“Evlilik, kazandığına pişman olacağın bir oyundur”* Buruşuk Külotlar – Murat Menteş

Bir akşam, beyni pembeleşmiş ve kalp şeklini almış Roza dayanamadı ve dilinin altındaki baklavayı çıkardı: “Bana evlenme teklif etmeyecek misin Ferruh?” Güfte ve bestesi bana ait olan cevabım onu ağlama krizine soktu:

“Buruşuk külotlar giyiyor olmam, seninle evleneceğim anlamına gelmez Roza.”
Roza artık habire ağlıyordu. Annem evde ağlıyordu. Benim de gözlerimin buzu çözülmüştü, gizli gizli ağlıyordum. Kayınpederinin cenazesinde Gönül ağlıyordu. Kız kardeşim Ferah durduk yerde kahkahalar atıyor ve pattadak ağlıyordu. Kambur bitkiler gibiydik. Su tabancası poligonundaki kâğıt hedeflere dönmüştük.

Bu ahval ve şerait içinde, Roza Silahlıpoda ile karşılıklı kelepçeleri takıp uçurumdan atlayarak intihar ettik. Yani evlendik. Akıllı damat, ilk evliliğini 80 yaşında yapan kişidir. O zamanlar bende akıl yoktu; ehven bir fikir gibi görünmüştü…
Karım hem öksüz hem yetimdi. Annesi, onu doğururken ölmüştü. Ölüm Allah’ın emri; yine de bir kadının canlı bir çocuk doğururken ecel şerbeti içmesinde büyük sakınca görüyorum. Baba Silahlıpoda’nın ruhunu teslim edişi ise hayvani bir etkiye dayanıyor. 15 yıl kadar önce Melbourne’de bir tabiat parkında, Roza ve babası koalaların, kanguruların, devekuşlarımn… fotoğraflarını çekiyorlarmış. Baba, Tame adlı Bengal kaplanıyla yan yana durmuş, Roza da deklanşöre basarak o anı ‘ölümsüzleştirmiş’. Roza’nın objektifine gülümseyen Tame, fotoğraf çekildikten bir saniye sonra Baba’yı gırtlağından ısırmış! Baba’nın ölmeden önce kızı tarafından çekilen son fotoğrafında katiliyle birlikte görünmesi de kaderin ölümcül bir cilvesi olarak kayda geçmiş…

Roza’nın ağabeyi Rıza Silahlıpoda ile birbirimizden ilk bakışta nefret etmiştik. Roza’yla evlenerek, bir gangster eniştesi olmuştum… Rıza, çizgili pijamayla denize giren bir kabzımaldır. Arka ayağıyla kulağını karıştırır. Os.ruğu cinli abullabut kaşalot!

Murat Menteş
Dublörün dilemmasi

*Chamfort

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz