipuçları olduğunu düşünüyorum. Yani aşk albümü değil, bunu kötülemek açısından söylemiyorum. Mesela Söğütlüçeşme üzerine bir şarkı var, Söğütlüçeşme’de gelen giden insanların durumlarına bakıyorsunuz, izliyorsunuz ve üzerine bir şeyler yazıyorsunuz. Biraz davetkar albüm oldu aslında.

Vedat Yıldırım: Bajar’da “Serhildan” gibi direkt “ajitatif” diyebileceğimiz şarkılar var. Ev Kayıtları’ndaki olay, biraz daha gündelik hayatın siyaseti diyebileceğimiz mesele aslında. *

Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk “Ev Kayıtları” albümü

1. Yol Şahit Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
2. Zorba Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
3. Her Guca Dêrsim Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
4. Söğütlüçeşme Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
5. Biliyorum Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
6. Ji Nişkave Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
7. Buymuş Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk
8. Zerya Vedat Yıldırım & Cansun Küçüktürk

*Söyleşi: Evrensel

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz