Lela Tsurtsumia’nın Laz şarkıları; “Yamo Helessa” albümü

Lela Tsurtsumia (Gürcüce: ლელა წურწუმია) (d. 1969, Tiflis), 1975-1986 yıllarında Tiflis’te okudu.. Güzel sesi ve müziğe olan ilgisinden ötürü konservetuvara girdi.  Şota Rustaveli Tiyatro Enstitüsü, müzik ve sanat uzmanlığı bölümünü bitirdi.  Asıl olarak Megrel kökenli  bir Gürcistanlı olan şarkıcı,  Samegrelo’nun Hobi kentinde yaşıyor.
İlk albümü 1999 yılında yayınlanan Lela, sonrasında  birçok festivale katılarak 15 kadar ödülün sahibi oldu. Almanya, İsrail ve Rusya’da birçok konser verdi.

Hemen hemen çıkardığı her albüme bir Lazca şarkı koyan Lela Tsurtsumia “Ç’ut’a Ç’ani (Küçük Laz) isimli Lazca şarkısının internet üzerinden dolaşmaya başlanmasıyla Lela hem Gürcistan hemde Türkiye’de tanınsına , sevilmesine ve  “Yamo Helessa” isimli 8 şarkıdan oluşan bir Lazca albüm çıkarmasına sebep oldu.
Önceki albümlerinde okuduğu bütün Lazca şarkıları bir araya getirip,  Koçari adlı şarkının bir bölümünü de Türkçe sözüyle yorumladı.

“Yamo Helessa” isimli albüm içeriği: 1-Ç’ut’a Ç’ani(ჭუტა ჭანი) 2-Megruli P’op’uri 3-Koçari 4-Ma Si So Ggora 5-Yamo Helesa 6-Lazi Bozoş Birapa 7-Rakanis Xçe Dumani 8-Xorumişi(khorumishi) Birapa-Dovixoronat Mcveşuri

Yamo Helessa – Lela Tsurtsumia

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz