Ermeni Aydınlardan ‘Özür Diliyorum’ İçin Teşekkür Kampanyası

Geçtiğiz ay aralarında öğretim üyeleri ve gazetecilerin bulunduğu bir grup aydın 1915’teki Ermeni tehciriyle ilgili Ermenilerden “Özür Diliyorum”, başlağıyla imzaya açtığı ve 7 bin kişinin imzaladığı metne* cevap olarak Fransa ve Kanada’da yaşayan Ermeni aydın ve sanatçılar Türkiye’deki ‘Özür diliyorum’ kampanyasını başlatanlar için teşekkür kampanyası başlattı.

Fransa’da yaşayan Ermeni asıllı sanatçı ve aydınlar, 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye’de bir grup aydın tarafından başlatılan kampanyaya karşılık “teşekkür kampanyası” başlattı.
“Teşekkürler” başlığı ile başlatılan imza kampanyasının metninde, “Bu girişimi kişisel olarak başlatan Türk vatandaşlarına teşekkür ediyoruz” denildi.
Aydın ve sanatçıların yer aldığı 21 Ermeninin başlattığı ve destekleyenlerin sayısının gün geçtikçe arttığı belirtilen kampanyanın metninde, “Bu girişimi destekliyoruz. Gerçek bir umut işareti ve tarihi bir ilerleme olarak görüyoruz” ifadesi kullanıldı.
Teşekkür metnine ilk imza atanlar arasında Fransız sinema oyuncusu ve yönetmen Simon Abkaryan, oyuncu ve yapımcı Serge Avedikyan, yazar Denis Donikyanian, Kanada’nın Toronta şehrinde yaşayan ünlü yönetmen Atom Egoyan, sinemacı Robert Guedigayan, dernek başkanı Jean-Claude Kebabciyan, felsefe profesörü Michel Mariyan, yazar Nairi Nahapetiyan, besteci Gerard Torikyanyar bulunuyor.

* “1915’te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı Büyük Felâket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.”

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Bir insanın doğusu bir dilin doğası – Mikail Aslan klip ve şarkıları

Mikail Aslan 1972 de Dersim (Hozat) de doğdu. On yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Kayseri’ye zorunlu olarak göç etti. Lise...

Kapat