Ahmet Türk, açıklamayı Diyarbakır’da yaptı: DTP’li vekiller topluca istifa ediyor

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin eşbaşkanı Ahmet Türk, parti grubunda yer alan milletvekillerinin TBMM’den çekileceklerini açıkladı. İstifa dilekçelerini en kısa zamanda TBMM başkanlığına vereceklerini belirten Ahmet Türk, daha önce grup olarak aldıkları kararı “Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi ile paylaşarak açıklamayı esas aldıklarını” söyledi.
Halen sorunların çözüm yerinin TBMM olduğuna inandıklarını söyleyen Ahmet Türk, “ama mevcut yapının, mevcut parlamentoda kendilerini hazmetme becerisini bile gösteremediğini” söyledi.

Ahmet Türk: Demokratik mücadeleyi verirken bir arkadaşımıza bile birşey olursa bu zeminde kalmanın anlamı olmayacağını ifade etmiştik.
Biz ya bu ülkede tartışmasını öğreneceğiz ya da Türkiye’yi onlar istedikleri gibi yönetecekler.

19+1 formülü

İki milletvekilinin TBMM üyeliğinin düşürülmesi ile DTP’nin meclisteki grubunu, geride kalan vekil sayısı ile sürdürme imkanı kalmamıştı.

Bu nedenle DTP saflarına katılacak yeni milletvekilleri aracılığıyla DTP’nin yeniden grup oluşturabileceği konuşulmaktaydı.

Ancak Ahmet Türk, kendilerini kapatan zihniyetin, “19 artı 1 formülünü de yok etmenin yolunu arayacağını” söyledi.

Barış, demokrasi, özgürlük mücadelelerinin anlaşılmadığını, bundan sonra da parlamentoda kalırlarsa anlaşılmayacağı sonucuna vardıklarını söyleyen Ahmet Türk, dilekçelerini TBMM başkanlığına sunacaklarını söyledi.

“Hepimize önemli görevler düşüyor” diye Ahmet Türk, “sorunları çözme siyasi partilerin işi olduğunu” da sözlerine ekledi.

Ahmet Türk, yeni kurulan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile ilgili bir soru üzerine de “Tabii mevcut parti vardır, çalışmalarını yapacaktır. Biz kendi tavrımızı ortaya koyuyoruz.” dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi’nin başkanlığını Demir Çelik yürütüyor.
Anayasa Mahkemesi’nin, Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmıştı.

Kapatılan DTP’nin bütün malları Hazine’ye geçti.

DTP’nin kararla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurması bekleniyor.

Kaynak: BBC

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz