Antalya’da yaşamış bir Hıristiyan aziz: Noel Baba

0
18

İslam’ın ortaya çıkışından yüzyıllar önce yaşamış olan Santa Claus (Noel Baba) bu yıl da “Müslüman Noel kutlamaz” eylemleri kapsamında protesto edildi. Peki, protesto edilen Santa Claus kim?

Santa Claus, yani Saint Nicholas, 4. yüzyılda Likya’nın Myra (günümüzde Antalya’nın Demre ilçesi) bölgesinde yaşamış bir Hıristiyan azizi. Bir Antik Likya kenti olan Patara’da doğduğu kabul edilen Aziz Nicholas’ın varlığını destekleyen tarihi bir doküman bulunmuyor.

Gençliğinde Filistin ve Mısır’ı gezdikten sonra, Likya’ya dönüp Myra Piskoposu olduğu söylenen Santa Claus iyi kalpliliği ve cömertliği ile meşhur.

Aziz Nicholas, bir buğday tüccarının oğlu olarak doğdu, babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı oldu ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verdi.

Aziz Nicholas’ın şöhreti öyle arttı ki, Avrupa’nın dört bir yanında ve başka birçok ülkede adına binlerce kilise inşa edildi.

Noel Baba adına Roma İmparatoru I. Justinianos tarafında inşa ettirilen kiliselerden biri de İstanbul’da bulunuyor.

Günümüzde Noel Baba imajı

Santa Claus yani Noel Baba, günümüzde, şişman, neşeli, ak sakallı -kimi zaman gözlüklü- beyaz kürklü kırmızı bir ceket giyen, siyah kemerli ve elinde çocuklar için getirdiği hediyelerle dolu bir bohça ile dolaşan birisi olarak resmediliyor.


Noel Baba’nın bu imajı, karikatürist Thomas Nast’ın 1863 yılında Harper’s Weekly dergisindeki çizimlerine dayanıyor.

Santa Claus’un imajı, 1930’lu yıllarda, Coca Cola’nın Noel reklamları kapsamında Haddon Sundblom’un çizimleriyle giderek günümüzdeki haline yaklaştı.

Günümüzde bilinen efsaneye göre; Noel Baba çocukların kendisine yazdığı mektuplarda istedikleri hediyeleri Elfleri ile birlikte yapar ve daha sonra, ren geyiklerinin çektiği uçan kızağını bu hediyelerle doldurup yola çıkar.

Noel Baba, Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan Noel arifesinde gece boyunca evleri dolaşır ve herkese hediyelerini dağıtır.

Zeynep Sıla Sarıkaya
Kaynak:bianet.org

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz