Çölde bir vaha; Monir Vakili ve “Bazgasht” adlı albümü

0
28


Bazı renkler ve sesler ilk kez cafrande.org’ta
İran Tebriz doğumlu olan Monir Vakili, opera sanatçısı olan  babasından etkilenerek müzikle ilgilenmeye başladı. Babasının ve ailesinin desteği ile kısa sürede önemli bir kat etti. Sanatsal eğitimini konservatuarı tamamlayarak sürdüren Vakili, İranın ilk kurumsal operasını kurdu . 1951 Monir’de, 1. olarak (Vokal kategori) Berlin gençlik festivalinde yerleştirdi, ve 1975’te o, prestijli Forough Farrokhzad ödülünün kazandı. Başta Fransa ve ABD olmak üzere uluslararası bir üne kavuştu. Opera öğrencilerinin eğitmesi amacıyla   devlet destekli  -ortak- bir yatılı okul akademisi kurdu. İranın  sanatsal düyezini  yükselten bir sanatçı 1983 yılında yaşama veda etti.


Monir Vakili’nin – Collection- alternatif dinleme linkleri Media player ile dinlemek için burayı  tıklayınız
Monir Vakili – Bazgasht: 01 Gole Gandom 02 Lor Batche 03 Dokhtare Boyer Ahmadi 04 Toe Bio 05 Pacheh Leyli 06 Dareneh Djan   07 Aziz Djoun 08 La Laiee 09 Gole Gandom  10 Lor Batche II  11 Dokhtare Boyer Ahmadi II  12 Toe Bio II  13 Pacheh Leyli II   14 Dareneh Djan II   15 Aziz Djoun II  16 La Laiee II

*Arapça kökenli olan Vaha sözcüğü çöllerin içerisinde yer alan ve çöl koşullarından izole olmuş, genellikle su ve bitki içeren bölgeleri tanımlamakta kullanılan bir terim.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz