Iraklı Gazeteci Zaidi, Bush’a Ayakkabılarını Fırlattı (video)

0
4


ABD Başkanı George W. Bush’a, 20 Ocak’ta görevini devretmeden önce sürpriz Irak’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Giderayak Irak’ta başarılı olduğu imajı çizmeye çalışan Bush’a en güzel yanıtı Iraklı bir gazeteci basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush’a  fırlattarak verdi.

Saldırı sonrası sakin görünmeye çalışan Bush, soruları yanıtlarken Irak’ta savaşın henüz bitmediğini ve daha yapılması gerekenler olduğunu söyledi.

Bush’a köpek dedi; iki ayakkabısını fırlattı
İlk ayakkabısını “Bu Irak halkından bir güle güle öpücüğü, köpek” diyerek fırlatan gazeteci Muntadar al-Zaidi, hemen ardından diğer ayakkabısını çıkardı ve Bush’a attı. Ayakkabı, ilki gibi, kendisini korumak için eğilen Bush’un başının hemen üzerinden geçti.

İkinci ayakkabısını atarken, Kahire merkezli Bağdadiye TV muhabiri Zaidi, “Bu da dul ve öksüz kalan, Irak’ta öldürülenler için” diye bağırdı.

Britanya yayın kuruluşu BBC’ye göre gazeteci, bu saldırı ve ağır hakaretlerinden sonra güvenlik güçlerince hemen etkisiz hale getirilerek salondan çıkarıldı. Bush, saldırının kendisini etkilemediği söyleyip “sadece ayakkabıları 44 numaraydı” diye espri yapmaya çalışırken, Maliki, yaşananları şaşkınlıkla izledi.

Talabani sarayda karşıladı
Sürpriz bir şekilde Irak’ı ziyaret eden Bush’u, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Dicle nehri kenarındaki El Selam Sarayı’nda resmi törenle karşıladı.

ABD ile Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bush, iki yıl önce böyle bir anlaşmanın imkansız göründüğünü kaydetti. (bia)

Olayın BBC’deki görüntülerini izlemek için tıklayın.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz