Bir insanın doğusu bir dilin doğası – Mikail Aslan klip ve şarkıları


Mikail Aslan 1972 de Dersim (Hozat) de doğdu. On yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Kayseri’ye zorunlu olarak göç etti. Lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra Malatya İnönü Üniversitesinde Matematik okumaya başladı (1991). İki yıllık bir eğitimden sonra politik nedenlerden dolayı okuldan uzaklaştırılınca, hayatına profösyonel anlamda müzik ile yön vermeye karar verdi. Çocukluk yıllarından beri Bağlama ile uğraşan Mikail Aslan,


Mikail Aslan şarkılarını online dinle

http://www.youtube.com/watch?v=FwgOOt8pf90
Mikail Aslan – Ya Xizir
İlk bestelerini Malatya da okuduğu dönemlerde yazar. Yeni kuşak dersimliler belleğinde kaybolan bir hafızanın tekrardan canlanmasında anahtar rolü oynayan Dayika ma, Şuwara Dersımi vb. besteleri ilk olarak sanatçının kuruluş döneminde de içinde bulunduğu Grup Munzur ve Grup Tohum gibi gruplarda seslendirildi. 1995 yılında zorunlu olarak Almanya’ya yerleşti. 1999 da yıllardan beridir kendi ana dilinde solo bir albüm yapma arzusu Agereyiş (Dönüş) ile hayat buldu.


Mikail Aslan – Son Klibi – Miraz

2000 yılında kendi müziğini avrupa sahnelerine taşımak için jazz geleneğinden gelen iki Alman müzisyen Michael Weil ve Dieter Schmalzried ile beraber Mikail Aslan Ensemle’sini kurdu. Daha sonra aynı müzisyenler Klänge Von Euphrat (Fırat’an Tınılar) projesini hayata geçirerek Avrupa nın çeşitli kentlerinde sahneledi. Projenin otantik yönünü güçlendirmek içinde Cemil Koçgün (Bağlama), Yasin Boyraz (Kaval), Zafer Küçük (Mey) gibi yeni müzisyenler topluluğa ilave edildi. Sanatçı bu proje ile otantik müziğini yeniden işleyip orjinal dokuyu temel alarak özellile enstrümantal anlamda sınırları genişletmeye çalıştı. Remayise Munzuri eseri böyle bir arayış sonucunda ortaya çıktı.


Remaisa Munzuri
2001 Mainz kentinde İki yıllık hazırlıkdan sonra Peter Cornelius Konservatorium sınavı kazanarak Klasik Gitar öğretmenliğini okumaya başlayan Mikail Aslan, yan ensrtrüman olarak da Saksafonu seçti.

Agerayis ile yönünü belirledikten sonra geldigi coğrafyanın tarih, mitoloji ve kimliğini işleyen Kilite Kou (Dağların Anahtarı) albümünü 2003 yılında çıkardı. Bu Albüm Dersim Otantik Müziği açısından önemli bir noktayı temsil ediyordu.

http://www.youtube.com/watch?v=Zvzti5bazQM</span>
Aynur Doğan Mikail Aslan – Ninnaye

2005 Nisan ayında uzun zamandır hayalini kurduğu, otantik müziğini Senfoni Orkestrası ile buluşturma fikrini hayata geçirdi. Connections – Remayıse Munzuri adlı eser Alman Komponist Gerhard Fischer-Münster ile beraber işlenip, Beethoven ve Bach ın eserleri ile beraber sergilendi. Alman basınında büyük ilgi gören bu eser, çeşitli Radio ve TV’de de yayınlandı. Bu dönemlerde okuduğu okuldan mezun olan Mikail Aslan, Temmuz ayında Miraz (Maya) adlı albümünü tamamladı. Geçmiş kuşaklardan otantik dokusunu miras olarak alıp bunu diger müzik gelenekleriyle bağlantısını kuran Mikail Aslan, çeşitli akımlardan muzikal tınılarının yanyana işlenebileceğini gösteriyor bu albümünde.

http://www.youtube.com/watch?v=uwpB98ngQL0
Mikail Aslan- Zere Çe mın

Bu çalışmaları dışında ayrıca iki belgesel filmin de müziğini yaptı. Barbara Trottnow tarafından yapılan bu filmler ZDF, arte, 3sat gibi TV lerde yayınlandı. Kadir – der Baumwollbauer (2003) ve Emine aus İncesu (2005).

13 Responses to Bir insanın doğusu bir dilin doğası – Mikail Aslan klip ve şarkıları

  1. HAQAN dedi ki:

    RAYA TO AKARDİ BO KOé MI ….HHELAL BO TORé…ALLAH TORA YARDIMé GHO KEMİ MEKERO…

  2. sezgin seben dedi ki:

    mikail abi çok güzel Kürtçe söylüyosun yolun açık olsun Kürtçe albümlerinin hepsini dinledim

  3. Armanus Ozlem Sonar dedi ki:

    Elgajiye ve Bimire Esqe Mi benim icin vazgecilmezdir…Ne buyuk bir degersin sen Mikail Aslan..Pelguzar Lea Qeraji albumu yolsa sanirim 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Linkleri |  kore dizileri  |  pdf kitap indir